C# C# Windows Form Örnekleri Programlama

C# TextBox Sadece Büyük Harf ya da Sadece Küçük Harf Yazdırma

C# Windows Form uygulamalarında TextBox içine girilen metinleri büyük harf veya küçük harfe çevirmek için toUpper() ve toLower() metotlarından faydalanılabileceğinden daha önceki yazılarımızda bahsetmiştik. Bu işlemin eş zamanlı yani yazım anında gerçekleştirilmesi için aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz.

Altta bulunan her iki yöntem için kodların textBox1_TextChanged olayına yazılması gerektiğini belirtelim.

Birinci yöntem olarak textbox için CharacterCasing özelliği kullanılabilir. Fakat bu yöntemde türkçe karakterlerden kaynaklanan bir sorunla karşılaşılabilir (ı,İ).

Kullanımı:

Diğer yöntemimizde türkçe karakterlerle ilgili bir sorun olmayacaktır. toUpper() yada toLower() metodu kullanarak aşağıdaki şekilde işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
Kullanımı:

textBox1.SelectionStart = textBox1.Text.Length; kodlarının buradaki kullanım amacı imlecin konumunu sona getirmek olduğunu belirtelim. Eğer bu kod kullanılmazsa basılan her karakter metnin sonuna değil en başa eklenecektir.Bu satırı bu sorunu ortadan kaldırmak için kullandığımızı belirtelim.

2 Yorum

  • textBox1.Text = textBox1.Text.ToUpper();
    textBox1.SelectionStart = textBox1.Text.Length;

    bu şekilde yapınca bir sorunla karşılaşıyorum nedir o sorun şöyle anlatim… Örneğin açıklama bölümüne yazmış olduğum bir cümlenin içinde daha sonradan bir değişiklik yapmak istediğğimde tek bir harfe basmamla sonuna atıyor, ben atmasını istemiyorum sorunu nasıl düzeltebilirim.

Yorum yap

Web Tasarım & Programlama sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin