C# C# Windows Form Örnekleri Programlama

C# ListBoxtaki Verileri Veritabanına Ekleme

Bu yazımızda C# ta ListBox’ta bulunan elemanların access veritabanına aktarılmasını sağlayan, yani listboxta toplu halde bulunan satırların veritabanına eklenmesini gerçekleştiren bir örnek oluşturacağız.

Listbox üzerinde birden fazla veri olabileceğinden Listbox’ta bulunan eleman sayısı üzerinden bir döngü oluşturarak kayıt ekleme işlemini gerçekleştireceğiz. Şimdi projemizde kullanacağımız veritabanı ve tablomuza bakalım.

vt.accdb isimli access veritabanı dosyamızı projemiz altında bulunan “…/Bin/Debug” klasörüne kopyalayalım. Projemizde bu veritabanındaki Kategori tablosunu kullanacağız. Kategori tablosunu aşağıdaki gibi oluşturuyoruz.

Tablomuzu incelediğimizde 2 alandan oluştuğunu görüyoruz. “id” alanının tipinin OtomatikSayı olduğunu görüyoruz. Yani kayıt eklem işleminde kullanacağımız sorguda id alanına ihtiyacımız olmayacak. Sadece “ad” alanına kayıtlarımızı yapacağız.

Şimdi Formumuzu tasarlıyoruz.

Burada ListBox’a Ekle Butonu textbox içine girilen değerlerin Listbox içine aktarılmasını sağlayacak. Listbox içinde elemanların veritabanına yani Kategori tablosuna eklenmesi işlemini gerçekleştirecek olan Button ise Veritabanına Ekle butonu olacak.

Şimdi kodlarımıza bakalım.

Öncelikli olarak veritabanı nesnelerimiz için gerekli olan aşağıdaki kütüphaneyi eklemeniz gerektiğini hatırlatalım.

Şimdi ListBox’a Ekle butonu için kodlarımızı yazalım;

Bu işlem sonucunda textbox kontrolünün içeriğinin girilmiş olması durumunda listbox içine eklenecek ve textbox içeriği yeni girişe hazır hale getirilmesi amacıyla temizlenecektir.

Şimdi de Veritabanı’ na Listbox öğelerinin aktarılması ve veritabanı bağlantılarının gerçekleştirildiği kodlarımıza bakalım.

Buradaki kodları incelediğimizde listBox kontrolünün içi boş olmaması durumunda veritabanına ekleme işlemi Foreach döngüsü kullanılarak yapılıyor. Kayıt işlemi sonucunda bir mesaj ile kullanıcı bilgilendiriliyor.

Projemizi çalıştırıp kontrol edelim.

Veritabanı Kategori Tablosu

Kodlarımızın tamamı aşağıdaki gibi olacaktır.

Video:

11 Yorum

 • access veri tabanına eklediğimiz listbox itemlerini , form açıldığında nasıl listboxta otomatik olarak gösterebiliriz? veri tabanına kaydettiklerini de sayfayı her açtığımda listelemek istiyorum.

 • Access de veritabanı kısa metin olarak ayarlandığı da calistirdim.ancak sayı olarak ayarladigimda hata veriyor nasıl düzeltebiliriz.

   • Bir örnekle açıklayabilir misiniz. Tür dönüşümlerini araştırdım ancak uygulayamadim yardımcı olursanız sevinirim

    • Sayı türündeki alanınaıza aşağıdaki şekilde ekleme yapabilirsiniz. Yukarıdaki örnek üzerinde;

     cmd.Parameters.AddWithValue(“@ad”, Convert.ToInt32(kategori));

  • Sql sorgusunu kac alan varsa ona göre düzenleyerek her listbox için kayit işlemini foreach dongusuyle gerçekleştirebilirsiniz.

 • 3 Listbox içinde sırayla araç türü ,araç markası ve araç modeli açılıyor.En son aşamada seçilen araç türünü veritabanıma nasıl kaydedebilirim.

  • listbox3 te seçili elemanı kisiler tablosuna eklemek için kodlar.

   string sql = “INSERT INTO kisiler (ad) VALUES(@ad)”;
   cmd = new OleDbCommand(sql, con);
   cmd.Parameters.AddWithValue(“@ad”, listBox3.SelectedItem.ToString());
   con.Open();
   cmd.ExecuteNonQuery();
   con.Close();

Yorum yap