Genel Web Tasarım

WordPress Spam Yorumlar Nasıl Engellenir

Eğer website veya blog’unuzda WordPress kullanıyorsanız, eminim spam yorumlarla çok fazla karşılaşıyorsunuzdur. Spam yorumların siteniz üzerinde çok zararı var. Aynı zamanda site üzerinde negatif bir etki bırakabilir. Şimdi bu istenmeyen mesajların üstesinden nasıl geleceğimizi araştıralım.

Spam yorumları neden kötüdür?

Spam mesajları wordpress’in en can sıkıcı parçasıdır. Web site veya blog sahibi olan birisi iseniz her zaman aklınızda bulunması gereken şey: Yorum sayınızı arttırmaya çalışmanın iyi bir şey olmadığını bilmek olmalı. Bir yorumu onaylamadan evvel her zaman düşünmelisiniz. Aksi takdirde, sizin için kötü olabilir. Peki bu spam yorumların sitemizde ne gibi kötü etkileri olabilir? Bunları sıralayalım:

Herhangi bir algoritma sitenize zarar verebilir.
Google zararlı linkleri temizliyor. Bu durum sitenizi tehlikeye sokabilir.
Spam yorumları moderasyon eksikliğini gösterir.
Okuyucularınız sitenize olan güvenini yitirebilir.

WordPress ‘te Spam Yorumları Azaltmak İçin İpuçları

Akismet WordPress Eklentisini Kurun:

Akismet WordPress için en populer spam yorum eklentilerinden biridir. Akismet eklentisini kurun ve API anahtarı ile aktive edin. Akismet blog’unuza bir yorum eklendikten hemen sonra sizin için yorumları kontrol eder. Eklentide daha fazla fonksiyona sahip olmak için yada spam yorumları daha fazla azaltabilmek için premium versiyonunu satın alabilirsiniz.

Spam IP Adreslerini Engelleyin

Spam yorumlardan kurtulmak için bir diğer yöntem ise, spam yapan ip adreslerini engellemek. Bu adresleri engelleyerek daha sonra gelecek spam yorumları da engellemiş oluruz. Bunu yapabilmek için birçok yöntem var.  WP-Ban Wordpress eklentisini kullanmanızı tavsiye ederim.

WP_Ban eklentisine ait ekran görüntüsü:
wp_ban

 Aynı zamanda .htaccess dosyası üzerinden de bu adresleri engelleyebilirsiniz. Bunun için öncelikle, WordPress sitenizin yorum sayfasında, bu yorumların ip adreslerini toplayın ve bir notepad dosyası içerisine kopyalayın. Şimdi .htaccess dosyanızı düzenleyebilirsiniz. Aşağıdaki kodu ekleyin.

# block ip
order allow,deny
deny from 23.81.154.69
deny from 23.82.62.101
deny from 41.78.157.227
deny from 36.224.115.197
allow from all

Engellemek istediğiniz ip adresleri için yukarıdaki gibi satır satır yazmalısınız.

Captcha Kullanın

CAPTCHA eklentisi spam yorumlardan kurtulmak için en etkili yöntemlerden birisidir. Herhangi birisi blog’unuza yorum yazmak istediğinde bir doğrulama kodu girmek zorunda kalacaktır. Fakat, CAPTCHA  amacına iyi bir şekide hizmet etse de, sitenize yorum yazmak isteyen gerçek kullanıcılar için her defasında doğrulama kodu girmek işkenceye dönüşebilir.

En iyi WordPress Captcha eklentileri;
1-) Captcha
2-) Si captcha for WordPress
3-) Botdetect WordPress Captcha
4-) KeyCaptcha
5-) WP reCaptcha plugin

Üçüncü Parti Yorum Sistemi Kullanın

Spam yorumlardan kurtulmak için bu yöntem oldukça güzel. Herhangi bir üçüncü parti yorum sistemini ekleyebilirsiniz Facebook, G+ gibi. Blog’unuzda yorum yapan kişinin öncelikle giriş yapması beklenir. Bu şekilde, spam yorumlardan büyük oranda kurtulabiliriz.

Moderasyon Denetimi Kullanın

Ayarlar>Tartışma> kısmına gidin ve “Bir yorum denetlenmek üzere beklemeye alındığında” kutucuğunu işaretleyin. Bu durumda yorum yapmak sityen kişinin yorumu site yöneticisi tarafından gözden geçirilmek üzere bekletilir.

3 Yorum

  • wordpress sitelerinde yazılar kısmında standart “E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir” yazısı var. Ben o yazıyı değiştirmek istiyorum. Başka birşey yazmak istiyorum. Ama tüm ftp de dolaştım. Hangi dosyada yazdığını bulamadım. Tema dosyalarının hiçbirinde yok bundan eminim. Bunun hangi dizinde olduğunu bilen varsa lütfen söylesin. Yada yorum bölümündeki sadece bu tür yazıları değiştirebileceğim eklentide olur. Tek derdim o yazıyı değiştirmek. Sağ olun.

    • Bu tip eklentilerin genel adı translation olarak geçiyor. Daha önceki temalarda kullandıklarım vardı. Tekrar araştırıp adını burada yazarım. Ancak dediğim gibi bu tip eklentilerin genel adı translation olarak geçiyor. O şekilde arama yaparsan bulacağını düşünüyorum.

Yorum yap

Web Tasarım & Programlama sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et