SQL Server

SQL Server Manegemet Studio ile Create ve Insert Script Oluşturma (.sql Dosyası)

Bu yazımızda SQL Server Management Studio ile seçtiğimiz bir veritabanı için adım adım Create ve Insert Script dosyası .sql dosyası oluşturacağız. Örneğimizde dbSehir isimli veri tabanını kullanacağız.

Script oluşturmak istediğiniz veri tabanı üzerinde sağ tuşa basarak Tasks – Generate Scripts tıklayın.

sql_script_1

 

Karşınıza gelen pencerede Next butonunu tıklayın.

sql_script_2

 

Karşınıza script alınacak database objelerini seçebileceğiniz bir ekran gelecektir. Bu kısımda üst kısımda bulunan Script entire database and all database object seçeneğini seçerseniz tümü için yada alttaki seçenek olan Select specific database object seçeneği ile sizin belirlediğiniz objelerin dahil olmasını sağlayabilirsiniz.

 

sql_script_3

Bu adımdan sonra karşınıza alttaki ekran gelecektir. Burada iki ayar yapacağız. İlk olarak Advanced butonuna tıklayın. Gelen Advanced Scripting Options penceresinde Types of data to script bölümünü Schema and data olarak ayarlayın.

Seçenekleri açıklamak gerekirse;

Data only seçerseniz, seçmiş olduğunuz veri tabanı nesnelerindeki veriyi INSERT edecek scriptleri elde edersiniz.

Eğer ikinci alternatifi seçerseniz yani bizim seçtiğimiz (Schema and data), hem veri hem de bu nesneleri oluşturacak (CREATE edecek) scriptleri hazırlayacaktır.

Eğer son alternatifi seçerseniz, sadece veri tabanı nesnelerini oluşturacak (CREATE edecek) scriptleri elde edersiniz.

sql_script_4

Aynı ekranda bu ayar haricinde Script for Server Version bölümünde oluşturacağınız scriptin hangi SQL Server versiyonlarında çalışabileceğini ayarlayabilirsiniz. Örnek olarak SQL Server 2008 seçerek oluşturulan scriptin SQL Server 2008 ve üstü versiyonlarında çalışabilmesini sağlarsınız.

 

sql_script_5

Ok butonu ile ayarlar penceresini kapattıktan sonra karşınıza alttaki pencere gelecektir. Burada oluşturduğunuz scriptin alttaki ayarlar ile  .sql dosyası olarak kaydedilmesini ya da Save to New query window seçeneği ile SQL Server Management Studio’ da yeni bir sorgu penceresinde açılmasını sağlayabilirsiniz. Biz örneğimizde .sql dosyası oluşturacağız. File Name kısmında sağ taraftaki “…” butonuna basarak dosyanın kaydedileceği konumu belirleyebilirsiniz.

 

sql_script_11

Next butonuna bastıktan sonra karşınıza alttaki pencere gelecektir. Burada Finish butonuna basın.

 

sql_script_8

.sql dosyası ayarladığınız konuma kaydedilecektir. Örneğimizde sehir.sql olarak masaüstüne kaydediyoruz.

sql_script_6

Kaydettikten sonra sehir.sql dosyasını masaüstünde göreceksiniz.

sql_script_9

Dosyayı çift tıklayıp açarsanız SQL Server Management Studio‘ da New Query ekranında açacaktır.

sql_script_10

İşlem tamamlandı. Oluşturulan bu dosyayı SQL Server 2008 ve üstü versiyonların yüklü olduğu herhangi bir bilgisayarda kullanabilirsiniz. Sorgu penceresinde Execute butonuna bastığınızda veritabanı ve tablolar oluşturulacaktır.

 

 

 

 

Yorum yap