CSS Web Tasarım

CSS Font Özelliği ve Font Kullanımı

CSS, sayfadaki metnin görünümünü ve biçimini düzenlemek için birçok farklı özellik sunar. Bu özelliklerden biri de yazı tipleridir.

Renkten sonra, yazı tipi muhtemelen bir sayfanın en temel özelliğidir.

Yazı tipi, belirli bir stilde ve boyutta yazdırılabilir veya görüntülenebilir metin karakteri setidir. Yazı kümesi türü tasarımı yazı tipi ve bu tasarımın varyasyonları yazı tipi ailesi oluşturmaktadır.

CSS font özelliklerinin kullanımında çoğunun başında font-ifadesi bulunur.

font-family : Font Ailesi

font-family Özelliği ile görüntülenecek olan metnin yazı tipini seçmenize olanak verir.

font-family özelliğinin kullanımında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır;

      1 – Bir font ailesi adı birden fazla sözcükten meydana geliyorsa, tırnak(” “) işareti içine alınmalıdır, örneğin: “Times New Roman”.

      2 – Tek bir font kullanmak yerine birkaç alternatif font kullanmanız her zaman tavsiye edilir. Sitenizde özel fontları kullanmak isteyebilirsiniz. Tüm fontlar tüm bilgisayarlarda bulunmadığından (binlerce yazı tipi vardır ve çoğu ücretsiz değildir), CSS bir geri dönüşüm sistemi sunar. Tarayıcı tarafından görüntülenemeyen bir font kullanılmışsa web’in güvenilen fontlarından birini seçerek yazının sunulmasında problem çıkartmaz. Varsayılan olarak, her bilgisayarda, tablette, akıllı telefonda veya diğer web tarama özellikli cihazlarda önceden yüklenmiş birkaç yazı tipi bulunur. Her cihazda zaten yüklü olan bu yazı tiplerini, web sitelerimizde özgürce kullanabiliriz; Bu yazı tipleri “web-güvenli fontlar” olarak bilinir hale gelmiştir. Önce istediğiniz yazı tipini, sonra kullanılamıyorsa ilk dolduracak yazı tiplerini ve en son web güvenli fontlarından birini tercih etmelisiniz. Web güvenli fontları ;

  • serif
  • sans-serif
  • cursive
  • monotype
  • fantasy

Örnek ;

Web’in bu en güvendiği font stillerine bir göz atalım;

Örnek ;

Aşağıda paragraflar için özel ve güvenli fontların bir arada kullanımı gösterilmiştir. Eğer tarayıcınız ilk fontu desteklemiyorsa, bir sonraki fontu deneyecektir.

font-style: Yazı Stili

font-style Özelliği ile metni eğimli (italic) yapabilirsiniz. Alabileceği üç farklı değer vardır;

  • normal : Metin normal olarak gösterilir
  • italic : Metin italik olarak gösterilir
  • oblique : Metin “eğik” (eğik italikle çok benzer, ancak daha az desteklenmektedir).

Örnek ;

Aşağıdaki örnekte paragraflara farklı yazı stilleri uygulanmıştır.

font-size: Yazı Boyutu

font-size Özelliği metnin boyutunu değiştirmenize olanak verir. Metin boyutunu yönetebilmek, web tasarımında önemlidir. Bununla birlikte, paragrafların başlıklar gibi görünmesini sağlamak için yazı tipi boyutu ayarlamalarını kullanmamalısınız veya başlıklar paragraflara benzemektedir.

<h1> – <h6> başlıklar ve <p> paragraflar için daima uygun HTML etiketleridir.

font-size değeri farklı türlerde belirtilebilir;

1 Yorum

Yorum yap