C# C# Windows Form Örnekleri Programlama

C# TextBox’ taki Değeri ListBox’ a Gönderme

Bu yazımızda C# Windows Form ile Textbox kontrolündeki metin Butona tıklandığında Listbox içine gönderilmesini sağlayan basit bir örnek oluşturacağız. Butona basıldığında Listbox kontrolüne ekleme yapıldıktan sonra TextBox içeriğini boşaltacağız.
Daha sonra Listbox içinde Seçilen elemanın silinmesi / kaldırılmasını sağlayacağız.

Örneğimiz için 1 adet TextBox, 1 Adet Listbox, 2 Adet Button ekliyoruz.

Form tasarımını yaptıktan sonra kodlarımızı yazmaya başlıyoruz. Öncelikle EKLE butonu için aşağıdaki kodları oluşturalım.

Kodlarımızı inceleyelim. Öncelikle butona basıldığında TextBox içine girilen metnin “metin” isimli bir değişkene aktarıldığını görüyoruz.
İkinci satırda ise bu değişken içindeki değerin Listbox içine eklendiğini görmekteyiz.
Son satırdaki kod ise Textbox içeriğinin temizlenmesini sağlıyor.

Şimdide seçilen elemanın Listbox kontrolünden silinmesi için gerekli kodları oluşturalım. Silme işleminde RemoveAt metodunu kullanacağız.

kodlarımızı incelediğimizde seçilen elemana ait index numarasının bir değişkene aktarıldığını bu index numaralı elemanın RemoveAt metodu ile listBox içeriğinden kaldırıldığını görüyoruz.

Bu işlemin tersi yani Listbox’ta tıklanan değerin TextBox içine aktarılmasını da sağlayabiliriz. Bunun için kodlarımızı ListBox kontrolünün SelectedIndexChanged olayına yazmamız gerekiyor. Tasarım görünümünde ListBox üzerine çift tıklayarak bu olaya ulaşabilirsiniz.

Kod satırını aşağıdaki gibi oluşturarak Listbox içinde tıklanan değerin TextBox’ a aktarılmasını sağlayabilirsiniz.

9 Yorum

 • bunu iki texbox ile ama list boxa giden verinin alt alta olmasini istiyorum nasil yapicam acaba

  listBox1.Items.Add(textBox1.Text + ” ” + textBox2.Text); bunun alt alta yazilan versiyonu nasil olabilir acaba

 • butona tıklandığında value değerini listboxa eklemesini istiyorum.bunu javascrit ile nasıl yapabilirim sürem az yardımcı olursanız çok sevinirim.

 • Örneğin
  34 ali
  45 veli

  78 kenan —–son eklenen böyle oluyor.
  kaydederken de boşluk bırakıyor.

 • Selam Ahmet Bey,
  Yazılarınızın birkaçını okudum ve işime yaradı. Bunun için teşekkür ederim. Bir sorum var mümkünse.acces ten çektiğim listeyi listbıoxa aktardım. Lİstbox üzerinde silme ve ekleme yapabiliyorum ama eklemeyi boş satıra değil de sanki son kullanılan aşağılardaki satıra yapıyor.Boş satırı nasıl buldurup yazdırabiliriz acaba?

  • Merhaba. Yazdiklarinizdan tam olarak ne yapmak istediginizi anlayamadim. Boş satir dediğiniz bir kayida ait boş alansa guncelleme yapmaniz yani update sorgusu kullanmaniz gerekiyor.

Yorum yap

Web Tasarım & Programlama sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et