PHP

PHP Tablo Oluşturma

Bu PHP örneğinde adım adım php ile tablo oluşturma işlemi yapacağız.

PHP ile tablo oluşturma yapmadan önce HTML ile tablo oluşturma işlemi nasıl yapılıyor bir bakalım. Aşağıdaki basit tablo örneğini inceleyerek PHP örneğini oluşturacağız.

PHP tarafında HTML kodları sadece metin olarak algılanır. Bu ifadeden yola çıkarak HTML kodlarını yazmak için ekrana basma komutu olan echo kullanacağız. Gelelim yukarıdaki tabloya, örnekte bazı satırların tekrar ettiğini bazı satırların da sadece bir kez oluşturulduğunu gördünüz.

Tekrar eden satırlar döngü kullanılarak tekrar tekrar yazdırılacak. Tekrar etmeyen satırlar ise döngülerden hemen önce ekrana yazdırılacaktır. Burada <tr> satır oluşturmak ve <td> satırlar içindeki hücreleri oluşturmak için kullanılacaktır. Öncelikle <tr> için bir döngü ardında <tr> döngüsü içinde <td> döngüsünü oluşturmamız gerekiyor. Uygulamayı adım adım üzerine ekleyerek oluşturalım.

 

Adım 1: <table> etiketini ve satır sütun değerlerini ayarladık. Bu kısımda ekrana <table> ifadesini yazacak. Sonraki adımda döngü içnde satırları yazdıracağız.

Adım 2: Satırları tek tek yazdıran kodu yapalım.

Adım 3: Tablo ve satırlar yazıldı. Artık sıra geldi satırların içinde hücrelerin yazdırılmasına(bir satırdaki hücre sayısı aynı zamanda sütun sayısıdır). Ayrıca her hücrenin içine 1den başlayıp son hücreye kadar olması için (($i*$sutun) + $j +1) kodunu yazdım. Bu kod ilk hücreye 1 sayısını yazdırıp sırasıyla sayı değerini bir arttırarak diğer hücrelere yazdırıyor.

 

 

 

Yorum yap

Web Tasarım & Programlama sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin