wpf dersleri – Web Tasarım & Programlama

Etiket wpf dersleri

C# WPF Form Örnekleri

WPF Frame Kullanımı

WPF‘ te aynı pencere içinde bir yada daha fazla pencere içeriği görüntülemek için Frame denetimi kullanılır. WPF uygulamaları sayfa tabanlı olarak tanımlanabilmektedir. Buradaki Sayfa kavramı birazdan örneğini de yapacağımız Page tipinden bir nesnedir. Page nesnelerini kullanarak aynı pencere içinde birden fazla Form içeriği görüntülenebilir. Frame kontrolü Page (sayfa) görüntülemesi dışında istenirse Html içeriğini görüntüleme ve içeriğin farklı parçaları arasındaki navigasyonu sağlama...

C# WPF Form Örnekleri

WPF Form TextBox – DataGrid Binding Örneği

Bu yazımızda WPF Formda Binding işlemi ile ilgili basit bir örnek gerçekleştireceğiz. Örneğimizde DataGrid’ de Class ve List kullanarak bazı kayıtlar listeleyeceğiz. Daha sonra XAML tarafında Datagrid’de seçilen satırın ilgili Textbox kontrolünde Binding edilerek gösterilmesini sağlayacağız. Örneğimize geçelim.

C# Programlama WPF Form Örnekleri

WPF ObservableCollection Kullanımı

Wpf Formda ObservableCollection kullanarak Listbox‘ ta elemanları listeleme, ekleme ve silme işlemi ile ilgili örnek uygulamaya geçmeden önce ObservableCollection’ un ne olduğuna bakalım. ObservableCollection, System.Collections.ObjectModel namespace’i altında bulunan özel bir koleksiyon sınıfıdır.

C# Programlama WPF Form Örnekleri

WPF Canvas Kullanımı (Yön Tuşlarıyla Nesneyi Hareket Ettirme Örneği)

Bu yazımızda Layout bileşenlerinden biri olan Canvas bileşenini kullanarak klavyede yön tuşlarını kullanarak Canvas içerisine yerleştirilmiş nesneyi hareket ettiren bir örnek oluşturacağız. Canvas üzerine bırakılan elementlerin pencerenin sol (Left), sağ (Right), üst (Top) ve alt (Bottom) eksenlerine olan uzaklıklarına göre bir yerleşim planına imkan tanımaktadır. Şimdi bu yerleşimleri nasıl yapacağımıza geçiyoruz.