C# C# Windows Form Örnekleri Programlama

C# Datagrigview’ de Çoklu Seçim ve Silme

Bu örneğimizde Datagridview üzerinden checkbox vasıtasıyla birden fazla satırın seçilerek silinmesi işlemini gerçekleştireceğiz. Öncelikle Formumuzu aşağıdaki şekilde tasarlıyoruz.

dg1

Örneğimizde “sirket” isimli veritabanında “musteriler” tablosunu kullanacağız.Kullanacağımız veritabanı aşağıdaki şekilde olacaktır.

dg2dg3

Veritabanımızı tasarladıktan sonra bağlantı işlemine geçiyoruz. Kodları incelediğinizde “doldur” isimli metot ile Form_Load olayında yani form açıldığında verilerimizin datagridview‘ de görüntülenmesini sağlıyoruz.

dg4

Sil butonuna ise seçilen checkbox‘ lara göre kayıtların silinmesi işlemlerini gerçekleştiriyoruz. Böylelikle checkbox’ların seçili oluşuna bağlı olarak datagridview’ de seçilen birden fazla kaydın silinmesini sağlıyoruz.

Programa ait kodlar şu şekilde olacaktır.

 

 

3 Yorum

  • Hocam access veri tabanı kullanıyorum. C# da verdiğiniz kodları uyguladım fakat id kolunu otomatik sayı olduğu için hata alıyorum. id kolonunu metin yaptığımda kod bloğu çalışıyor fakat bu sefer database e yeni veri ekleyemiyorum. ” id= ‘”+drow.Cells[0].Value+”‘” yazsamda olmadı. Yardımcı olabilir misiniz?

Yorum yap

Web Tasarım & Programlama sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et