Linux

Kali Linux Nedir?

Kali Linux hakkında

Kali Linux (eski adıyla BackTrack Linux), gelişmiş penetrasyon testi ve güvenlik denetimine yönelik açık kaynaklı, Debian tabanlı bir Linux dağıtımıdır. Kali Linux, Penetrasyon Testi, Güvenlik Araştırması, Bilgisayar Adli Tıp ve Tersine Mühendislik gibi çeşitli bilgi güvenliği görevlerine yönelik birkaç yüz araç içerir. Kali Linux, bilgi güvenliği uzmanları ve meraklıları için erişilebilir ve ücretsiz olarak kullanılabilen çok platformlu bir çözümdür.

Kali Linux, 13 Mart 2013’te BackTrack Linux’un tamamen Debian geliştirme standartlarına bağlı kalarak baştan aşağı yeniden inşası olarak piyasaya sürüldü.

Kali Linux’un özellikleri

600’den fazla sızma testi aracı dahildir: BackTrack’e dahil edilen her aracı inceledikten sonra, ya çalışmayan ya da aynı veya benzer işlevleri sağlayan diğer araçları çoğaltan çok sayıda aracı ortadan kaldırdık. Dahil edilenlerle ilgili ayrıntılar Kali Tools sitesinde.

Ücretsiz (birada olduğu gibi) ve her zaman olacak: Kali Linux, BackTrack gibi tamamen ücretsizdir ve her zaman olacaktır. Kali Linux için asla ve asla ödeme yapmak zorunda kalmayacaksınız.

Açık kaynak Git ağacı: Açık kaynak geliştirme modeline bağlıyız ve geliştirme ağacımız herkes tarafından görülebilir. Kali Linux’a giren tüm kaynak kodları, paketleri kendi özel ihtiyaçlarına göre ayarlamak veya yeniden oluşturmak isteyen herkes için mevcuttur.

FHS uyumlu: Kali, Linux kullanıcılarının ikili dosyaları, destek dosyalarını, kitaplıkları vb. kolayca bulmasını sağlayan Dosya Sistemi

Hiyerarşi Standardına bağlı kalır.
Geniş kapsamlı kablosuz cihaz desteği: Linux dağıtımlarında düzenli bir sorun, kablosuz arabirimler için destek olmuştur.

Kali Linux’u mümkün olduğunca çok sayıda kablosuz cihazı destekleyecek, çok çeşitli donanımlarda düzgün çalışmasına izin verecek ve sayısız USB ve diğer kablosuz cihazlarla uyumlu hale getirecek şekilde kurduk.

Enjeksiyon için yamalı özel çekirdek: Sızma test edicileri olarak geliştirme ekibinin genellikle kablosuz değerlendirmeler yapması gerekir, bu nedenle çekirdeğimizde en son enjeksiyon yamaları bulunur.

Güvenli bir ortamda geliştirildi: Kali Linux ekibi, tümü birden çok güvenli protokol kullanılarak yapılan, paketleri işlemek ve depolarla etkileşim kurmak için güvenilir olan tek kişi olan küçük bir grup bireyden oluşur.

GPG imzalı paketler ve depolar: Kali Linux’taki her paket, onu oluşturan ve taahhüt eden her bir geliştirici tarafından imzalanır ve depolar daha sonra paketleri de imzalar.

Çoklu dil desteği: Penetrasyon araçları İngilizce olarak yazılma eğiliminde olsa da, Kali’nin gerçek çok dilli desteği içermesini sağlayarak daha fazla kullanıcının kendi ana dillerinde çalışmasına ve iş için ihtiyaç duydukları araçları bulmasına olanak sağladık.

Tamamen özelleştirilebilir: Herkesin tasarım kararlarımıza katılmayacağını tamamen anlıyoruz, bu nedenle daha maceracı kullanıcılarımızın Kali Linux’u çekirdeğe kadar kendi beğenilerine göre özelleştirmesini mümkün olduğunca kolaylaştırdık.

ARMEL ve ARMHF desteği: Diğerlerinin yanı sıra Raspberry Pi ve BeagleBone Black gibi ARM tabanlı tek kartlı sistemler giderek daha yaygın ve ucuz hale geldiğinden, Kali’nin ARM desteğinin yönetebildiğimiz kadar sağlam olması gerektiğini biliyorduk. Hem ARMEL hem de ARMHF sistemleri için tamamen çalışan kurulumlarla. Kali Linux, çok çeşitli ARM cihazlarında mevcuttur ve ana dağıtımla entegre ARM depolarına sahiptir, böylece ARM araçları, dağıtımın geri kalanıyla birlikte güncellenir.

Kali Linux’un daha fazla özelliği için lütfen aşağıdaki sayfaya bakın: Kali Linux’a Genel Bakış.
Kali Linux, özellikle penetrasyon testi uzmanlarının ihtiyaçlarına göre uyarlanmıştır ve bu nedenle bu sitedeki tüm belgeler, genel olarak Linux işletim sistemi hakkında önceden bilgi ve aşinalık olduğunu varsayar. Lütfen Kali Linux Kullanmalı mıyım? Kali’yi benzersiz kılan şeyin ne olduğu hakkında daha fazla ayrıntı için.

Yorum yap