C# C# Windows Form Örnekleri Programlama

C# WebCam Kullanarak Fotoğraf Çekme

Bu yazımızda Aforge kütüphanelerini kullanarak C# Windows Formda WebCam kullanarak görüntü alma yani fotoğraf çekme ve kaydetme işlemlerini gerçekleştiren bir örnek gerçekleştireceğiz.

Örneğimizi gerçekleştirmek üzere aşağıdaki formu oluşturalım.

webcam_foto_tasarim

Form tasarımını incelediğimizde bilgisayara bağlı olan kameraları listeleyeceğimiz 1 adet Combobox, Görüntüleme işlemleri için 2 adet PictureBox, Kayıt işleminde kullanacağımız 1 adet SaveFileDialog ve Button’ larımızı görüyoruz. “Kamera Aç” kamerayı açarak pictureBox kontrolünde görüntünün oluşmasını, “Fotoğraf Çek” butonu o andaki görüntünün yakalanarak PictureBox2‘ye aktarılmasını, “Kamerayı Kapat” butonu ise kameranın açık ise kapatılamasını sağlıyor. Kameranın kapatılması işlemini eğer unutulursa Form kapatılırken de gerçekleştireceğiz. Bu işlemi Form_Closing eventında gerçekleştireceğiz.

Şimdi Adım adım kodlarımıza geçelim.
İlk olarak Aforge kütüphanesini buradan indirerek başlayalım.

webcam_foto_2

İndirme işlemi tamamlandıktan sonra dosyaları zip içerinden çıkarıyoruz.

Şimdi projemizde sağ tıklayarak Add Reference diyoruz.

webcam_foto_3

Burada karşımıza gelen pencerede;

webcam_foto_4

Browse diyerek zip içerisinde çıkardığımız Release klasörü altında Aforge.Video.DirectShow.dll ve Aforge.Video.dll dosyalarını referans olarak ekliyoruz. Şimdi kodlarımıza geçebiliriz. Kodların tamamını aşağıya kopyalıyorum. Gerekli açıklamaları bu bölümden de görebilirsiniz.
 

Kodlarımızı yazdıktan sonra programımızı çalıştıralım.

webcam_foto_1

İşlem tamam. Kolay gelsin.

12 Yorum

 • private FilterInfoCollection webcam;//webcam isminde tanımladığımız değişken bilgisayara kaç kamera bağlıysa onları tutan bir dizi.
  private VideoCaptureDevice cam;
  bunu tanımıyor bi yardım açil

 • MERHABA BEN SADECE BİR KAMERA YANİ BELLİ BİR KAMERA İLE ÇEKMEK İSTİYORUM VE BUNU BANA SORMADAN SEÇSİN İSTİYORUM NASIL YAPA BİLİRİM

  • formun load kısmına
   if (comboBox1.Text== “kamera adı”)
   {
   button1.PerformClick();
   }
   bu kodu yaz kamera adı yerine comboBox1 deki adı yaz

 • Kamerayı aç butonuna bastığım zaman kamera açılmıyor fakat combobox da easy camera adında bir kamera görünüyor ne yapmalıyım.

 • Kaydet kodları yani çektiğimiz fotoğrafı nasıl kaydederiz çalışıyor kamera görüntüde alıyorum ama kaydedemiyorum kaydet kodları lazım

 • Paylaşım için teşekkürler. Görüntü normal çözünürlükte kaydetmesine ragmen RunTime’da picturceboxda görüntü zoomlu bir şekilde ve anlaşılmayacak kadar karmaşık mozaik şeklinde. Sebebi ne olabilir?

 • Hocam sadece bu kısımı anlamadım burası neyin kodu yani neye tıklayarak yazıyoruz tek sorunum bu teşekkürler..
  private void cam_NewFrame(object sender, NewFrameEventArgs eventArgs)
  {
  Bitmap bit = (Bitmap)eventArgs.Frame.Clone();
  pictureBox1.Image = bit;
  }

Yorum yap