C# C# Windows Form Örnekleri Programlama

C# ComboBox ile Dört İşlem

Bu yazımızda C# Combobox kullanarak Toplama, Çıkarma, Çarpma, Bölme işlemlerini gerçekleştiren 4 İşlem örneği oluşturacağız. Kullanıcının Combobox‘ ta seçtiği işleme göre hesaplama yaparak sonucu Label kontrolünde göstereceğiz. Formumuzu aşağıdaki gibi tasarlayarak örneğimize başlıyoruz.

Formumuzu incelediğimizde 1 adet Combobox, 4 adet Label,2 adet TextBox ve 1 adet Button görüyoruz. Örneğimizde Combobox içeriğini yani Topla, Çıkar, Çarp, Böl seçeneklerini kodla dolduracağız. Form_Load kısmına yazacağımız kodlar form yüklendiğinde yani açıldığında Combobox içeriğini otomatik olarak dolduracak.

Form_Load olayında Combobox içeriğini dolduran ve Topla seçeneğinin seçili olarak gelmesini sağlayan kodlarımız. (Form_Load olayına Form üzerinde boş bir alana çift tıklayarak ulaşabilirsiniz.)

Şimdi de HESAPLA butonu için kodlarımızı yazalım. Burada hangi işlemin seçili olduğunu SelectedIndex özelliğini kontrol ederek yapacağız. Diğer bir yöntem olarak Text özelliği kontrolü ile de yapılabilirdi.

Projemizi çalıştıralım.

Not: Eğer kullanıcı tarafından Combobox üzerindeki yazılara müdahale edilememesi için, yani Combobox üzerindeki yazıya ekleme silme gibi müdahalelerde bulunulamaması yani değiştirilememesi için Properties penceresinden aşağıdaki ayarı yapabilirsiniz.

Not 2: Eğer Combobox içeriğini kodla yapmak istemezseniz aşağıdaki yöntemi kullanabilirsiniz. DropDownStyle özelliğini DropDownList olarak değiştirebilirsiniz.

2 Yorum

  • Combobox secimlerini button kullanmadan sonuca baglayamaz miyiz? Comboboxa 2 deger atadim ve birini baslangicta secili yaptim. Ayni formdaki panellerin gorunurlugunu true false yapmaya calisiyorum basaramiyorum.

Yorum yap

Web Tasarım & Programlama sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin