CSS HTML DERSLERİ

CSS Link Altındaki Çizgiyi kaldırma

HTML ve CSS kodlamaya yeni başladıysanız, <a> link etiketlerinin altındaki çizgiyi nasıl kaldıracağınızı aramışsınızdır.  İşte bu yazıda tüm sayfadaki linklerin altında yada belirttiğiniz linklerin altındaki çizgiyi nasıl kaldıracağınızı göstereceğiz.

CSS’yi kullanarak, aşağıdaki önerilerden herhangi birini kullanarak HTML bağlantılarınızın stilini altı çizili olmayacak şekilde değiştirebilirsiniz.

Alt çizgiyi kaldırmak için text-decoration:none yaparak altı çizgiyi kaldırabiliriz. Kullanım ve detay için aşağıdaki örnekleri inceleyebilirsiniz.

İnterneti gezen çoğu kullanıcı, altı çizili olan bağlantıların kavramını anlar ve altı çizili olmayan herhangi bir metnin bir bağlantı olmadığını varsayabilir. Alt çizgiyi kaldırırsanız, bağlantının diğer tüm metinlerden farklı bir renk olduğundan emin olun. Ayrıca, amacınız arama motorlarının insanlar tarafından görülemeyen bağlantıları izlemesiyse, bu aldatıcı bir uygulama olarak kabul edilir ve sitenizin kaldırılmasına neden olabilir.

Tüm bağlantıların alt çizgisini kaldırma

Web sayfanızdaki tüm bağlantıların altı çizili olmaması için, <a> etiketinin dekorasyonunu (text-decoration:none) kaldırmalısınız. Örneğin, web sayfanızın HTML kodunun <head> </head> etiketleri arasına aşağıdaki CSS kodunu ekleyebilirsiniz. Burada <style> öğesi, bağlantı linklerinin nasıl dekore edildiğini gösteren bir stil içerir.

Bu kodu HTML <head> yerine bir CSS dosyasına eklemek, diğer sayfalarda da altı çizili olmayan bağlantıları ayarlamak güzel bir yöntem sunar.

Tek bir bağlantının alt çizgisini kaldırma

Web sayfanızda yalnızca bir bağlantının altı çizilmemesini istiyorsanız, <body> </body> etiketlerinin herhangi bir yerinde aşağıdaki koda benzer bir bağlantı oluşturmak, bağlantının altınındaki çizgiyi kaldırmak için uygun bir yöntem sunar.

Stili bu şekilde tanımlamak, belirli bir öğenin stil özelliği olarak ifade edilir. Diğer bir deyişle satır içi stil olarak da bilinir.

 

 

Yorum yap