ASP.NET

ASP.NET Access Veritabanından DropDownList’ e Veri Çekme

Bu yazımızda ASP.NET te Access veritabanından DropDownList kontrolüne veri çekme işlemini gerçekleştiren basit bir örnek oluşturacağız. Örneğimizi oluşturmak için Visual Studio’ da File-New WebSite seçeneğini kullanarak yeni bir web site oluşturalım. Daha sonra Oluşturduğumuz Web Sitesinde Solution Explorer penceresini kullanarak Web sitesinin üzerinde sağ tıklayarak Add-Web Form tıklayalım.

Bu işlem sonucunda Default.aspx adında Web Formumuz oluşacaktır. Şimdi oluşturmuş olduğumuz Web Formuna Toolbox penceresini kullanarak aşağıdaki gibi  1 adet DropDownList ve 1 adet Button ekleyelim.

Şimdi de Access kullanacağımız Access dosyasını kopyalamak için projemize App_Data klasörünü oluşturacağız. Bunun için yine Solution Explorer penceresinde Web Sitemizin üzerinde sağ tıklayarak Add – add ASP.NET Folder – App_Data seçelim.

Şimdi kullanacağımız kutuphane.mdb Access dosyamızı App_Data klasörüne kopyalayacağız. Bu işlem için Kopyala-Yapıştır yöntemini kullanabilirsiniz. Access dosyamızı bulunduğu yerde Kopyala diyerek Solution Explorer penceresinde App_Data klasörü üzerine gelerek Yapıştır diyebiliriz.

Kullanacağımız Access veritabanı kutuphane.mdb ve içindeki kitap tablosu olacaktır. kitap tablosunun içeriği aşağıdaki gibidir.

 

Şimdi de Button kontrolüne tıklayarak C# kodlarımızı oluşturacağız. İlk olarak;

kodlarını projemize dahil ediyoruz. Button_Click olayına ise;

 

kodlarını yazıyoruz. Bu işlem sonucunda Web sayfasını açarak Button‘ a tıkladığımızda Kitap Listesinin DropDownList içine çekildiğini göreceğiz.

Bu işlemi Button‘ a basıldığında değil de sayfa yüklendiğinde yapmak istersek kodları

bölümüne yazmamız yeterli olacaktır.

Yorum yap

Web Tasarım & Programlama sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et