C# C# Windows Form Örnekleri Programlama

C# TextBox’ a Girilen Değeri Listbox İçinde Arama

Bu yazımızda Windows Form textBox kontrolünde girilen değerin (metnin) Listbox içinde olup olmadığını kontrol ederek, değerin listbox içinde olması halinde bu değerleri seçili hale getirecek bir örnek yazacağız.

Form tasarımı aşağıdaki gibi olsun.

listbox_aramasi_1

Listbox1 içine bir kaç veri eklemesi yapalım.

listbox_aramasi_2

Şimdi kodlarımıza geçiyoruz. Kodlarımızı incelediğimizde arama işleminin for döngüsü içinde yapıldığını görüyoruz. Listbox eleman sayısı kadar bir döngü oluşturarak Contains metodu ile textbox içindeki değerin olup olmadığını kontrol ediyoruz. Büyük küçük harf duyarlılığına takılmamak için toLower() metodu ile tüm işlemlerin küçük harfe çevrilerek yapılmasını sağlıyoruz.
listBox kontrolünün SetSelected özelliğini kullanarak bulunan elemanın seçili hale getirilmesini sağlıyoruz. Burada dikkat etmemiz gereken bir husus var. Birden fazla değerin seçilebilmesi için listbox özelliklerinden SelectionMode özelliğini MultiSimple olarak ayarlıyoruz.

listbox_aramasi_3

14 Yorum

 • string ad = textBox1.Text;
  int i;

  for ( i=0; i< listBox1.Items.Count; i++)
  {
  if (listBox1.Items[i].ToString() ==ad)
  {
  MessageBox.Show(listBox1.Items[i].ToString() + " adlı müşteri bulundu");

  break;
  }

  }

 • Benim Kodum da 3 tane listbox var butona basınca kontrol edicek listbox 1 de varsa form2 ye 2. varsa 3 e fln lütfen yardım edin

 • Selam aleykum. Böyle bir yazılım yapmam lazım. Amam bir yana ulaşamadım. Listbox-da olan oda isimlerine tıkladıkda İP adresi göstersin. Önceden teşekkür ederiz

Yorum yap

Web Tasarım & Programlama sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et