C# C# Windows Form Örnekleri Programlar

C# MenuStrip Kullanımı

C# ta kullanılan MenuStrip kontrolü Menü tasarımı yapmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu kontrol sayesinde projelerinize isteğiniz doğrultusunda tasarlamış olduğunuz menüyü yerleştirebilirsiniz. MenuStrip kontrolünü Toolbox üzerinde çift tıklama yöntemiyle ya da sürükle bırak yöntemiyle  Form üzerine taşıyabilirsiniz. Diğer kontrollerden farklı olarak MenuStrip kontrolü, Form üzerine eklenmeyip Visual Studio IDE penceresinin altında bulunan panele eklenecektir.

Menü Oluşturma

MenuStrip kontrolünü Form’ a ekledikten sonra  menü elemanlarını istediğimiz gibi oluşturabiliriz.

Menü Oluşturma gif

MenuStrip Kontrolünün Özellikleri

Enabled : Varsayılan olarak True seçilidir. Eğer ilgili menü öğesi pasif yapılmak istenirse bu özellik False olarak değiştirilir.

Checked : Menü öğesinin yanına check işareti eklenmek istendiğinde varsayılan olarak False olan değeri True olarak değiştirilmelidir.

CheckOnClick : Varsayılan olan değeri False‘ dur. Menü öğelerinin fare ile tıklandığında seçili olması yada seçiliyse seçimin kaldırılması gibi durumlarda kullanılacaksa bu özellik True olarak değiştirimelidir. Yukarıdaki resimde Çıkışta Verileri Yedekle komutunun CheckOnClick Özelliği True olarak değiştirildiğinde, Fare tıklaması sonucu işaret kalkacak ya da işaret eklenecektir.

DefaultItem : Varsayılan menü öğesi olması istenen öğede bu özellik True olarak değiştirilir.

ShowShortcutKeys : Varsayılan değeri True seçilidir. Menü elemanlarıyla birlikte kısayol tuşlarıda kullanılabilir.

ShortcutKeys : Seçili olan menü elemanı için kısayol tuşu atanmasını sağlar.

             

ToolTipText : Menü öğesi ile ilgili açıklamalar eklenebilir. Fare ile ilgili menü öğesinin üzerine gelinip beklendiğinde ToolTipText özelliğine yazılan açıklama ekranda görünecektir.

ShortCutKeyDisplayString : kısayol tuşu ile birlikte açıklayıcı bilgi vermek amacıyla kullanılır.

Image : Menü öğesinin yanında bir resim eklemek istiyorsanız bu özellik kullanılır.

Standart Hazır Menü Oluşturma

Alt menüleri ile birlikte Standart bir menü oluşturmak için tasarım halindeyken menü üzerine tıkladıktan sonra menü nesnesinin sağ üst köşesinde bulunan küçük ok işareti tıklanır ve MenuStripTasks Menüsü açılır. Burada bulunan Insert Standart Items tıklanırsa alt menüleri ve resimleriyle birlikte bir menü eklenir. Eklenen bu menü üzerinde gerekli değişiklikler ya da eklemeler yapmak mümkündür.

Standart Menü eklendikten sonra aşağıdaki gibi görünecektir.

Menü Öğelerine Nasıl Kod Eklenir?

Menülerimizi oluşturduktan sonra hazırlamış olduğumuz öğelere kod yazmak oldukça basittir. Kodların çalışmasını istediğimiz menü üzerinde çift tıklayarak ilgili menü için kod sayfasına geçilecektir.

2 Yorum

Yorum yap

Web Tasarım & Programlama sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin