Javascript

JavaScript Dizi Elemanlarını Toplama

JavaScript kullanarak Dizi elemanlarının toplamı hesaplamak için birden fazla yöntem kullanabilirsiniz. İster javaScript dilinin gücünden faydalanıp nesneler nesneler ile toplam yaptırabilir isterseniz de yeni bir  javaScript öğrenicisi gibi algoritma kurarak toplam yaptırabilirsiniz. Bu yazıda sizlere bir dizideki değerleri toplamının bir kaç farklı yöntemini göstereceğim. Umarım beğenirsiniz.

Basit yöntem: Dizi öğelerine bir dizin numarası ile erişilerek basit bir yöntem kullanır ve JavaScript kullanarak bir dizinin değerlerinin toplamını bulmak için döngüyü kolaylıkla yapılmış olur. Bu yöntem algoritma olarak gayet basit ve anlaşılırdır.

Örnek 1: Bu örnek, JavaScript kullanarak Dizi öğelerinin toplamını bulmak için basit bir yöntem kullanır.

Basit yöntem 2: Başka bir basit yöntem ise dizi elemanlarını toplamak için yine dizi öğeleri üzerinde hareket eden for-of deyimini kullanmaktır. Yine her öğe üzerinde hareket edip, sayısal değeri varsa toplama gerçekleştirilir.

 

Yöntem  3: Yöntemin zorluk derecesini biraz daha arttıralım. Bu sefer javascript fonksiyonlarını kullanalım. Bir dizideki tüm öğleri okumak için forEach deyimi kullanılabiliyor. forEach kullanarak tüm sayıları toplamak mümkün hale getirebiliriz.

arrow fonksiyon ile…

 

Yöntem 4: Yine forEach gibi ama bu map fonksiyonu ile de toplamak mümkündür.

 

Zor Yöntem 5: Yukarıdaki kodlarda hata yapma eğilimi fazladır. Şimdi gelelim javaScriptin gücünden faydalanan kodları yazalım.

Unutulmaması gereken ilk şey, sayıları bir değişkenden const değerine değiştirmemizdir. Sayıların sabit olduğundan emin olmak istiyoruz; değişmeyecek. const ve let hakkında daha fazla bilgi için Mozilla’nın sitesine bakabilirsiniz.

Sonra, topla adında bir fonksiyon eklediğimizi fark edeceksiniz. Bu işlev sadece iki sayı alır ve bunları bir araya getirir.  Ardından dizimizi toplayan segmenti yazacağız.

reduce() yöntemi, dizinin her bir öğesinde (sağladığınız) bir azaltma işlevi yürütür, bu da tek bir çıktı değerine neden olur.

Yorum yap

Web Tasarım & Programlama sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin