C# C# Windows Form Örnekleri Programlama

C# ile Uygulama Çalıştırma

C# ile bilgisayar üzerinde kurulu farklı bir programı (exe uzantılı) bir dosya  ya da bir resim, word doyası, excel dosyası resim, müzik  dosyası vs. çalıştırmak için gerekli kodlar için aşağıdaki örneği inceleyebilirsiniz. Örneğimizde C# Windows Form ile bilgisayarda yüklü olan Excel programını çalıştıracağız.

Yeni bir Windows Form oluşturalım ve 1 tane button ekleyerek projemize başlayalım.

Örneğimizde Excel programı çalıştıracağız. Siz isterseniz oluşturulmuş bir excel dosyası veya farklı bir programda  çalıştırabilirsiniz.Örneğimize geçersek öncelikle excel programının .exe dosyasının konumunu bilmek gerekiyor.

csharp_program_calistir_1

Özellikler penceresinden çalıştırmak istediğimiz dosyanın yolunu aldıktan sonra Button_Click olayına aşağıdaki kod satırını yazıyoruz.

İşlem bu kadar basit. Şimdi programımızı çalıştırıp Button’ a tıklayalım.

csharp_program_calistir_2

7 Yorum

 • Ahmet hocam, forumun hala aktif mi bilmiyorum, zira bir sorum var.
  Bu konulara yeni başladım, esasında bu C#’yı kullandığım program olan Cheat Engine ile ürettiğim “.cetrainer” uzantılı programın açılışında veya programa adapte ettiğim bir onClick butonu komutu ile açarak kullanıyorum (.cetrainer’in içine “addFile” ile C#’nın .exe uzantılı programını koydum: kullanım bilgileri için bir Youtube videosu çıkan webBrowser olarak. Ve .cetrainer programım da bir button ile bu C# programını masa üstüne koyup çalıştıran kodlamayı yaptım ve gayet düzgün çalışıyor, hatta .cetrainer kapanınca masa üstüne kaydedilen C# .exe programı da siliniyor vs. vs.) Sorum: Tam tersi; .cetrainer açılacak (gizlenecek “UDF1.hide()”>> C# .exe Login paneli açılacak “form1.show();” >> şifre doğru girildiyse “UDF1.show()” — “form1.hide();” veya “this.Close();” olacak. bu kombinasyonu nasıl yapabilirim? Lütfen tecrübeniz ile bir fikir verin!

 • Şimdi mesela ben bunu exe yaptım arkadaşım indirdi fakat onun bu programı başka bir yerde kurulu ise ? O zaman ne yazmam gerek kodlamaya ? Yani Windows E:\’deyse veya program başka bir klasördeyse o zaman ne yapılmalı?

  • kolay sakıncası yoksa dosyayı form uygulamasının başladığı aynı klasöre atarsın

   örnek
   uygulaman bir klasörde ve içine bir deneme diye dosya oluşturdun ve içine çalışacak bir dosya koydun bunun sonucunda dizin tanımlama için yazılacak kod budur

   kod
   string dizin = Application.StartupPath + “/deneme/dosya.uzanti”;

 • Console Uygulamasında 2 programı aynı anda çalıştırmak istiyorum nasıl yapabilirim? Detaylı bir şekilde açıklar mısınız

 • Peki mesela bir uygulama yaptık diyelim. Bu uygulamayı çalıştırdığımda aynı anda otomatik başka bir programıda başlatmak istiyorum. Bunu nasıl yaparim ?

Yorum yap

Web Tasarım & Programlama sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin