HTML DERSLERİ

HTML Türkçe Karakter Kodu

Bir site tasarlanırken sitenin dilinin ne olacağı önemli bir konudur. Dolayısıyla sitedeki HTML, ASP,PHP vb. sayfalarının o ülkenin diline özgü karakterleri göstermesi gerekir. Eğer sayfalarda sadece ANSII karakterlerini kullanmayacaksanız. Bu yazı sizin için doğru yer olabilir.

Her ülkenin dilinde kendine özgü semboller içermektedir. Dolayısıyla Türkçe diline özgü semboller de vardır. Bunlar ç, ö, ı, ş, ü, ğ, Ü, Ğ, İ, Ş, Ç, Ö harfleri yada diğer ifade ile tırnaklı harfler olarak adlandırılır. Eğer bu harflerin gösteriminde sorun yaşıyorsanız ki bu yazıya geldiğinize göre yaşıyorsunuz demektir. Türkçe karakter gösterme sorununu çözmek için aşağıdaki kod size yardımcı olacaktır.

Hazırladığınız sayfada Türkçeye özgü karakterlerin yerinde soru işareti çıkıyorsa aşağıdaki kod yardımcı olacaktır. Eğer soru işaretinin dışında karakterlerin yerinde bozuk karakterler çıkıyorsa editörün kodlamasında düzeltme yapmanız gerekiyor demektir.

 

Türkçe karater sorununu çözmek için aşağıdaki kodu <head> </head> etiketleri arasına yapıştırın. Ayrıca belirtmek isterim aşağıdaki kod HTML5 sayfa tasarımı ile uyumludur.

 

Yukarıdaki kodu ekledikten sonra sayfayı tekrar kontrol ettiğinizde hala Türkçe Karakter Sorunu almaya devam ediyorsanız. Muhtemelen kullandığınız editörde kodlama seçenekleri ile ilgili sorun buluyor demektir.  Ben burada not defteri , notpad++ ve Dreamweaver içinde bu Türkçe Karakter Hatasını düzeltmek için yapılması gerekeni yazacağım. Bunlardan farklı bir editör kullanıyorsanız hatayı düzeltmek için benzer adımları da siz kendi editörünüzde yapmanız gerekecektir.

Standart bir HTML dökümanını aşağıdaki gibi oluşturduktan sonra aşağıdaki düzeltme adımlarını uygulayabilirsiniz.

 

Not Defteri Türkçe Karakter Sorunu Düzeltme

Türkçe sorunu yaşamak için de Farklı Kaydet / Kodlama /UTF-8 olarak değiştirmeniz gerekir.

 

NotPad++ Türkçe Karakter Sorunu Düzeltme

Türkçe sorunu yaşamamak için menüden  Kodlama / BOM Olmadan UTF-8 olarak kodla seçeneğini seçip kaydetmeniz gerekir.

Dreamweaver Türkçe Karakter Sorunu Düzeltme

Dreamveaver Türkçe Karater düzeltmesi için Edit / Preferecences yaptıktan sonra New Document sekmesi altında Default Encoding UTF-8 yapın.


 

3 Yorum

Yorum yap

Web Tasarım & Programlama sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et