Access C# C# Windows Form Örnekleri Programlama

C# Türkçe/İngilizce Sözlük Örneği (Veritabanı)

Bu makalemizde Access veritabanı kullanarak Türkçe-İngilizce ve İngilizce-Türkçe çevirimi yapan bir sözlük uygulaması oluşturacağız. Tabi siz dilerseniz yapılanları uygulayarak ve uygun bir veritabanı oluşturarak Türkçe Sözlük haline de getirebilirsiniz. Uygulamamızda sorgulama işlemlerini DataView kullanarak performanslı bir şekilde gerçekleştireceğiz.Örneğimize geçelim.

Aşağıda örneğimizin bitmiş halinden bir kesit bulunmakta. Bu gif dosyasında ne tür işlemler yapacağımız hakkında bir fikir sahibi olacağınızı düşünüyorum.

Projemize başlayalım artık. Formumuzda 2 adet textBox ve 1 adet listBox kullanacağız. textBox1′ de girilen harflere göre gerçek zamanlı olarak ilgili kelimelerin listboxta görüntülenmesini sağlayacağız. Bu listbox üzerinde listelenen kelimenin üzerine tıklayarak, karşılığı olan kelimenin textBox2’de görüntülenmesini sağlayacağız.
Veritabanı olarak dbSozluk.accdb Access dosyasını kullanacağız. Veritabanına ait tablo ve alan isimleri alttaki gibi olacak.

sozluk_vt

Formumuz ise;

sozluk_1

Formumuzu yukarıdaki şekilde hazırladıktan sonra kodlarımıza geçelim. Öncelikle veritabanı bağlantımızı oluşturacağız.

ekleyerek başlıyoruz. Daha sonra public olarak kullanacağımız;

nesnelerimizi oluşturuyoruz.
Form yüklendiğinde Dataset2 imizi doldurarak devam edelim. Bunun için Form_Load event’ ına aşağıdaki gibi kodlarımızı yazalım.

Şimdi de textbox kontrolüne girilen karakterlere göre eş zamanlı olarak filtreleme işlemini gerçekleştireceğiz. Bu işlemi DataView kullanarak ve RowFilter özelliğini kullanarak gerçekleştireceğiz. Kodlarımızın eş zamanlı olarak çalışmasını sağlamak için textBox_Changed olayını kullanacağız.

Son adıma geçiyoruz. Bu adımda Listbox kontrolünde tıklamış olduğumuz kelimenin karşılığını textBox2 de görüntüleyeceğiz. Bu işlem için kodlarımızı listBox1_SelectedIndexChanged olayına yazacağız.

Kodlarımızı tamamlamış olduk. Çalışır haldeki ekran görüntüsü şu şekilde olacaktır.
sozluk_2
Örneği İngilizce/Türkçe Seçeneği için RadioButton ekleyerek genişletebilirsiniz.Kod kısımlarında ise değişecek olan tek şey turkce yerine ingilizce, ingilizce yazan yerlere ise turkce yazmak olacaktır. Takıldığınız bölüm olursa Yorum kısmından iletebilirsiniz. Facebook sayfamızdan bizi takip ederek daha fazla örneğe ulaşabilirsiniz.

Kodlarımızın tamamı şu şekilde olacaktır.

Projeyi İNDİR

25 Yorum

Yorum yap

Web Tasarım & Programlama sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin