C# C# Windows Form Örnekleri Programlama

C# Fatura Takip Programı

Bu yazımızda C# ile Fatura Takip Programı oluşturacağız. Örneğimizde access veri tabanında kayıtlı olan fatura  bilgilerinin DatagridView üzerinde görüntülenmesini sağlayacağız.  Faturalara ait son ödeme tarihlerinin yaklaşması durumunda o faturaya ait satırın nasıl renklendirileceğini göreceğiz. 

Örneğimizde kayıtların güncellenmesi işlemlerini OledbCommandBuilder kullanarak gerçekleştireceğiz. Örneğimize geçelim.

Form Tasarımını aşağıdaki gibi ayarlıyoruz.

fatura_takip_1

Microsoft Access ile dbFatura.accdb veritabanı dosyamızı aşağıdaki  gibi oluşturuyoruz ve Projemiz içinde “../Bin/Debug” klasörü altına kopyalıyoruz.

fatura_takip_2

Şimdi de test amaçlı bir kaç kayıt giriyoruz.

fatura_takip_3
Kodlarımızı yazmaya başlıyoruz.

İlk olarak;

satırlarını ekleyerek başlıyoruz.

Daha sonra public olarak;

bağlantı için gerekli olan nesneleri oluşturuyoruz.

Listele() metodunda kayıtların DataGridView içerisinde görüntülenmesini sağlayacağız. Bu metodu Form_Load olayında çağırarak Form açıldığında kayıtların Datagrid içine çekilmesini sağlayacağız.

Şimdi de Son Ödeme Tarihi yaklaşan faturalar için bazı renklendirmeleri gerçekleştirecek olan metodumuzu oluşturalım.
Kodları incelediğimizde Bugünün tarihi ile Son Ödeme tarihi arasındaki fark alınarak 3 günden az kalması durumunda ve faturanın ödenmemiş olması durumunda satırın kırmızı 3-7 gün arası bir zaman kalması ve yine faturanıın ödenmemiş olması durumunda sarı olmasını sağlayacağız. Aksi durumlarda datagridview satır renginin Beyaz olmasını sağlayacağız.

Şimdi oluşturmuş olduğumuz bu metotları kullanmaya başlayalım. Öncelikle Form_Load içinde Listele ve Renklendir metotlarını çağırıyoruz. Bunun yanında DatagridView Sütun başlıklarını aşağıdaki şekilde ayarlıyoruz.

Güncelle butonu içinse aşağıdaki kodları oluşturuyoruz. OledbCommandBuilder ile güncelleme yapılmasını sağlıyoruz. Yine burada da Renklendir metodunu çağırarak faturanın ödenmiş olarak güncellenmesi durumunda kırmızı renkten beyaz renge dönmesini sağlıyoruz.

Kodlarımızın tamamlanmış hali aşağıdaki gibi olacaktır.

fatura_takip_4

4 Yorum

  • Siz bu örneği “visual studio” ve “access” in hangi sürümlerinde yaptınız? Çünkü ben “Visual Studio 2019 Community Edition” ve “Access 2021” kullanıyorum ve çalıştır butonuna tıkladığımda “listele” metodu içinde yer alan “da.fill(tablo);” satırında hata veriyor. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.
    İyi çalışmalar.

  • hocam konu süper faydalı oldu hatta benzer konu cok aradım bulamadım şimdi benim sorunum ben ödendi yada ödenmedi bölümüne tik atmak yerine combobox tan çağırıyorum yani orda tik yerine ödendi yada ödenmedi yazarsak nasıl halledicez bu işi

    • hatta tarihi 3 gün geçenler sarı 7 günü keçenler kırmızı olsa sadece bu bile yeterli beyaz sadece günü gelmeyenler olsa bile olur sadece güne göre çalışsın ödeme durumuna bakmasa da olur şuan icin şimdiden teşekkür ederim

Yorum yap

Web Tasarım & Programlama sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin