SEO

Google Sıralamanız Neden Düşer ve Bu konuda Neler Yapmalı?

Google sıralamanızda bir düşüş bazen göz açıp kapayıncaya kadar gerçekleşebilir. Bir gün, arama sonuçlarınında ilk sayfasında görünüyor ve ertesi gün de sitenizi zorlukla bulabilirsiniz. Sayfalarınıza ziyaretçilerinizin çoğunu getirmek için arama motorlarında görünür olmanıza bağlı olursanız, bu senaryo oldukça korkutucu olabilir. Sıralamalardaki düşüşün neden gerçekleştiğine dair hiçbir fikriniz yoksa özellikle dehşet verici bir durum olacaktır.

Bir sitenin sıralamasının ani bir düşüşe maruz kalmasının birçok nedeni var ve bunların çoğu biraz zaman ve çaba ile giderilebilir. Bir sitenin sıralamasının düşmesine neden olabilecek en yaygın sorunlardan bazılarına bakalım.

Google cezaları

Kötü içeriği ayıklamak ve kullanıcılara daha kaliteli arama sonuçları sunmak için Google, kurallarını ihlal eden web sitelerine zorluklar getirdi. Yaygın olarak kullanılan eski SEO teknikleri, sitenizi sıralamada düşerek gösterebilir. Google’ın bir siteyi cezalandıracağı çok çeşitli enstrümanlar var; Aşağıdaki listede en yaygın hatalardan bazıları yer almaktadır:

Anahtar kelime doldurma: SEO’nun ilk günlerinde, anahtar kelimelerinizi içeriğinize olabildiğince yoğun bir şekilde doldurmanız normaldi. Elbette bu, insanlar yerine arama motorları için açıkça oluşturulmuş, kötü yazılmış bazı içeriklerle sonuçlandı. Anahtar kelime doldurulmuş sayfalar, bugün sizi sıralamada yukarı götürmez; Daha iyi bir strateji, içeriğinizin kalitesinden ödün vermeden anahtar kelimelerinizi doğal bir şekilde kullanmaktır.

Yapay bağlantı kurma: Bağlantı satın almak, bağlantı kiralamak ve çok fazla sayıda bağlantı borsalarına katılmak, size Google’a ceza kazandırabilecek kabataslak bağlantı kurma uygulamalarından yalnızca birkaçıdır. Google, bağlantı ağınızı oluşturmanın yapay yollarını kullanmaz. Backlink profilinizi güçlendirmeniz gerekirse, bunu eski moda bir şekilde yapmak en iyisidir. Yayın yaptığınız kategorideki diğer saygın sitelerin web yöneticilerine ulaşmak ve iyi bilinen bloglarda misafir olmak, sitenize sağlam bir bağlantı kümesi oluşturmak için harika bir yoldur.

Yinelenen içerik: Google, kullanıcılarının arama sonuçları listesinde tekrarlanan aynı içeriği görmesini istemiyor. Bu zayıf kullanıcı deneyimi olasılığını önlemek için, birden fazla sayfada aynı içeriğe sahip siteleri cezalandırırlar. Copyscape gibi araçları kullanmak, tüm içeriğinizin tamamen orijinal olduğundan emin olmanıza yardımcı olabilir.

Yinelenen meta veriler: Yinelenen içerik sorununa benzer şekilde, yinelenen meta veriler de arama motorlarıyla sıralamanıza zarar verebilir. Google, yalnızca yinelenen meta verilere sahip olduğunuz için sizi cezalandırmaz, ancak bunu sitenizin yinelenen içerik sorunu olabileceğinin bir işareti olarak görürler. Pek çok içerik yönetim sistemi ve blog platformu bu özel dönüşümü kazayla gerçekleştirmeyi kolaylaştırıyor. Sitenizin ayrı sayfalarının her biri için benzersiz, orijinal meta veri girmeye özen gösterin.

Zayıf içerik: Google, bilgi bakımından zengin ve orijinal içerikli sayfaları görmekten hoşlanır. Öncelikle reklam sunmak için var olan sayfaların ceza kazanması muhtemeldir; Benzer şekilde, ürün açıklamalarını doğrudan üreticiden veya başka bir web sitesinden kopyalayan e-ticaret siteleri de kendilerini belaya sokabilir.

Bağlantı metnini kötüye kullanma: Anahtar kelimelerinizi bağlantılarınızın bağlantı metninde kullanmak, SEO uzmanları arasında standart bir öneridir. Google’ın 2012 Penguen güncellemesinde yer alan algoritma değişiklikleri bunların hepsini değiştirdi ve bu uygulama artık tavsiye edilmiyor. Bağlantı metniniz orijinal ifadeler içermeli ve içeriğinizin geri kalanıyla doğal bir şekilde akmalıdır.

Bir Google cezasından kurtulmak zaman alır. Birine çarptıysanız, yapılacak ilk şey sorunu temizlemekdir: Herhangi bir ince veya anahtar kelime dolgulu içeriği yeniden yazın, yapabiliyorsanız bu kötü bağlantıları kaldırın ve Google Disavow Aracı’nı kurtulmak istediğiniz bağlantılar için kullanın. Sorunu çözmek için elinizden gelen çabayı gösterdikten sonra Google’a yeniden değerlendirme isteği gönderebilir ve olumlu bir sonuç almayı umabilirsiniz.

Kurallaştırma Sorunları

Kurallılaştırma ile ilgili sorunlar, yinelenen içerikli sorunlara biraz benzemektedir. Google, sitenizdeki bir sayfayı birden fazla farklı URL’yle dizine eklediğinde bu sorunlar ortaya çıkar. Bir etki alanı adının iki sürümü dizine eklendiğinde veya tek bir etki alanı adı hem HTTPS hem de HTTP ile dizine eklendiğinde kuralsızlaştırma sorunları ortaya çıkabilir. Maalesef, bu tür bir problemi kendi suçunuz olmadan kolayca karşılayabilirsiniz. Sitenize URL’nin yanlış bir sürümüyle bağlantı kuran herkes sizin için kurallılaştırma sorununa neden olabilir. Bu durumda, sitenin web yöneticisine kötü bağlantı ile ulaşmak ve onu değiştirmeye çalışmak önemlidir.

Sunucu problemleri

Google genellikle sitenizdeki kısa ömürlü sunucu sorunlarından oldukça affedilir: Web siteniz bakım veya deneyim durumu nedeniyle bir veya iki gün kullanılabilirlik sorunu yaşarsa, sıralamanız zarar görmemelidir. Ancak, arama motorları sitenize birkaç gün boyunca erişmede sorun yaşıyorsa, sıralamanızı olumsuz yönde etkileyebilir. Sitenizi bakım amacıyla indirmeyi planlıyorsanız, 503 kodunun üretilmesi için sunucunuzda değişiklikler yapmanız gerekir; Bu, arama motorlarına kesintinin geçici olduğunu gösterir.

Kötü amaçlı yazılımın tespiti

Sitenizdeki kötü amaçlı yazılımların varlığı doğrudan sıralamanıza zarar vermez, ancak arama sonuçlarından elde ettiğiniz trafik üzerindeki etkisi de aynı derecede önemlidir. Google sitenizdeki kötü amaçlı yazılımların varlığını gözlemlerse, arama sonuçlarında listenizin yanındaki kullanıcılar için bir uyarı ekler. Web sitenizdeki kötü amaçlı yazılımları bulmak ve kaldırmak için çeşitli araçlar bulunmaktadır. Enfeksiyonla başa çıkmayı başardığınızda, Google, kötü amaçlı yazılım uyarısını arama sonuçları listenizden kaldırabilir.

Algoritma değişiklikleri

Web sitenizdeki kurallara göre oynuyorsanız ve siteniz herhangi bir teknik sorun yaşamıyorsa, sıralamadaki düşmeniz, arama motorlarının yaptığı bir algoritma değişikliğinden kaynaklanıyor olabilir. Sonuçlarının kalitesini artırmak amacıyla, Google ve diğer motorlar web içeriğini endeksleme ve sıralama biçiminde birçok ayarlama yapar. Google’ın Penguin ve Panda güncellemeleri, en çok bilinen algoritma değişikliklerinden ikisi olup, SEO topluluğunda kapsamlı değişikliklere neden olmaktadır. Bu algoritma tweaks’lerinin çoğu sıralama üzerinde daha kademeli bir etkiye neden olurken, siteniz özellikle değişikliklerden etkilenirse bir gecede düşüş olabilir. Bu, sitenize gelirse, tek başvurunuz web sitenizin SEO’sunu geliştirmek ve web sitenizi daha güçlü ve daha iyi hale getirmeye çalışmaktır.

Google, zaman zaman arama algoritmalarında güncellemeleri yayınlar. Örneğin, Panda 4.1 ve Penguin 3.0, geçen yıl büyük miktarda dikkat çeken ve sayfa sıralamasında büyük sarsıntılara neden olan büyük algoritma güncellemeleriydi, ancak bunlar Google’ın tanıttığı tek güncelleme türü değil. Google, sıralamasını öngörülebilir tutmak ve mevcut standartlara uygun tutmak için dizinine düzenli olarak veri yenilemeleri uygular; bu nedenle bu veri yenilemelerinden biri, küçük ölçekli olsa da, önceki sıranızı kolayca bozabilir.

Ne yazık ki, bu güncellemelerden birinin etkilerini tersine çevirmek için yapabileceğiniz pek bir şey yok. Bir veri yenilemesi ise, yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur. Daha büyük bir güncelleme ise ve Google sıralama faktörlerinden bazılarında düzeltmeler yaptıysa, hangi faktörlerin etkilendiğini öğrenin ve bu değişiklikleri telafi etmek için stratejinizi buna göre ayarlayın.

Yeni Site

Yeni siteler Google’dan çok fazla ilgi alır ve çok fazla nefret de hisseder. Karmaşık bir durum aslında. Siteniz başladığında, Google bunu hiç duymamış olacak ve sitenizi dizine eklemeyecek, bu da herhangi bir arama sonuçunda görünemeyeceğiniz anlamına geliyor. Google sitenizi ilk kez dizine eklediğinde, size yapay bir sıralama artışı sağlayabilir (Google’ın algoritması doğal olarak geçici olarak yeni siteleri tercih ettiğinden), bu sıralamaları kendi başınıza kazandığınıza inanmanıza yol açabilir. Bu tanıtım döneminden sonra Google, kim olduğunuzu ve ne kadar yetkili olduğunuzu daha iyi anlamaya çalıştığında sıralamalarınız tekrar düşecektir. Kısaca söylemek gerekirse, yeni siteler için dalgalanma normaldir.

Spam bağlantı veya backlink profilinizde yapılan önemli değişiklikler

Bağlantı oluştururken en iyi uygulamalara sıkı sıkıya uysanız bile, geri bağlantı profilinize kötü bir bağlantı girmiş olabilir. Aceleyle veya markanız için yeterince alakalı olmayan bir sitede bir bağlantı kurmuş olabilirsiniz veya olayı tamamen kontrolünüz dışına alarak başkası tamamen kurmuş olabilir. Her durumda, Google sitenize geri dönen alakasız, yararsız ya da düşük otorite bir bağlantı görürse, sıralamalarınızı bir döngü için atmak için yeterli olabilir. Meet Link Gezgini veya benzeri bir aracı kullanarak geri bağlantı profilinizi kontrol edebilir ve onu barındıran web yöneticisine basit bir istekle gelen şüpheli bağlantıları kaldırabilirsiniz.

Backlink profiliniz, Google’ın web üzerindeki yetkinizi analiz etmesine yardımcı olan web üzerindeki bir bağlantılar topluluğudur. Bu geri bağlantı profilini oluşturma aniden değişirse, sıralamadaki sonuçlarınız düşebilir. Alakasız bir bağlantıyı veya düşük kaliteli bir kaynakta veya spam olarak kabul edilebilecek herhangi bir bağlantıda bir bağlantı yayınladıysanız, kısa bir süre sonra bir düşüş görebilirsiniz.

Bununla birlikte, backlink profili değişiklikleri her zaman web yöneticisinin suçunda değildir. Mevcut yüksek kaliteli bağlantılarınızdan bir veya daha fazlasının harici bir web yöneticisi tarafından kaldırılması mümkündür. Bağlantı profiliniz yeterince çeşitliyse, bu sizi taşımak için yeterli olmamalıdır, ancak bağlantılarınızdan birkaçı veya bağlantılarınızın çoğu kaybolursa, buna göre önemli bir sıralama düşüşünü kolayca yaşayabilirsiniz.

Ayrıca, olumsuz SEO saldırıları nadirdir, ancak mümkündür. Olumsuz bir SEO saldırısında, bir rakip veya başka bir kötü niyetli kuruluş, yetki alanınızı düşürmek için kasıtlı olarak etki alanınıza kötü ve istenmeyen bağlantılar oluşturur. Bununla ilgili endişeleriniz varsa veya mevcut backlink profilinizi denetlemek istiyorsanız, harici bağlantılarınızı kontrol etmek için Moz’un ücretsiz aracını (Site Gezgini) kullanmayı deneyin.

İyi bir bağlantıyı kaybettin

Buna karşılık, aniden kaybolan sitenize geri dönmeyi gösteren güçlü bir bağınız varsa, geçtiği yetki onunla kaybolacaktır. Örneğin, bir .edu alan adıyla büyük bir otorite üzerinde bağlantı kazandığınızı varsayalım. Bu web yöneticisi linki nofollow linkine çevirmeye karar verdi veya tamamen kaldırmaya karar verdi. Etki alanı yetkinizin ve dolayısıyla sıralamalarınızın, özellikle oyunda yeni iseniz, düşmesi beklenir.

İçerik kalitesinde bir düşüş

Bu, trafik kalitesindeki ani düşüşlerin yaygın bir nedeni değildir, çünkü içerik kalitesindeki düşüş genellikle zaman içinde gerçekleşir, ancak en son sıralama raporunuzun içerik yaklaşımınızdaki aşamalı bir değişiklikten etkilenmiş olması olasıdır. Google, yoğun biçimde araştırılmış unsurları ve anlaşılır ifadeleri içeren uzun formlu, oldukça ayrıntılı, orijinal içeriği tercih eder. Yayınlarınız daha az ayrıntılı, daha fazla aceleyle veya okuyucularınız için daha az kullanışlı hale geliyorsa, Google’a eskisi gibi yetkili olmadığınızı gösteren bir sinyal tetikleyebilir. Endişeleniyorsanız, en son materyalinizin gücünü değerlendirmek için bir içerik denetimi yapın ve içerik pazarlamasında en iyi modern uygulamalar için yaklaşımınızı yenileyin.

En iyi içerik pazarlamacıları bile her zaman mükemmel değildir. Haftalık ya da günlük olarak iyi yazılmış, uygun, derinlemesine, ilgili konular yazmak oldukça zor bir iştir ve çevrimiçi tutarlılıkta geçici bir akış sağlamak zor iştir, bir kaç parçada yazılan yazılarda tutarlılığı sağlamak zor ve sabır gerektiren bir iştir.

Bunun için bazı suçlular var. Öncelikle ve en önemlisi, daha önce yayınladığınız içeriğin bir kopyası ya da web’de zaten mevcut olan bir şeyden bir kopyasının bir kopyasını almış olmanız olabilir, bu da yanlışlıkla hafif bir içerik tabanlı bir cezayı tetikletebilir. Sitenizi yinelenen içerik parçaları için tarayın ve onlardan kurtulun veya bir yinelemeyi diğerinin lehine gizlemek için yönlendirmeler kullanın.

İçeriğin düzensiz yayınlanması, sayfa sıralamanızı da etkileyebilir. Genellikle haftada üç kez yayın yaparsanız ve bir ay boyunca durursanız, Google’ın algoritması değişikliği algılayabilir ve sizi yeni içeriklerin atlaması için yerleştirebilir.

Kısa bir süre önce konu odağını değiştirdiyseniz veya anormal bir konuk bloguna ev sahipliği yaptıysanız, otoritedeki ani değişiklik de rütbenize biraz karışabilir. Örneğin, genellikle hamburger hakkında yazıyorsanız ve aniden bifteğe ilişkin bir şeyler yayınlamaya başlarsanız, hamburger için anahtar kelime sıralamanız potansiyel olarak aşağı doğru bir ivme görebilir.

Robots.txt

Robots.txt dosyanız, sitenizin arka ucunda, arama tarayıcılarının siteniz hakkında çeşitli şeyler bilmesini sağlayan bir talimat dosyasıdır. Örneğin, tarayıcılara belirli sayfaları veya sayfaların belirli sürümlerini yoksaymasını söyleyebilirsiniz. Google’a sitenizin kitle bölümlerini endekslememesini söylemek için yanlışlıkla düşündüğünüz bir robots.txt dosyasını güncellediyseniz (sandığınızdan daha sık gerçekleşir), SERP’lerde belirgin bir şekilde kaybedeceksiniz. Robots.txt dosyanız için en iyi uygulamaları okuyun ve yalnızca güvende olmak için sizinkileri kontrol edin.

Rakip Siteler

Kabul edelim. Sektörünüzde şu anda Google’ın arama sonuçlarında en üst sıralarda yer alan tek şirket siz değilsiniz. Harika bir site ve tonlarca ilginç, orijinal içerikle sahada yeni bir rakip ortaya çıkarsa, konumunuzu kolayca kaybedebilirsiniz. Daha yaşlı rakipler de, Google’ın sıralama algoritmasına daha fazla ilgi duymalarını sağlayacak yeni stratejiler ve yeni girişimler başlatabilir. Bu durumda, daha iyi bir rekabet avantajı sağlamak için onlarınkilerle eşleştirme çabalarınızı arttırmanız veya yeni bir niş veya yeni bir açı bulmanız gerekecektir.

Rakipler sinsi olabilir ve niş şirketler bile oldukça benzer bir rakip ortaya çıkabiliyor. Arama motoru sıralamalarının oluşturulması zaman alır; bu nedenle yeni bir yarışmacının sizi tamamen korumanızdan yakalayabilmesi olası değildir, ancak duyulmamış bir durum değildir. Şimdi size göz atan işletmelerin yeni şirket profillerine bir göz atın. Bunlardan herhangi biri son zamanlarda saflarını geliştirmek için muazzam değişiklikler yaptı mı? Bunlardan herhangi biri arka sayfalardan yavaşça yükseliyor mu? Öyleyse, sizi basitçe ele geçirmiş olmaları mümkündür, çünkü bir dış bağlantı kurma çözümü kullanarak web üzerinde yetkilerini geliştirmek için daha fazla zaman ve çaba harcamaktadırlar.

Bu ortaya çıkmaya karşı mücadele etmek için, ya onlarınkiyle eşleşip onları aşma çabanızı artırmanız ya da farklı bir alanda uzmanlaşmak ve odaklanmayı teğetsel bir stratejide ele almak için odağınızı kaydırmanız gerekecektir.

Dizine alınmış sayfalarda azalma

Google, web’de taradığı bilgilere dayanarak rütbelerini oluşturur. Sitenizde Google’ın taraması için yeterli bilgi yoksa, sonuç daha düşük bir sıra olacaktır. Normalde, tüm iç sayfalarınız Google’ın botları tarafından taranmalı ve dizine eklenmelidir, ancak bazı sayfalarınızın aniden dizine eklenmesini durdurabilen ve bunun sonucunda da rütbenizin yaşandığı durumlar vardır.

Sayfalar, manuel bir ceza nedeniyle endekslenebilir, ancak kolayca düzeltilebilen bir şeyin kaybolmalarına neden olma olasılığı daha yüksektir. Sayfalarınızı 404 hata, iz bırakmayan etiket veya arama motorlarında görünmez hale getirebilecek başka bir kalite açısından kontrol edin. Ayrıca, Web Yöneticisi Araçları’na giriş yapabilir ve sitenizi tarama hataları veya dizine eklenmiş sayfalar için kontrol edebilirsiniz – bu, mevcut site haritanızı analiz etmenin ve sayfalarınızın görünmesini engelleyen göze çarpan hataları düzeltmenin harika bir yoludur.

Randomizasyon veya “Google Dance”

Bazen “Google Dance” olarak da adlandırılan, rasgele arama, arama motoru sıralamasında rastgele dolaşan web sitelerini ifade eden bir olgudur. Bu belki de açıklaması en zor sıralama konularından biridir. Temel olarak, genellikle uzun sürmeyen rastgele bir sıralama değişikliği anlamına gelir, bu yüzden eğer web sitenizin sıralamasının düşmesinin nedeni buysa, iyi haber, muhtemelen tekrar er ya da geç en yüksek sıraya geri döneceğidir. .

Görebildiğiniz gibi, sitenizin arama sonuçlarında ani düşüşünün bir parçası olarak rol oynayabilecek birçok faktör var. Bir Google cezası, sunucu sorunları veya bir algoritma değişikliği olsun suçlu, sorunun kökünü belirlemek önemlidir. Sorunun altında yatan nedeni bulduktan sonra, sorunu gidermek ve sitenizi arama motorlarında daha görünür hale getirmek için gerekli adımları atmak daha kolaydır. Web sitenizin arama motoru sıralamalarında gösterilmemesinin çeşitli nedenleri olabilir. Sonra tekrar, belki de sıralamanız göreceli olarak yüksekti ve daha sonra hiçbir belirgin sebep olmadan aniden düştü. Web sitenizin arama motoru sıralamasında neden düştüğünün nedenini anlamak önemlidir, çünkü sorunun teşhisi, web sitenizi tekrar sıralamaya sokmak için nelerin üzerinde çalışmanız gerektiğini bilmenizi sağlar. Bu yazıda, web sitenizin sıralamasında aniden düşüşe neden olabilecek en yaygın nedenlerden 10 tanesi verilmiştir.

1 Yorum

Yorum yap