CSS HTML DERSLERİ Web Tasarım

Resmin Yanına Yazı Yazma – CSS

HTML sayfamıza eklemiş olduğumuz resmin yanına CSS ile yazı yazma, diğer bir ifadeyle resmin sağına yazı yazma,resmin soluna yazı yazma gibi kullanımları yazının devamında bulabilirsiniz. CSS ile remin yanına yazı yazma ve düzenleme işlemlerini Float özelliğini kullanarak yapabiliriz.

Float, CSS konumlandırma özelliğidir. Amacını anlamak için aşağıdaki görüntüye bakabilirsiniz. Baskı düzeninde gerektiğinde yazı resimleri sarmalaması gerekebilir. Bu yaygın kullanım “sarmalama” olarak isimlendirilmektedir.

CSS ile Resmin Yanına (Sağına) Yazı Yazma

Bu başlığı şu şekilde de ifade edebiliriz. Resmin yazı içinde sol kısımda bulunması. Bunun için resim etiketine float:left tanımlaması yapmak yeterli olacaktır. sola-kaydir adında class tanımlayıp resim etiketine veriyoruz.

Örneğimize geçiyoruz. Html dosyamızın içeriği:

CSS dosyamız:

Ekran Çıktımız:

CSS Resmin Yanına (Soluna) Yazı Yazma

Şimdi aynı örnek içerisinde CSS dosyamızda yazmış olduğumuz Float:Left bölümünü Float:Right olarak değiştirerek sonucu gözlemleyelim.

CSS Resmin Yanına (Sağına ve Soluna) Yazı Yazma

Şimdi de sayfamıza 2 resim ekleyerek birinin sağa diğerinin sola yaslanmasını ve yazıların bu resimlerin yanına yazılmasını sağlayacak html ve css kodlarına bakalım.

.html içeriği:

CSS dosyamız:

Ekran Çıktımız:

5 Yorum

Yorum yap

Web Tasarım & Programlama sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et