C# C# Windows Form Örnekleri Programlama

C# Hashtable Sınıfı Kullanımı Örneği

Daha önceki yazılarımızda ArrayList sınıfı ve Array sınıfını incelemiştik. Bu sınıflarda elemanlara erişmek için bir index numarası kullanmak gerekiyordu. Fakat bazı durumlarda indeks numarası yerine bir koleksiyondaki elemanlara bir anahtar değer ile erişmek isteyebiliriz.Bu durumu System.Collections isim alanında bulunan Hashtable sınıfı kullanarak çözebiliriz. Hashtable sınıfında koleksiyonlar, bir anahtar (key) ve değer (value) ikilisi olarak saklanır. Bir Hashtable nesnesinin yapısını aşağıdaki şekilde düşünebiliriz.

hashtable_1

Şimdi konuyu daha iyi anlayabilmek için  basit bir örnek oluşturalım.

hashtable_2

Örneğimizde İl Telefon Kodu ve İl Adı için “sehirler” isimli Hashtable koleksiyonuna ekleme yapma, Hashtable koleksiyonunu listview‘ de listeleme, koleksiyonda arama yapma ve Hashtable koleksiyonundan eleman silme işlemlerini gerçekleştireceğiz. Listeleme işlemini yaparken il koduna göre sıralama işleminide gerçekleştireceğiz. Öncelikle C# yeni bir Windows Form uygulaması açarak işe başlıyoruz. Formumuz listview, textbox, label ve buttonlardan oluşmakta.

Kodlarımıza geçecek olursak;

İlk olarak Hashtable sınıfını kullanabilmemiz için gerekli olan System.Collection isim alanını ekliyoruz.

 

Daha sonra public olarak Hashtable tanımlamamızı gerçekleştiriyoruz.

Listview’ de listeleme işlemini çok sık kullanacağız. Bu yüzden bir metot olarak tanımlıyoruz.

Form açıldığında koleksiyonumuza ilk değer atamalarını ve eklenen bu değerlerin listview‘ de listelenmesini aşağıdaki şekilde sağlayalım.

Şimdi de Ekle butonuna geçelim. EKLE butonuna basıldığında Textbox lara girilen değerlerin koleksiyonumuza eklenmesini ve Listview‘ de listelenmesini sağlıyoruz. Görüleceği gibi değer ekleme işlemi yapıldıktan sonra textbox’ ların içeriği temizleniyor.

Arama bölümünde Textbox’ a girilen Alan koduna göre şehir ismini Label3‘ te görüntüleyeceğiz.

Son olarak silme işlemine geçiyoruz. Bu bölümde ilgili textbox’ a girilen alan koduna ait satırın silinmesini gerçekleştirip, listview‘ in yenilenmesini gerçekleştirelim.

Hepsi bu kadar :).

Kodlarımızın tamamı şu şekilde olacaktır.

5 Yorum

Yorum yap

Web Tasarım & Programlama sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et