C# C# Windows Form Örnekleri Programlama SQL Server

C# Class Kullanarak Veritabanı Bağlantısı

Daha önceki yazılarımızda C# ile veritabanı bağlantısının çeşitli yöntemlerini görmüştük. Bu yazımızda yine bir veritabanı bağlantısı gerçekleştireceğiz. Bu örneğimizde Sql veritabanına bağlanıp Ekleme (insert), Silme (Delete) ve Güncelleme (Update) işlemlerini Class (Sınıf) kullanarak gerçekleştireceğiz. Örneğimize geçelim.

Örneğimizde kullanacağımız SQL veritabanı ismi “dbOkul” ve tablonun ismi “Ogrenci” olacak. Sizde istediğiniz bir veritabanı için uyarlama yapabilirsiniz.

Class_3 Class_4

Veritabanı tasarımımızı tamamladıktan sonra Form tasarımını da gerçekleştiriyoruz. Formumuzda verileri listelemek için kullanacağımız 1 adet datagridView kontrolü ve Kayıt Ekleme, Kayıt Silme, Kayıt Güncelleme işlemleri için kullanacağımız TextboxLabel ve Button‘ lar bulunmakta.
Datagridview‘ in SelectionMode özelliğini FullRowSelect olarak ayarlayarak tıklana tüm satırın seçili olmasını sağlayacağız.

Class_tasarim

Şimdi kodlarımıza geçiyoruz. Öncelikle Projemize 2 tane Class (Sınıf) ekliyeceğiz. Class’ larımızın ismi “Kisi” ve “KisiProvider” olacak.

Class_1

Class‘ larımızı ekledikten sonra Solution Explorer penceresi görünümü aşağıdaki gibi olacaktır.

Class_2

Kodlarımız aşağıdaki şekilde olacaktır.

“Kisi.cs” :

KisiProvider.cs“:

Veritabanı ile ilgili tüm işlemlerimiz bu iki Sınıf kullanılarak yapılmakta. Anaformumuza yani Form1‘e yazacağımız kodlar ise şu şekilde olacaktır.

Kodları incelediğimizde Kisi.cs sınıfının kullanılacak veritabanına göre tasarlandığını görüyoruz. KisiProvider sınıfı ise Listeleme, Ekleme, Silme ve Güncelleme işlemlerini gerçekleştiren Class (Sınıfımız).
Class’ larımızı tamamladıktan sonra geriye kalan tek şey bu Class ları kullanmak. Bu işlemleri de Form1.cs tarafında yapıyoruz.
Kodlarımızı tamamlayıp Projemizi çalıştırdığımızda;

Class_Form

7 Yorum

Yorum yap

Web Tasarım & Programlama sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et