C# Programlama WPF Form Örnekleri

WPF Menü Oluşturma

Bu yazımızda WPF’ te Menü kullanımının nasıl yapılacağını, ve formumuza eklediğimiz Menü öğesinin hangi özelliklerini kullanabileceğimizi göreceğiz. XAML de Menu oluşturma

..

ve öğeleri kullanılarak yapılır.

XAML sayfasında menü oluşturmak için;

etiketleri kullanılır. Yukarıda eklemiş olduğumuz menüye ait genişli ve yükseklik ayarını yapabileceğimiz Width ve Height özelliklerinin kullanımını görüyoruz. Menümüze ait yatay ve dikey hizalama işlemlerini ve renk verme işlemlerini aşağıdaki gibi yapabiliriz. Ayrıca düzgün bir menü yerleşimi için Grid Layout’ unu da kullanabilirsiniz. Grid kullanımıyla ilgili bilgiye daha önceki yazılarımıza göz atarak ulaşabilirsiniz.

Menü içerisine öğe eklemek için;
etiketi kullanılır. IsChecked özelliği menüde işaret seçeneği eklemek için kullanılabilir.

menu_1

Menü öğelerini guruplamak için

etiketi kullanılabilir.

menu_2

Alt menü oluşturmak için;

menu_3

şeklinde kullanılabilir.

Şimdi de menümüze resim ekleme işleminin nasıl yapılabileceğine bakalım.

menu_4

Bunun için öncelikle resimlerimiz ayarlamamız gerekiyor. örneğimizde Projemize Solution Explorer Penceresini kullanarak Images isimli bir klasör oluşturarak içine kullanılacak resimler atıldı.
menu_5

XAML kodlarını ise şu şekilde ayarlayabilirsiniz.

Oluşturduğumuz Menü öğesine komut çalıştırması için işlevsellik katalım. Yani menü öğesine tıklandığında bir iş yapmasını sağlayalım. Bunun için hangi menü öğesi gerekiyorsa XAML kod penceresinde imleci üstüne getirip,

menu_6

Click olayına çift tıklayarak oluşturalım. karşımıza ilgili menü öğesine ait C# kodlarını yazacağımız Mainvindow.xaml.cs penceresi gelecektir. Bu bölüme gerekli kodlar yazılarak işlemi tamamlamış oluyoruz.

Yorum yap

Web Tasarım & Programlama sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et