C# Console Örnekleri Programlama

C# Metotlar ve Metot Örnekleri

Bu yazımızda Metotların tanımı, metot çeşitleri, metot kullanımlarının nasıl yapıldığını ve bununla ilgili örnekler oluşturacağız. Öncelikle Metot ne demektir? Metot ne işe yarar? sorularının cevaplamaya çalışacağım.

Metotlar belirli işlemleri yerine getiren kod bloklarıdır. Aynı kodların tekrar tekrar kullanılması gereken durumlarda büyük kolaylık sağlamaktadır. Oluşturulan metot, ismiyle çağırılarak içerisinde bulunan kod bloklarının çalıştırılması sağlanır. Metotların yapısı temel olarak şu şekildedir.

metot_2

Yukarıda görmüş olduğunuz yapıyı biraz inceleyelim. Metotların erişim biçiminin yazılması zorunlu değildir. Yazılmadığı takdirde private olarak kabul edilir. ama istenirse private , public, static vs.. erişim tipini belirleyebilirsiniz.

Geri dönüş tipinin metot tanımlanırken mutlaka belirtilmesi gerekir. Burada metottan geriye herhangi bir değer dönmeyecekse void anahtar sözcüğü kullanılmalıdır. Eğer geriye bir değer döndürülecek ise geri dönecek değerin türü  (string, int,double,List<>,vs..) belirtilmelidir. Geriye değer döndüren metotlarda geriye döndürülecek değer return anahtar kelimesiye bildirilmelidir.

Metot ismi ise metodumuza bizim belirleyeceğimiz metodun yapacağı işi kısaca özetleyen bir isim olabilir. Örnek olarak “Temizle”, “AlanHesapla”, “Topla”  gibi isimler verilebilir.

Son olarak parametre kısmına gelelim. Bir metot parametreli veya parametresiz olabilmektedir. Eğer metot parametre almıyorsa yani dışarıdan değer verilmeyecekse “( )” parantez açılıp kapatılarak  metot oluşturulur.

metot_1

Görüleceği gibi 4 farklı şekilde metot oluşturup kullanabiliriz.

1.Geriye Değer Döndürmeyen ve Parametre Almayan metotlar.

2.Geriye Değer Döndürmeyen ve Parametre Alan metotlar.

3.Geriye Değer Döndüren ve Parametre Almayan metotlar.

4.Geriye Değer Döndüren ve Parametre Alan metotlar.

Şimdi bu yazdıklarımızı nasıl uygulayacağımıza bakalım. Dikdörtgenin alanını hesaplayan bir metodu 4 farklı şekilde de tanımlayalım.

İlk olarak Geriye Değer Döndürmeyen ve Parametre Almayan Metot Kullanarak Alan Hesabı yapalım.
Metodumuz aşağıdaki şekilde olacaktır. Görüleceği gibi void anahtar sözcüğü kullanılarak metodun bir değer döndürmediğini belirtiyoruz. Bütün işlemler metot içerisinde yapılmıştır.

Ana programda ise metodu şu şekilde çağırabiliriz.

Kodlarımızın tamamı:

Şimdi de Geriye Değer Döndürmeyen ve Parametre Alan Metodun kullanımına bakalım.

Sırada Geriye Değer Döndüren ve Parametre Almayan Metot var. Kullanımı şu şekilde olacaktır.

Son olarak Geriye Değer Döndüren ve Parametre Alan Metot kullanarak Alan hesabını yaptıralım. Kodlarımız aşağıdaki gibi olacaktır.

Görüleceği üzere 4 farklı şekilde metot kullanarak aynı işi yapan metotlarımızı oluşturduk. Burada önemli olan bizim için hangisinin kullanımı programımız açısından esneklik sağlayacaktır ve işimizi görecektir? Önemli olan buna karar vermek olacaktır. Programlarımızı derleyip çalıştırdığımızda çıkan sonuçların hepsinde aynı olduğu görülecektir.

metot_3

 

C# Metot Kullanılarak yapılmış Örnekler için TIKLA

11 Yorum

Yorum yap

Web Tasarım & Programlama sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et