C# C# Windows Form Örnekleri Programlama

C# DataGridView Sütunları Tarih Farkı Hesaplama

Bu örneğimizde C# Windows Form’ da DataGridView içinde bulunan 2 adet tarih sütunu ile işlem gerçekleştireceğiz. DataGridView  sütununda bulunan iki tarihi birbirinden çıkartarak bu iki tarih arasında kaç gün olduğunu farklı bir sütunda yazdıracağız.

Örneğimizde kitaplara ait alış tarihi, teslim tarihi sütunları ile işlem yaparak bu sütunlarda bulunan tarih verilerinin TimeSpan kullanılarak farkını gün olarak elde edeceğiz.

Formumuza ait tasarım 1 adet dataGridView ve 1 adet Button’ dan oluşacaktır.

Form yüklendiğinde DatagridView içine veriler yüklenecek ve Buttona basıldığında tarih farkları ilgili sütuna yazılacaktır.

C# Kodları:

 

Ekran Çıktısı:

 

7 Yorum

 • sayın hocam öncelikle iyi çalışmalar

  c# windows formda

  bir textbox, bir picturebox, bir buton bir de datagrid olsun.

  Butona tıklayınca textboxtaki text’i ve pictureboxtaki resmi aynı datagrid hücresine nasıl ekleyebilirim.(metin resmin altında olacak şekilde farklı hücreye eklemeyi sormuyorum)
  Yardım için şimdiden teşekkürler.

 • Ahmet bey merhaba,

  İlk öncelikle örneğiniz için teşekkürler, yeni projemde kullanacağım.
  Sizden bir ricam olacak.

  Excel,Access,SQL veritabanları farketmeksizin. Datagridview’de ki *seçili* verileri yazıcıya print etmeyi bir ders üzerinde gösterebilirmisiniz proje örnekli. İnternette aradağım siteler olsun hepsi datagridview’ın tamamını yazdırmayı göstermiş. Seçili veriyi yazdırmayı göremedim ya da var ben bulamadım.

  Bu konuda yardımcı olursanız memnun olurum.

  Teşekkürler.

  İyi dersler, iyi çalışmalar.

    • Merhaba. Çok fazla vakit bulamadığımdan sorununuzla ilgili yazıyı ekleyemedim.
     Fakat size farklı bir yol önereceğim.
     Form1 de seçili olan satırları yazdır diyerek öncelikle bir rapor ekranı oluşturun.
     Bu işlem için yeni bir form içinde bir datagrid olacak.
     Seçili olan satırların tümü bu datagrid i.çine aktarılacak.
     Daha sonra bu form üzerinden yazdırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
     Datagridview’ de seçili olan satırları diğer formdaki datagridview içine aktarmayla ilgili hazırladığım projeye ait linki tıklayarak indirebilirsiniz.
     Yazdırma işlemine ait kodları koymadım. Siz zaten o kısmı halletmiştiniz sanırım.
     İlk fırsatta bu konuyla ilgili yazıyı da ekleyeceğim.

     Projeyi aşağıdaki linkten indirebilirsiniz. kolay gelsin.

     https://yadi.sk/d/M9Wnk0SD3EHyUQ

     • Ahmet Bey Merhaba,

      İlk öncelikle cevabınız için teşekkürler. Geç cevap verdiğim için kusura bakmayın lütfen bu kadar kısa sürede dönüş yapacağınızı beklememiştim.

      Verdiğiniz linki kontrol etmedim şuan da işteyim. En kısa sürede kontrol edeceğim. Konuyla ilgilendiğiniz için teşekkürler tekrardan.

      İnternette araştırdığım kaynaklara göre Microsoft Visual Studio eklentisi olan SAP Crystal Report olarak adı geçen ve veritabanında ki verileri yazdırmayı sağlıyor. Bu eklenti veritabanından verileri çekiyor ve yazdırıyor. Ancak kabataslak bakmama rağmen bu eklentide de seçili veriyi yazdırmayı göremedim. Zaten tutsanız bu eklenti ile ilgili ben diyim 2 siz diyin 4, tane Türkçe kaynak ya vardır ya da yoktur. Eklenti iyi güzel fakat bu seçili verileri yazdırmada olsaymış daha iyi olurmuş herşeyi tamamen otomatik yapıyor diyebilirim. Aynı Microsoft Office Access’ de rapor oluşturmuş gibi işlemleri yapıyor ancak seçili veriyi yazdırmıyor (veritabanında
      belirtilen veriyi).

      Hepsini sanki bir datagridview gibi alt alta sıralıyor mesela atıyorum öğretmen_ad ve öğretmen_soyad ve öğretmen_kurul diye bir sütun isimlerimiz olsun. Bu sütunları aynı Access de rapor oluşturur gibi yazdırmak yani atıyorum örnek bir çıktı şöyle olacak.

      Okul İsmi Bilmem Ne

      öğretmen_ad (seçili ad) isimli öğretmen_soyad soyadlı öğretmen Disiplin Kurulunda 08.10.2018 tarihinde çalışmaya başlamıştır.

      Teşekkürler Öğretmen’in Görev Aldığı Diğer Kurullar
      öğretmen_kurul

      gibi öğretmen_ad’a seçili öğretmenin ismi öğretmen_soyad’a seçili öğretmenin soyadı öğretmen_kurul’a seçili öğretmenin diğer aldığı kurulları listeleyen bir program yapmaya çalışıyorum.

      Netten araştırdığım bilgiler ile ancak buraya kadar gelebildim. İngilzcemin de kötü olduğundan mütevellit ingilizce kaynak olsada bir şey anlayamıyorum.

      Okuma nezaketinde bulunduğunuz için teşekkür ederim.

      Teşekkürler.

      İyi dersler, iyi çalışmalar.

      Tekrardan geç cevap verdiğim için kusura bakmayın.

      Sağlıcakla…

Yorum yap

Web Tasarım & Programlama sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin