C# C# Windows Form Örnekleri Programlama

C# TabControl Kullanımı

Bu makalemizde TabContol nesnesi ve bazı özelliklerinden bahsederek kullanımıyla ilgili örnekler oluşturacağız. TabControl nesnesi kontrolleri sekmelerden oluşan paneller içerisinde görüntülemek amacıyla kullanılır.

TabControl, Windows Forms uygulamalarında kullanılan bir kontroldür. Bu kontrol, bir pencere veya form içinde birden fazla sekme oluşturmanızı sağlar. Her sekme, farklı bir kullanıcı arayüzü veya içerik taşıyabilir. Kullanıcılar sekme arasında gezinebilir ve farklı içeriklere erişebilir.

TabControl, bir ana sekme çubuğu ve bu çubuk altında her bir sekmenin içeriğini gösteren bir alan oluşturur. Kullanıcı, farklı sekme başlıklarına tıkladığında, TabControl, ilgili sekmenin içeriğini gösterir. Bu, kullanıcıların tek bir formda birden fazla içerik veya işlevsellik bulunduran uygulamalar oluşturmasına olanak tanır ve kullanıcı deneyimini iyileştirir.

C# programlama dilinde, TabControl kontrolü kullanımı oldukça yaygındır ve Windows Forms uygulamalarında sıkça tercih edilir. Bu kontrol, kullanıcı arayüzünü organize etmek için etkili bir yol sunar ve uygulamanızın daha düzenli ve kullanıcı dostu olmasını sağlar.

Yani tek bir form üzerinde birden fazla form varmış gibi çalışabilirsiniz. TabControl’e Eklediğimiz her bir TabPage’i istediğiz gibi dizayn ederek birbirleri arasında geçişler yaptırabilirsiniz. TabControl nesnesine eleman ekleme yada çıkarma işlemi için Properties penceresindeki TabPages özelliğini kullanabilirsiniz.
tab4

Açılan pencerede Sekmelere ait Text özelliği başta olmak üzere istediğiniz değişiklikleri gerçekleştirebilirsiniz.

Screenshot_8

ya da Form üzerinde TabControl nesnesi sağ üst köşesi kullanılabilir.

tab6
Şimdi TabControl nesnesine ait bazı özelliklere bakalım.

Alignment: Bu özellik TabControl nesnesi içerisindeki sekmelerin hizalanma şeklini belirler.

tab2
tab1

ItemSize: Sekme boyutlarını belirler.

MultiLine: Bu özellikiğin True olması TabControl üzerindeki sekmelerin birden fazla satırda görüntülenebilmesini sağlar.

tab3

SizeMode. Bu özellik sekmelerin nesne üzerinde nasıl yerleştirileceği ile ilgilidir. Örnek olarak FillToRight seçelirse sekmelerin kenar boşluğu kalmayacak şekilde yerleştirilmesi sağlanır.

Dock: Bu özelliği kullanarak TabControl nesnesinin formu tamamen kaplamasını yada üst,alt sağ ve sol bölümlerine yerleşmesini sağlayabiliriz.

tab7

TabControl kullanımında her TabePage ayrı ayrı tasarlanabileceğini ve ayrı ayrı form oluşturmak yerine tek bir form üzerinde işlemlerimizi gerçekleştirebileceğimizi gördük.
Şimdi de farklı TabControl nesnesini farklı bir şekilde kullanalım. Bu örneğimizde her TabPage için farklı tasarım yapmayacağız. Hangi sekme seçiliyse Button‘ a basıldığında buna göre işlem yapılmasını sağlayacağız. Yani bir bakıma radioButton gibi kullanmış olacağız.

tab-9

Örneğimizde görüldüğü gibi toplama ve çıkarma işlemi için 2adet TabPage bulunuyor. Burada her sayfa için aynı kontrolleri tekrar eklemeye gerek olmadığından kontrollerimizi form üzerine yerleştiriyoruz. Burada TabControl kontrolünün SelectedIndexözelliğini kullanacağız.

Butona yazacağımız kodlar:

4 Yorum

 • Hocam bende tabControl nesnesinin tabPage elementlerinden bazılarını pasif yapmak istiyorum nası yapabilirim benim için önemli, teşekkürler..

 • Merhaba Ahmet bey winform hakkında bir sorum olacaktı: tasarımını oluşturduğum hazır bir sekme var butona her bastığımda google gibi yeni sekmede aynı tasarım penceresini açma şansı varmıydı benim için çok önemli yardımcı olabilirmisiniz

  • Merhaba. Butona her bastığınızda test isimli bir tabpage açarak içine bir textbox ekler. Dilediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

   private void button1_Click(object sender, EventArgs e)
   {
   TabPage tp = new TabPage(“Test”);
   tabControl1.TabPages.Add(tp);
   TextBox tb = new TextBox();
   tb.Multiline = true;
   tp.Controls.Add(tb);
   }

Yorum yap

Web Tasarım & Programlama sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et