Programlama

2023 En Popüler Programlama Dilleri

Bir zamanlar sadece birkaç kişi, en son kodlama becerilerine sahip bilgisayar programcısı olarak kabul ediliyordu. Artık birçok BT işi, en iyi programlama dillerini sağlam bir şekilde kavramayı gerektirir – evet, birden fazla.

Kariyerinizde ilerlemeye veya kariyerinizi tamamen değiştirmeye çalışıyorsanız ve bir programlama diline hakim olmanız gerekiyorsa, hangisini öğreneceğinizi merak edebilirsiniz. Sonuçta, dili öğrenmek zaman ve para alacaktır, bu yüzden doğru seçimi yapmak istersiniz.

Kararınızı verirken, öğrenmeye istekli olduğunuz zorluk seviyesi, mevcut kodlama becerilerinizle uyumlu hâlihazırda sahip olduğunuz bilgi veya en iyi programlama dilini öğrenme nedenleriniz gibi çeşitli hususlar devreye girer.

Bakınız: 2022’de Öğrenebileceğiniz En İyi Programlama Dilleri

Bir mobil uygulama geliştirmek, programlama bilgisi için sertifika almak veya yeni beceriler öğrenmek istiyorsanız, doğru programlama dilini öğrenmeniz gerekir. Aşağıda, 2022’de işverenler arasında talep görecek 10 popüler programlama dili hakkında bilgi edineceksiniz. Her dil, karmaşıklığı ve nasıl kullanıldığını bulacaksınız.

2022’de Öğrenilecek En Popüler Yazılım Dilleri

1. Python

Python, günümüzde en yaygın kullanılan programlama dillerinden biridir ve okunabilirliği nedeniyle yeni başlayanların öğrenmesi kolaydır. Kapsamlı destek modülleri ve topluluk geliştirme, web hizmetleriyle kolay entegrasyon, kullanıcı dostu veri yapıları ve GUI tabanlı masaüstü uygulamaları ile ücretsiz, açık kaynaklı bir programlama dilidir. Makine öğrenimi ve derin öğrenme uygulamaları için popüler bir programlama dilidir.

Python, Blender, Inkscape ve Autodesk gibi 2D görüntüleme ve 3D animasyon paketleri geliştirmek için kullanılır. Ayrıca Civilization IV, Vegas Trike ve Toontown dahil olmak üzere popüler video oyunları oluşturmak için kullanıldı. Python, FreeCAD ve Abacus gibi bilimsel ve hesaplama uygulamaları ve ayrıca YouTube, Quora, Pinterest ve Instagram gibi popüler web siteleri tarafından kullanılır.

Seviye:Başlangıç – Python, yeni başlayanların hızlı bir şekilde üretken olmasını sağlar
Gerekli Beceriler:Problem çözme, soyut düşünme
Platform:Web, Masaüstü
Programcılar Arasındaki Popülerlik:Sürekli daha popüler olmak
Faydaları:Esnek
Doğal / Sezgisel olarak okunabilir
Son derece saygın resmi eğitimler ve belgeler
Derlenmenin aksine komut dosyası yazılmış
Dezavantajlar:Programlamanın temelleri ile başlamaz (çok fazla önemli temel kavramı soyutladığı bilinmektedir)
Popülerlik:Hem teknik eğitimde hem de ticari kullanımda sürekli daha popüler hale gelmek
Kullanım Derecesi:Yaygın olarak kullanılan kodlama becerileri; hem teknik eğitimde hem de ticari kullanımda popüler

Bakınız: Programlama Dili Nedir? 

2. Java

Java, günümüzde kullanılan en yaygın, talep gören bilgisayar programlama dillerinden biridir.

Oracle Corporation’a ait olan bu genel amaçlı programlama dili, nesne yönelimli yapısı ile bir Kez Yazma özelliği sayesinde platformdan bağımsız olarak kullanılabilen uygulamalar (örn. Mac, Windows, Android, iOS vb.) İçin bir standart haline gelmiştir. Anywhere (WORA) yeteneklerini çalıştırın. Sonuç olarak Java, ana bilgisayar veri merkezlerinden akıllı telefonlara kadar çeşitli platformlarda taşınabilirliği ile tanınmaktadır. Bugün Java ile oluşturulmuş uygulamaları çalıştıran 3 milyardan fazla cihaz var.

Java, büyük verinin yanı sıra web ve uygulama geliştirmede yaygın olarak kullanılmaktadır. Java ayrıca Google, Amazon, Twitter ve YouTube gibi çeşitli popüler web sitelerinin arka ucunda da kullanılır. Ayrıca yüzlerce uygulamada yaygın olarak kullanılmaktadır. Spring, Struts ve Hibernate gibi yeni Java çerçeveleri de çok popüler. Dünya çapında milyonlarca Java geliştiricisi ile Java öğrenmenin yüzlerce yolu vardır. Ayrıca, Java programcılarının kapsamlı bir çevrimiçi topluluğu vardır ve sorunları çözmek için birbirlerini desteklerler.

Seviye:Orta düzey
Gerekli Beceriler:Problem çözme, nesne yönelimli yapı bilgisi
Platform:Web, Mobil, Masaüstü
Programcılar Arasındaki Popülerlik:Dünyanın en popülerlerinden biri; yüksek talep
Faydaları:Bir programcı gibi düşünmeyi öğrenmek ve kodlama becerileri kazanmak için iyi bir başlangıç olarak kabul edilir
Dosya sistemi, grafikler ve herhangi bir işletim sisteminde çalışabilen oldukça sofistike ve modern bir program için ses gibi en önemli bilgisayar işlevlerine erişebilir / bunları düzenleyebilirsiniz.
Dezavantajlar:Öğrenilecek çok sayıda yeni kelime; daha yüksek seviyeli bir dil
Kullanım Derecesi:Yaygın olarak kullanılan; son derece uygulanabilir

3. Kotlin

Kotlin, ilk olarak 2011 yılında JetBrains tarafından Project Kotlin olarak geliştirilmiş ve tanıtılmış genel amaçlı bir programlama dilidir. İlk sürüm resmi olarak 2016’da piyasaya sürülmüştür. Java ile birlikte çalışabilir ve işlevsel programlama dillerini destekler.

Kotlin, Android uygulamaları, web uygulamaları, masaüstü uygulamaları ve sunucu tarafı uygulama geliştirme için yaygın olarak kullanılmaktadır. Kotlin, Java’dan daha iyi olacak şekilde inşa edildi ve bu dili kullanan insanlar ikna oldu. Google uygulamalarının çoğu Kotlin tabanlıdır. Kotlin’i programlama dili olarak kullanan bazı şirketler arasında Coursera, Pinterest, PostMates sayılabilir.

Seviye:Ortadan ileri seviyeye
Gerekli Beceriler:Programlama dilleriyle, özellikle Java ile önceki deneyim
Platform:Web, Mobil, Masaüstü, Sunucu
Programcılar Arasındaki Popülerlik:Giderek daha popüler; Android uygulamaları için kullanılır
Faydaları:Java ve diğer dillerden daha az kod ağırlıklı;
Kabul etmesi nispeten kolay
Java ile tam uyumlu
Dezavantajlar:Değişken derleme hızı; Kotlin’de statik anahtar kelime yok
Kullanım Derecesi:Yaygın olarak kullanılan; son derece uygulanabilir

4. Swift

Birkaç yıl önce Swift, popüler programlama dilleri aylık TIOBE Index sıralamasında ilk 10’a girdi. Apple, Swift’i 2014 yılında Linux ve Mac uygulamaları için geliştirdi.

Öğrenmesi kolay açık kaynaklı bir programlama dili olan Swift, programlama dili Objective-C’den neredeyse her şeyi destekliyor. Swift, diğer programlama dillerine kıyasla daha az kodlama becerisi gerektirir ve IBM Swift Sandbox ve IBM Bluemix ile kullanılabilir. Swift; WordPress, Mozilla Firefox, SoundCloud gibi popüler iOS uygulamalarında ve hatta Flappy Bird oyununda bile kullanılır.,

Seviye:Başlangıçtan orta seviyeye
Gerekli Beceriler:Eğitimleri okumak için zaman harcama istekliliği (yaygın olarak mevcuttur); programlama dilleri ile önceden deneyim gerekmez
Platform:Mobil (özellikle Apple iOS uygulamaları)
Programcılar Arasındaki Popülerlik:Özellikle Apple iOS uygulama geliştiricileri arasında popülerlik kazanıyor
Faydaları:Öğrenmesi nispeten kolay
Sözdizimini temiz
Daha az kod
Karşılaştırılabilir programlama dillerinden daha hızlı
Açık kaynak
Dezavantajlar:Hala genç bir dil; üçüncü taraf araçlarla zayıf birlikte çalışabilirlik; iOS’un önceki sürümleri için destekten yoksun
Kullanım Derecesi:İPhone, iPad ve Apple Watch’ta kullanılan iOS uygulamaları oluşturmak için yoğun olarak kullanılır

5. C#

Microsoft tarafından geliştirilen C#, nesne yönelimli programlama kavramlarını desteklediği için 2000’li yıllarda ün kazandı. .NET çerçevesi için en güçlü programlama dillerinden biridir. C#’ın yaratıcısı Anders Hejlsberg, dilin Java’dan çok C++ gibi olduğunu söylüyor.

Entegre geliştirme ortamı ürünü Microsoft Visual C++ ‘nın yardımını aldığı için Windows, Android ve iOS’taki uygulamalar için en uygunudur. C#; Bing, Dell, Visual Studio ve MarketWatch gibi birkaç popüler web sitesinin arka ucunda kullanılır.

Seviye:Orta düzey
Gerekli Beceriler:Nasıl kod yazılacağına dair temel bir anlayış
Platform:Mobil ve kurumsal yazılım uygulamaları dahil olmak üzere çapraz platform
Programcılar Arasındaki Popülerlik:Nispeten popüler, ancak Java kadar popüler değil (en yakın rakibi)
Faydaları:Hızlı
Kullanımı kolay
Nesne odaklı
Ölçeklenebilir ve güncellenebilir
Diğer kodlarla birlikte çalışabilir
Açık kaynak
Kapsamlı kütüphane
Dezavantajlar:Microsoft’un .Net frameworküne bağlı olduğundan daha az esnek; zayıf x platformu GUI
Kullanım Derecesi:Tüm yazılım geliştiricilerin yaklaşık üçte biri tarafından, özellikle Microsoft geliştiricileriyle ilgili olarak kullanılır

6. C ve C++

C muhtemelen en eski yaygın kullanılan programlama dilidir ve C#, Java ve JavaScript gibi diğer programlama dillerinin köküdür. C++, C’nin geliştirilmiş bir sürümüdür. Bugün birçok geliştirici kendi başına C öğrenmeyi atlarken, diğerleri C’yi ilk önce C++ geliştirme için değerli bir temel oluşturduğunu düşünüyor. Her iki dil de bilgisayar bilimi ve programlamada yaygın olarak kullanılmaktadır.

C ve C++ geliştiricileri, çok çeşitli platformlar için derleyicilerden yararlanabilir ve bu dillerde geliştirilen uygulamaları büyük ölçüde taşınabilir hale getirir. Hem C hem de C++, yüksek performanslı diller olarak kabul edilir. Bu nedenle, istemci / sunucu uygulamaları, Firefox ve Adobe gibi ticari ürünler ve video oyunları gibi performansın kritik bir sorun olduğu uygulamaların geliştirilmesinde yaygın olarak kullanılırlar.

Seviye:C – Orta ila İleri

 

C++ – Başlangıçtan Orta Seviyeye

Gerekli Beceriler:Problem çözme, temel bilgisayar bilgisi. C ve C++, bilgisayar kaynaklarının düşük düzeyli yönetimine yönelik olduğundan, bellek yönetimi gibi bilgisayar işlevleri hakkında bilgi sahibi olmak faydalıdır.
Platform:Mobil, Masaüstü, Gömülü Sistemler
Programcılar Arasındaki Popülerlik:C – C’den C++ ‘ya daha yüksek bir geçiş oldu
C ++ – Dünyanın en popüler dillerinden biri
Faydaları:C – En düşük (donanım) seviyesinde programlamanın temellerini öğrenmek için kullanılır
C++ – diğer dillerden çok daha yüksek bir “kontrol” sağlar
Dezavantajlar:C – C kodlama daha katıdır, başlangıç için uygun bir dil değildir, öğrenme eğrisi daha diktir
C++ – C’den (ve hatta Java’dan daha fazla) anlamak ve üretken olmak biraz daha zor
Kullanım Derecesi:C – En yaygın kullanılanlardan biri
C ++ – Yaygın olarak kullanılır

7. Go

Go, API’ler ve web uygulamaları için 2007 yılında Google tarafından geliştirilmiştir. Go, sadeliğinin yanı sıra çok çekirdekli ve ağa bağlı sistemleri ve büyük kod tabanlarını yönetebilme yeteneği nedeniyle son zamanlarda en hızlı büyüyen programlama dillerinden biri haline geldi.

Golang olarak da bilinen Go, büyük projeler üzerinde çalışan programcıların ihtiyaçlarını karşılamak için yaratıldı. Basit ve modern yapısı ve sözdizimi aşinalığı sayesinde birçok büyük BT şirketi arasında popülerlik kazanmıştır. Go’yu programlama dili olarak kullanan şirketler arasında Google, Uber, Twitch, Dropbox ve diğerleri bulunur. Go, çevikliği ve performansı nedeniyle veri bilimcileri arasında da popülerlik kazanıyor.

Seviye:Başlangıçtan orta seviyeye
Gerekli Beceriler:Zaten en az bir başka programlama dili biliyorsanız öğrenmesi kolaydır; aksi takdirde, sabır ve öğrenme isteğine ihtiyacınız vardır.
Platform:Çapraz platform, çoğunlukla masaüstü
Programcılar Arasındaki Popülerlik:Java veya Python kadar popüler değil, ancak popülaritesi artıyor
Faydaları:Yaygın olarak “minimalist” bir dil olarak kabul edilir
Öğrenmesi kolay
Şeffaf kod
Uyumlu
Hızlı
Dezavantajlar:Jenerik yok (bu, diğer dillerde yazacağınızdan daha fazla kod yazabileceğiniz anlamına gelir); çok az kütüphane desteği; Go geliştirici topluluğu çok güçlü veya destekleyici değil
Kullanım Derecesi:Özellikle Google uygulamaları için yaygın olarak kullanılır (Google’da oluşturulmuştur)

8. PHP

PHP, 1990 yılında oluşturulmuş açık kaynaklı bir programlama dilidir. Birçok web geliştiricisi, Facebook ve Yahoo gibi web siteleri de dahil olmak üzere İnternet üzerindeki web sitelerinin% 80’inden fazlasını oluşturmak için kullanıldığından, PHP öğrenmeyi gerekli bulacaktır.

Programcılar PHP’yi çoğunlukla sunucu tarafı betikleri yazmak için kullanırlar. Ancak geliştiriciler bu dili komut satırı komut dosyaları yazmak için de kullanabilir ve üst düzey PHP kodlama becerilerine sahip programcılar da masaüstü uygulamaları geliştirmek için kullanabilir.

PHP, yeni başlayan geliştiriciler için öğrenmesi nispeten kolay bir dil olarak kabul edilir. PHP uzmanları, destek almayı ve sorulara yanıt almayı kolaylaştıran bir dizi özel çevrimiçi topluluğa sahiptir.

Seviye:Başlangıçtan orta seviyeye
Gerekli Beceriler:Programlama dillerinde bir geçmişiniz varsa basit, ancak yeni başlayanlar için öğrenmesi nispeten kolaysa
Platform:Çapraz platform (masaüstü, mobil, web)
Programcılar Arasındaki Popülerlik:Tüm aktif web sitelerinin yaklaşık% 80’i tarafından kullanıldığından web geliştiricileri arasında çok popülerdir
Faydaları:Açık kaynak
Geliştirilmesi kolaydır ve birçok farklı araçla entegre edilebilir
Uygun maliyetli
Veritabanı bağlantısıyla esnek
Dezavantajlar:Çok güvenli değil; büyük uygulamalar için pek uygun değil; yetersiz hata işleme; çok sayıda uygulamayı destekleyemez
Kullanım Derecesi:Web sitelerinin büyük çoğunluğu tarafından kullanılmasına rağmen kullanımı azalmaktadır

9. Matlab

Matlab, MathWorks’e ait tescilli bir programlama dilidir ve orijinal olarak 1980’lerin ortalarında piyasaya sürülmüştür. Bilim adamları ve mühendisler tarafından kullanılmak üzere özel olarak üretilmiştir.

Programcılar, makine öğrenimi ve derin öğrenme uygulamaları oluşturmak için Matlab’ı kullanıyor. Matlab tabanlı programlar, kullanıcıların verileri analiz etmesine, algoritmalar oluşturmasına, görüntüleri işlemesine ve araştırmayı doğrulamasına olanak tanır.

Genel olarak, Matlab’ın öğrenmesi listemizdeki diğer programlama dillerinden daha kolaydır. MathWorks’ün web sitesinde, Matlab ile ilgili soruları yanıtlamaya ayrılmış kapsamlı bir bölüm bulunmaktadır.

Seviye:Acemi
Gerekli Beceriler:Temel programlama bilgisi önerilir, ancak gerekli değildir
Platform:Çoğunlukla masaüstü
Programcılar Arasındaki Popülerlik:Python (en yakın rakibi) kadar popüler değil, ancak donanım mühendisliği ve çalıştırma görselleştirmeleri için popülaritesi artıyor
Faydaları:Algoritmaları kolayca çalıştırmak ve test etmek için kullanılabilir
Kolayca hata ayıklama
Kapsamlı veri analizi ve görselleştirmeleri sağlar
Öğrenmesi nispeten basit
Dezavantajlar:Yorumlanmış (ve derlenmiş) bir dil olarak nispeten yavaştır; yükleme dosyaları bilgisayarda önemli miktarda yer kaplar
Kullanım Derecesi:Bilim ve araştırma alanları dışında yoğun şekilde kullanılmaz

10. R

R, temelde S dilinin farklı bir versiyonu olan açık kaynaklı bir dildir. Geliştiricilerin S için yazdığı kodun çoğu, değişiklik yapılmadan R üzerinde çalışır.

R’de yerleşik uygulamalar, doğrusal ve doğrusal olmayan modelleme, hesaplama, test etme, görselleştirme ve analiz dahil olmak üzere istatistikleri işlemek için kullanılır. R kullanılarak kodlanan uygulamalar, bir dizi veritabanıyla arayüz oluşturabilir ve hem yapılandırılmış hem de yapılandırılmamış verileri işleyebilir.

R’nin orta düzeyde bir öğrenme eğrisi vardır ve yeni başlayanlar için bu makaledeki diğer bazı diller kadar kolay öğrenilemez. Bununla birlikte, diğer açık kaynaklı programlama dilleri gibi, R, yeni kodlama becerilerini öğrenirken her zaman bir artı olan aktif bir çevrimiçi geliştirici topluluğuna sahiptir.

Seviye:Orta düzey
Gerekli Beceriler:Zaten Javascript veya Python biliyorsanız daha kolaydır, ancak matematiği sıkı bir şekilde bilenler için önerilir
Platform:Temelde masaüstü
Programcılar Arasındaki Popülerlik:Rakip dil Python’un artan popülaritesi nedeniyle eskisi kadar popüler değil
Faydaları:Açık kaynak
Verileri yönetmek için harika destek
Çok çeşitli paketler mevcuttur
Linux, Windows ve Mac OS ile çapraz işlevsellik
Makine öğrenimi uygulamaları için ideal
Dezavantajlar:Nesneler, kaynakları zorlayabilen fiziksel bellekte depolanır; temel güvenlikten yoksundur; Matlab veya Python’dan daha yavaş
Kullanım Derecesi:Analitik için yaygın olarak kullanılır

11. Ruby

Öğrenmesi nispeten basit olduğu bilinen bir dille başlamak istiyorsanız, Ruby’yi düşünün. 1990’larda geliştirilen, daha insan dostu bir sözdizimine sahip olacak şekilde tasarlanırken, prosedürel ve işlevsel programlama gösterimini destekleyen nesne yönelimli mimarisi açısından hala esnek. Ruby’de uygulanan bir web uygulaması çerçevesi Ruby on Rails’tir (“RoR”). Ruby geliştiricileri, bunu yazması kolay bir dil olduğu ve ayrıca gereken nispeten kısa öğrenme süresi için sundu. Bu özellikler, Ruby geliştiricilerinden oluşan geniş bir topluluğa ve yeni başlayan geliştiriciler arasında dile olan ilginin artmasına yol açtı.

Seviye:Başlangıç – Ruby ve Ruby on Rails, web geliştiricileri için son derece popüler hale geldi.
Gerekli Beceriler:Problem çözme, soyut düşünme (kullanıcıların görmek istediği uygulamayı görselleştirme yeteneği)
Platform:Web
Programcılar Arasındaki Popülerlik:Yükselişte
Faydaları:Esnek
Sözdiziminin okunması ve yazılması kolay kabul edilir (başlamak için özel bir “kelime dağarcığı” yoktur)
İyi programlama stilini zorunlu kılar
Dezavantajlar: 
Kullanım Derecesi:En az yaygın olarak kullanılan

Programlamaya Nasıl Başlanır?

Yüzlerce programlama dili olmasına rağmen, çok azı bilmeniz gereken kısa listeye alınmış dillerdedir. Bu listede size göre programlaması en zevkli programlama dili ile başlamak olabilir. Ancak sektör gözeterek başlamak daha faydalı olacaktır. Örneğin Android yada IOS için öğrenmeniz gereken programlama dilleri farklılıklar göstermektedir. Bu durumda kendinize göre en iyi mobil programlama dilini seçmelisiniz. Biz size geleceğin yazılım dillerini popülerlik sıralamasına göre listeledik.

Programlamaya Yeni Başlayanlar için Ücretsiz Online Kod Yazma Editörleri (Programları)

Bizim görüşümüze göre bu listenin en üstünde açıklanan yedi dil vardır. Bir programcı olarak kariyere başlamak, başka bir alanda yanal bir hareket yapmak veya mevcut işinizde merdiveni yükseltmek istiyorsanız, bu dillerden birini öğrenmek geçişinize başlamak için mükemmel bir yerdir. Kurslar yeni başlayanlar için Python’dan deneyimli olanlar için Java’ya kadar değiştiğinden, sizin için doğru olanı bulabilirsiniz.

Yeni bir dil öğrenme zamanının geldiğine karar verdiğinizde, hem eğitim hem de sertifika için Udemy gibi eğitim platformlarını kullanbilirsiniz. Bu dillerin yedisinde (Java, Javascript, C, C #, Python, Swift ve Ruby) ve diğerlerinde, tümü endüstri liderleri tarafından geliştirilen içerik, uygulamalı öğrenmeye vurgu yapan ve 7 gün 24 saat destek içeren kurslar sunuyor. Dili öğrenecek, ayrıca sertifikasyonun güvenilirliğini elde edeceksiniz. Ve sonra bu yüksek ücretli programcı işlerinden birini elde edebilirsiniz!

7 Yorum

 • bu dillerin derlenmesi veya exe uzantılı (kendince çalışır windows tabanlı) hale getirilmesinden neden hiç kimse bahsedemiyor?
  yani ben tamam eskide kalmışım biraz fortran, basic, cobol gibi derlenme zorunlulukları kalktı mı yeni nesil dillerde php için derleme yok web tabanlı websayfası gibi kullan ama diğerlerinin hali ne oluyo sonucta cıkan dosya nasıl işe yarar kullanılıyor?

  • Selam
   Compiler (Derleyici) dilleri biliyorsunuz zaten, Pyton Ruby vs gibi diller de, Interpreter (Yorumlayıcı) diller olarak geçiyor, yani bir python scripti yazıp kaydettiğinizde *.py uzantısı ile kaydediliyor ve python yüklü ortamda satır satır işletilerek çalışıyor. Gelişmiş bir IDE ya da editör kullanıyorsanız kodlarınızda hata varsa uyarıyor zaten ama hatalı kısıma kadar kod çalışır orada kırılır, en basit ve kaba tabirle böyle özetlenebilir heralde

 • Merhaba,

  Herhangi bir iletişim adresi bulamadığım için anlayışınıza sığınarak buradan yazmak durumunda kalıyorum.

  Merhaba,

  Sitenizde tamamen özgün, yüksek kalitede kaleme alınmış bir tanıtım yazısı yayınlatmak istiyorum. İncelemeniz üzere yazıyı sizinle paylaşabilirim. Konu ile ilgili ücret ve diğer politikalarınız hakkında beni bilgilendirebilirseniz sevinirim. Geri dönüşlerinizi rica ederim.

  İyi çalışmalar dilerim.

Yorum yap