SQL Server

SQL Having Kullanımı

Sql de bir fonksiyondan dönen değere göre koşul ifadesi yazılmak istenirse WHERE kullanımı hata verecektir. Bu tür koşul ifadeleri için HAVING kullanılmalıdır. HAVING ifadesi GROUP BY ifadesinden sonra ve varsa ORDER BY ifadesinden önce yazılmalıdır. HAVING ifadesinden sonra WHERE kullanımında olduğu gibi koşul yazılmalıdır.

Örnek 1: Örneğimizde borç ve alacak miktarları bulunan şirketlerin bulunduğu Bakiye tablosunu kullanacağız. Burada şirketlere ait borç ve alacak tutarlarının hesaplanarak borcu 3000′ den fazla olan şirketlerin listelenmesini sağlayacağız. Bakiye hesaplama işlemini yaparken SUM() fonksiyonundan faydalanacağız.
Tablomuz:

Toplam borcu 3000 TL den fazla olan müşterilerin listesini gösteren SQL sorgumuz:

Örnek 2: Bu örneğimizde kutuphane veritabanında kitap ve tur tablolarını kullanacağız.Yani birbiriyle ilişkili 2 tabloda HAVING kullanımını göreceğiz. Aynı kategoride 6’dan fazla kitap bulunan kategori numarası ve kategori adını listelenmesini sağlayacağız.
Kullanacağımız tablolar aşağıdaki gibi olacaktır.

kitap” tablosu:

tur” tablosu:

SQL Sorgumuz ve Ekran Çıktısı aşağıdaki gibi olacaktır.

1 Yorum

  • abi bana ulaşabilirmisin senin bana yardım edebilecegini düşünüyorum bana mail ile ulaşabilirsin bana dönersen sevinirim

Yorum yap

Web Tasarım & Programlama sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin