C# C# Windows Form Örnekleri Programlama

C# Class Kullanarak Dik Üçgende Alan ve Çevre Hesaplama

Bu yazımızda C# ile Ucgen isimli bir Class oluşturarak 2 dik kenarı girilen bir üçgenin alanını ve çevresini hesaplayacağız. Örneğimizde kullanacağımız yöntem Ucgen Sınıfı içinde dik kenarlar için Property oluşturmak ve AlanHesapla() isimli ve CevreHesapla() metotlar ile dik üçgenin alanını ve çevresini hesaplamak olacak.

Örneğimizi Windows Form üzerinde gerçekleştireceğiz. Formumuzu aşağıdaki gibi oluşturarak başlayalım.

Şimdi Solution Explorer penceresinde proje üzerinde sağ tıklayarak Add-Class diyoruz ve Ucgen.cs isimli Sınıfımızı oluşturuyoruz.

Class yapımızı incelediğimizde double türünde kenar1 ve kenar2 isimli 2 adet özellik (Property) oluşturulduğunu görüyoruz.

Bunun yanı sıra üçgenin alanını hesaplayacak, geriye double türünde değer döndürecek AlanHesapla isimli bir metot görüyoruz.

Dik Üçgenin çevresini hesaplamak için iki dik kenarın girilmesi bizim için yeterli olacaktır. CevreHesapla isimli metodumuzda öncelikle dik kenarları kullanarak Hipotenüs yani 3. Kenarın uzunluğunu bulacağız. Daha sonra bu bulduğumuz kenarla girilen 2 kenarın toplamını bularak geriye döndüreceğiz.

Şimdi bu sınıfı Formumuzda nasıl kullanacağımızı görelim.

Button1_Click olayına aşağıdaki kodları yazmamız yeterli olacaktır.

Kodları incelersek Ucgen sınıfından ucgen isimli bir nesne oluşturulduğunu ve textbox kontrolleri vasıtasıyla bu sınıfın özelliklerine değer ataması yapıldığını görüyoruz. label2 kontrolünde ise AlanHesapla isimli metodun çağrılarak geriye dönen değerin yazdırıldığını görüyoruz.Yine label5 kontrolü için CevreHesapla metodundan geriye dönen değerin yazdırıldığını görüyoruz.

Projemizi çalıştıralım.

Örneğe ait Video:

2 Yorum

Yorum yap

Web Tasarım & Programlama sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin