C# Console Örnekleri Programlama

C# Break ve Continue Kullanımı Örneği

Bu yazımızda Döngülerde kullanılan Break ve Continue komutlarının ne işe yaradığını tanımlayarak nasıl kullanılacağını gösteren örnekler yapacağız. Daha önceki derslerimizde For döngüsü ile ilgili örnekler oluşturmuştuk. Break komutunu kullanarak çalışmakta olan bir for döngüsünden döngü sonuna gelmeden çıkmak mümkündür.

Bu işlem için Break komutu kullanılır. Şimdi Break komutu ile ilgili örneklerimizi inceleyelim.İlk örneğimizde Sonsuz bir döngü oluşturarak kullanıcının bu döngüden herhangi bir tuşa basarak Break komutuyla nasıl çıkabileceğini görelim.

Programı çalıştırdığınızda 1-100000 arası sayıların sürekli olarak ekranda yazdırıldığını bir tuşa basıldığında break ile döngüden çıkıldığını göreceksiniz.

Şimdi de 2. örneğimizi inceleyelim. Bu örneğimizde basit bir şekilde döngü içinde break ve Continue komutlarını kullanarak program çıktıları arasındaki farkı gözlemleyeceğiz.

Alttaki örnekte döngüde if kontrolünde sayının 7 ye eşit olması durumunda break komutu kullanılarak döngüden çıklması sağlandı.

break_2

Alttaki örnekte bu defa sayı 9 olduğunda Continue kullanıldı. Break komutundan farklı olarak 9 sayısı yazılmadı fakat döngü devam etti.

break_3

Yorum yap