Bilgisayar Genel

Youtube Klavye Kısayol Tuşları

Bilgisayarınız ve bilgisayarınızda çalışan programlar, klavye kısayollarının kullanılabileceği tek yer değildir. YouTube gibi birçok çevrimiçi hizmet, klavye kısayolları da sunar. Aşağıda, YouTube videolarını kontrol etmek için klavyenizde kullanabileceğiniz tuşların bir listesi bulunmaktadır.

Not: YouTube videosu ve penceresi etkin olmalıdır. Bu tuşlar çalışmıyorsa, seçili olduğundan emin olmak için videoyu tıklayın. Pencereler arasında geçiş yapmak, tarayıcınızdaki sekmeleri değiştirmek veya yorum yapmak gibi diğer işlemleri gerçekleştirmek videonun seçimini kaldırır.

Bir videoyu oynatın ve duraklatın

Bir videoyu oynatmak ve duraklatmak için klavyenizdeki boşluk veya K tuşuna basın.

İlginizi Çekebilir: Klavye Kısayolları

Bir videonun başlangıcına dön

Klavyenizdeki 0 (sıfır) tuşuna bastığınızda videonun başlangıcına dönülür. Ana Sayfa tuşu, videonun başlangıcına atlamak için de çalışır.

Bir videonun sonuna atlayın veya sonraki videoya gidin

Klavyenizdeki End tuşuna bastığınızda videonun sonuna gidersiniz. Bir oynatma listesi izliyorsanız, oynatma listesindeki sonraki videoya gider.

Videoda ileri atlama

Hızlı ileri veya geri sarma

Beş saniyelik artışlarla hızlı ileri veya geri sarmak istiyorsanız sol veya sağ ok tuşlarına basın. Beş saniyeden fazla atlamanız gerekiyorsa, on saniye geri sarmak için “J” tuşuna veya 10 saniye ileri sarmak için “L” tuşuna basın.

Video bölümlerine atla

1’den 9’a kadar sayı tuşlarına basmak, videonun yüzdelik süresine atlar. Başka bir deyişle,1 %10’a, 2 %20’ye, 3 %30’a atlar, vb. Bir videonun tam yarısına geçmek için 5 tuşuna basabilirsiniz.

Video oynatma hızını değiştir

Bir videonun oynatma hızını azaltmak için Shift tuşunu basılı tutun ve “,” (virgül) tuşuna basın.

Bir videonun oynatma hızını artırmak için Shift tuşunu basılı tutun ve “.” (nokta) tuşuna basın.anahtarı.

Videoyu tam ekran veya sinema moduna geçirin

“F” tuşuna basmak, tam ekran ve normal mod arasında geçiş yapar.

Esc tuşuna basmak da tam ekran modundan çıkar.

“T” tuşuna basmak, sinema modu ile normal mod arasında geçiş yapar.

Altyazıları ve altyazıları açın veya kapatın

Bir videonun altyazıları varsa bunları “C” tuşuna basarak açabilirsiniz. “C” ‘ye ikinci kez basmak onları tekrar kapatır.

Sesi açın ve azaltın

Tam ekran modundayken yukarı veya aşağı ok tuşlarına basmak videonun sesini artırır ve azaltır. Sesi kısar ve aşağı ok tuşunu basılı tutmaya devam ederseniz, sonunda ses kapatılacaktır.

Not: M tuşuna (Mute) basarak sesi tamamen kısabilir veya açabilirsiniz.

Yorum yap