C# C# Windows Form Örnekleri Programlama

C# NumericUpDown Konrolü Kullanımı

Bu yazımızda C# ile NumericUpDown kontrolünü kullanarak bir örnek gerçekleştireceğiz. Örneğimizde Form üzerinde bunan label kontrolünde Butona her basıldığında NumericUpDown kontrolünde seçili olan artış değerine göre arttırım yapacağız ve Label’ de göstereceğiz.
Form tasarımı aşağıdaki gibi olacaktır.
numericupdown_2

Formumuza artış değerlerini gösterecek olan Label, artış miktarını ayarlayacağımız NumericUpDown ve Button kontrolü ekliyoruz. NumericUpDown kontrolünün Increment özelliği artış ve azalış değerinin kaç olması gerektiğini ayarlamak için kullanılır. Örneğimizde “1” olarak ayarlıyoruz.

Kodlarımıza geçiyoruz.

kodlarımızı incelediğimizde sayac değişkeninin public olarak tanımlandığını görüyoruz. Butona her bastığımızda labeldeki değerin NumericUpDown kontrolündeki değere göre arttırılmasını ve Label1‘ de görüntülenmesini sağlıyoruz.

numericupdown_1

5 Yorum

 • Hocam aynısını yaptım ama bir önceki değeri giriyor yani örneğin 5 yazdım butona tıkladım label’da 5 yazıyor şimdi 10 yazdım butona tıkladım tekrar 5 gönderiyor bidaha butona basarsam 10 gönderiyo yani 1 önceki sayıyı gönderiyor ilk?

   • public olarak tanımladım ama olmadı yeni bir form açıp yaptığımda çalışıyor ama benim formumda olmuyo neyse baştan yapmam lazım yinede teşekkürler 🙂

    • Ha bu arada bu yaptığınız projenin çıkarma işlemli olanını nasıl yapabilirim x -= y şeklinde yapınca olmuyorda

     • sayac += artis_degeri; satırını
      sayac -= artis_degeri; olarak değiştirirseniz olacaktır.

Yorum yap

Web Tasarım & Programlama sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et