C# C# Windows Form Örnekleri Programlama

C# Veritabanında Kullanılmayan Numaraları Listeleme

Bu yazımızda C# ile veritabanında kayıt kontrolü yapan bir örnek oluşturacağız. Örneğimizde 1 den 20 ye kadar raflar ve bu raflarda ürünler olacak. Fakat bazı raflarda ürün olmadığından o raf numarası tabloda görünmeyecek.Veri tabanında boş olan bu rafları bularak listeleyeceğiz.

Kullanacağımız tablo;

Tabloyu incelediğimizde “rafno” alanında 1-20 arası olduğunu fakat bazı numaraların (6,8,11,12,14,17,18,19) olmadığını görüyoruz. Programımızda bu numaraları tespit edeceğiz.
Bu işlemi 2 farklı şekilde gerçekleştireceğiz. İlk yöntemimiz direk olarak veritabanına bağlanarak sorgulama yapmak, diğer yöntemimiz ise DatagridView ‘de kaydı arama şeklinde olacak. Ayrıca kontrol işlemlerini bir metot içinde gerçekleştireceğiz.

 

Form tasarımı;

Kodlarımız:

Kodları incelediğimizde 2 yönteminde olduğunu görmekteyiz. Programın yapısına göre İkisinden biri tercih edilebilir. Fakat çok fazla raf olduğunu düşünürsek devamlı olarak bağlantı açılıp kapatılması bazı sorunları beraberinde getirebilir.

RafKontrol metodunda veritabanına bağlanılarak konrol işlemi yani kaydın olup olmadığı kontrol ediliyor.

RafKontrol2 metodunda ise veri tabanı bağlantısı olmadan DataGridView üzerinde arama yapıldığını görüyoruz.

Yukle metodu ile verilerin datagridview üzerinde listelenmesi gerçekleştirilmekte.

Buttonlar için ise 1-20 arası bir For Döngüsü kurularak bu sayıların metotlara gönderildiğini ve dönen bool türündeki değere göre listbox kontrolünde listelendiğini görüyoruz.

Projemizi çalıştırdığımızda her iki buton içinde sonucun aynı olduğunu göreceğiz.

Yorum yap

Web Tasarım & Programlama sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin