Programlama WPF Form Örnekleri

WPF Listbox ItemTemplate ve ItemsSource Kullanımı

Bu yazımızda WPF Formda oluşturmuş olduğumuz Listbox kontrolünde ItemTemplate Kullanımını göreceğiz. Daha sonra Entity Framework ile SQL veritabanındaki verilerin Listbox içinde görüntülenmesini sağlayacağız. Bu işlemleri “kutuphane” veritabanında bulunan “Ogrenci” tablosunu kullanarak gerçekleştireceğiz.

Örneğimizde Listbox kontrolünde sadece öğrenciye ait ad ve soyad bilgisini görüntüleyeceğiz. Listbox üzerinde tıklanan öğrenciye göre diğer bilgilerin Listbox’ ın sağ tarafında oluşturmuş olduğumuz TextBlock kontrolleri ile öğrenciye ait diğer bilgilerin görüntülenmesini sağlayacak Binding işlemini gerçekleştireceğiz.

listbox_itemtemplate_111

Yeni proje oluşturduktan sonra Entity Framework bağlantılarını gerçekleştirerek başlıyoruz.

listbox_itemtemplate_1
WPF Form tasarımına ait XAML kodlarımız şu şekilde olacaktır.

Solution Explorer üzerinde sağ tıklayara Add-NewItem diyoruz ve

listbox_itemtemplate_2

Data sekmesinde ADO.NET Entity Data Model seçiyoruz. Bu işlemlerin daha detaylı anlatımını daha önceki örneklerimizde ve videolu örneğimizde anlatmıştık. Dilerseniz buradaki linkten ulaşabilirsiniz.

Bağlantı işlemlerini tamamladıktan sonra Solution Explorer pencerinde Modelimizin oluştuğunu göreceğiz.

listbox_itemtemplate_3

WPF Projemize ait XAML kodlarını aşağıdaki şekilde oluşturuyoruz. Bazı önemli detayları yazının devamında göreceksiniz.

Kodlarımızı incelediğimizde Grid‘ in 2 sütuna ayrıldığını görmekteyiz. Sol tarafta Listbox kontrolünün ItemTemplate kullanılarak öğrenciye ait ad ve soyad bilgilerinin textBlock‘ lar içerisinde görüntülenmesi sağlanmakta.

Sağ tarafta ise StackPanel içerisine aldığımız TextBlock‘ lar ile listbox içinde tıklanan öğrenciye ait diğer bilgilerin görüntülenmesi için Binding işleminin yapıldığını görüyoruz.

Burada ayrıca şunuda belirtelim. Öğrencinin doğum tarihinin görüntüleneceği TextBlock içerisinde Doğum Tarihinin formatı StringFormat ile Gün-Ay-Yıl şeklinde ayarlanarak “1998-04-08 00:00:00.000” şeklinde görünmesi yerine aşağıda da son ekran görüntüsünden de göreceğiniz hale getirilmiştir.

Sıra C# kodlarında. Bu kısım oldukça basit.

Form_Load Event’ i için Name özelliğini lstOgrenci olarak ayarladığımız listbox kontrolünün ItemsSource özelliğine Ogrenci tablosunu bağlıyoruz.

Kodlarımızı açıkladıktan sonra test edebiliriz. Projemizi çalıştıralım.

listbox_itemtemplate_5

Konuyla ilgili sorularınızı Yorumlar kısmından iletebilir isterseniz Facebook Sayfamızı beğenerek yeni örnekler ve farklı konulara da ulaşabilirsiniz.

Yorum yap

Web Tasarım & Programlama sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et