C# C# Windows Form Örnekleri Programlama

DataGridView’ de Seçili Satırları Veritabanından Silme

Bu yazımızda C# ile SQL bağlantısı kurarak kayıtları DataGridView üzerinde listeleyerek, dataGridView üzerinde birden fazla satır seçerek seçilen bu satırların veri tabanından silinmesini sağlayayan bir örnek oluşturacağız. DataGridView üzerinde Tüm satırın seçilebilmesi için SelectionMode Özelliğini FullRowSelect ve çoklu seçim yapılabilmesi için MultiSelect özelliğini True olarak ayarlayacağız.

Form tasarımızı 1 adet DataGridView ve 1 adet Button ekleyerek aşağıdaki gibi oluşturalım.

Örneğimizde Sql Bağlantısı kullanacağımızdan ilk olarak;

kütüphanesini ekleyelim. Bu örnek için sadece Çoklu seçim işlemi ve silme işlemini gerçekleştireceğiz. Eğer veri tabanına kayıt ekleme, güncelleme işlemlerini de görmek isterseniz buraya tıklayarak ilgili sayfaya ulaşabileceğinizi belirterek örneğimize dönelim.

Sql bağlantılarımızda kullanacağımız nesneleri public olarak oluşturalım.

DataGridView üzerinde kayıtların listelenmesi için ve Seçilen satırların Silinmesi için metot tanımlaması yapacağız. Listeleme işlemi için griddoldur(), silme işlemi için KayıtSil metotlarını tanımlayacağız.

DataGridView içine verilen çekilmesi için griddoldur metodumuzu aşağıdaki gibi oluşturalım.

KayıtSil metodumuz öğrenci numarasına göre silme işlemi yapacağından parametre olarak int türünde bir değişken kullanacağız.

Şimdi oluşturduğumuz bu metotları kullanmaya başlayalım. ÖForm ilk açıldığında verilerin doldurulması için Form_Load olayına aşağıdaki kod satırını ekleyelim.

Seçili kayıtları Sil Butonu için ise aşağıdaki kodları oluşturalım. Kodlarımızı incelediğimizde Foreach döngüsü ile seçili olan kayıtların tümünün DataGridViewRow oluşturularak seçilmesi ve her satırda öğrenciye ait numara bilgisinin çekilerek KayıtSil metoduna gönderildiğini görüyoruz.

Hepsi bu kadar. Artık Ctrl tuşuna basılı tutarak datagridView’ de seçmiş olduğumuz satırların Sil butonuna basıldığında silindiğini göreceğiz.

Kodlarımızın tamamı aşağıdaki gibi olacaktır.

10 Yorum

Yorum yap

Web Tasarım & Programlama sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin