Android

Android Studio Kurulumu

Android geliştirme ortamı kurulum sürecini basitleştirmek için Google, Android Studio adlı yeni bir android IDE’yi tanıttı. Android Studio, Eclipse IDE, Eclipse Plugin ve Android SDK gibi gerekli tüm bileşenleri içerecek, bu nedenle bileşenleri ayrı olarak indirmemize gerek yok.

Android Studio, android geliştirme için resmi IDE’dir ve IntelliJ IDEA yazılımına dayanmaktadır. Windows, MAC ve LINUX işletim sistemleri için mevcuttur.

Android Studio’nun en son sürümünü aşağıdaki URL’den indirebiliriz.

Android Studio İndir

Bu dersimizde, Windows 10 işletim sistemine sahip bir Windows makinesine Android Studio’nun nasıl kurulacağını anlatacağız.

Yukarıdaki URL’den Android Studio’nun en son sürümünü indirin ve üzerine çift tıklayarak Android Studio.exe dosyasını başlatın.

İlk android studio kurulum ekranı, ortam kurulumunun sonraki adımlarına devam etmek için İleri’ye tıkladığınızda aşağıda gösterildiği gibi açılacaktır.

Şimdi bir android ortamı kurmak için gerekli bileşenleri seçmemiz gerekiyor. Burada üç bileşeni de (Android Studio, Android SDK ve Android Virtual Device) seçtik ve aşağıda gösterildiği gibi İleri’ye tıklayın.

Şimdi daha fazla ilerlemek için Lisans sözleşmeleri üzerinde anlaşmamız gerekiyor, aşağıda gösterildiği gibi Kabul Ediyorum (I Agree) düğmesine tıklayın.

Şimdi Android Studio ve Android SDK’yı yüklemek için yerel makine sürücüsü konumunu belirtmemiz gerekiyor. Gerekli bileşenleri kurmak için konum yolunu seçtikten sonra, aşağıda gösterildiği gibi İleri’ye tıklayın.

Şimdi android studio için bir kısayol oluşturmak için başlat menüsü klasörünü seçin ve aşağıda gösterildiği gibi Yükle’ye (Install) tıklayın.

Install butonuna tıkladığımızda kurulum süreci başlayacak ve aşağıda gösterildiği gibi kurulum tamamlandıktan sonra Next butonuna tıklayacağız.

Bundan sonra, aşağıda gösterildiği gibi bir android studio’ yu başlatmak için Bitir’e tıkladığınızda kurulum tamamlama sihirbazını gösterecektir.

Android Studio’yu başlatırken, stüdyonun önceki sürümünden ayarları içe aktarma seçeneği sunar. Daha önceki bir sürümünüz yoksa, ikinci seçeneği seçin ve aşağıda gösterildiği gibi Tamam’ı tıklayın.

Şimdi Android Studio, aşağıda gösterildiği gibi mevcut Android SDK’mızı ve geliştirme ortamı kurulumumuzu doğrulamak için İleri’ye tıkladığınızda bir hoş geldiniz sihirbazı penceresi açacak.

Şimdi bir Standart kurulum türü seçin ve aşağıda gösterildiği gibi genel ayarları ve seçenekleri yüklemek için İleri’ye tıklayın.

Şimdi ayarları doğrulayın ve aşağıda gösterildiği gibi android stüdyo kurulum işlemini tamamlamak için Bitir’e tıklayın.

Gerekli bileşenlerin kurulumu tamamlandıktan sonra aşağıda gösterildiği gibi Bitir’e tıklayın.

Gerekli tüm bileşenlerin kurulumu tamamlandıktan sonra, aşağıda gösterildiği gibi Android Studio karşılama penceresini görebileceğiz.

Windows 10 işletim sistemine sahip bir bilgisayarda Android Studio IDE kullanarak Android geliştirme ortamını bu şekilde kurabiliriz.

Yorum yap