Bilgisayar Genel Windows 10 Windows 11

Mürekkep Püskürtmeli (InkJet) Yazıcı mı? Lazer Yazıcı mı? Hangisi Alınmalı?

Genel tüketici için, bir yazıcı satın alırken temel seçim, bir mürekkep püskürtmeli yazıcı mı yoksa bir lazer yazıcı mı alacağıdır.

Her iki yazıcının da, tüketicinin ihtiyaç duyduğu özelliklere ve işlevselliğe göre tartılması gereken artıları ve eksileri vardır.

Bu yazıda Lazer ve Mürekkep püskürtmeli yazıcılar hakkında bilgi sahibi olarak avantajlarını ve dezavantajlarını göreceksiniz.

İlginizi Çekebilir: Android Telefona Kurabileceğiniz En İyi Ses Düzenleyici Programlar

Inkjet printer (Mürekkep Püskürtmeli)

Birkaç tür mürekkep püskürtmeli yazıcı mevcuttur:

 • Temel belge yazıcısı.
 • Fotoğraf yazıcısı.
 • Fotokopi, tarayıcı ve yazıcı (All-in-One).

Microsoft Word belgesi, Excel elektronik tablosu veya e-posta gibi renkli veya renkli belgeleri yazdırmak için bir yazıcıya ihtiyacınız varsa, bir belge yazıcısı yeterlidir. Mürekkep püskürtmeli yazıcı, genellikle 100 doların altında fiyatlandırılan üç tür arasında en ucuzudur.

8 x 10 boyutuna kadar fotoğraf basmakla ilgileniyorsanız ve fotoğrafların yüksek kalitede olmasını istiyorsanız, fotoğraf yazıcısı en iyi seçenektir. Çoğu fotoğraf yazıcısı nispeten yüksek çözünürlüklü fotoğraflar basabilir ve profesyonel bir fotoğraf baskı şirketi tarafından geliştirilen bir fotoğraf kadar iyi görünebilir.

Belgelerin kopyalarını almanız, belgeleri veya fotoğrafları taramanız ve belgeleri yazdırmanız gerekiyorsa, Hepsi Bir Arada yazıcı en iyi seçimdir. Bazı Hepsi Bir Arada yazıcılarda, kullanıcının çok sayfalı bir belgeyi kopyalamasına olanak tanıyan yerleşik faks özellikleri ve belge besleyicileri de olabilir.

Mürekkep püskürtmeli artıları ve eksileri

Mürekkep püskürtmeli yazıcılarda, bir yazıcıya sahip olmanın ve kullanmanın artıları ve eksileri vardır.

Artıları

 • Daha Küçük Boyut- Çoğu mürekkep püskürtmeli yazıcı nispeten küçüktür ve dar alanlara sığabilir. Hepsi Bir Arada mürekkep püskürtmeli yazıcılar biraz daha büyüktür ancak yine de bir lazer yazıcıdan daha küçüktür ve standart bir ofis fotokopi makinesinden daha küçüktür.
 • Düşük Maliyet- Mürekkep püskürtmeli yazıcılar, genel olarak lazer yazıcılardan daha düşük etiket fiyatlarına sahiptir. Zamanı geldiğinde, değiştirilmesi de daha ucuzdur. Aslında, bozulursa yeni bir yazıcı satın almak genellikle daha kolay ve daha ucuzdur.
 • Daha ucuz Mürekkep kartuşları-Mürekkep püskürtmeli yazıcılar için mürekkep kartuşları son birkaç yılda ucuzladı. Mürekkep genellikle bir lazer toner kartuşunun fiyatının yarısı kadardır.
 • Kartuşları değiştirmek daha kolay- Bir mürekkep püskürtmeli yazıcıda mürekkep kartuşlarını değiştirmek hızlı ve kolaydır.
 • Mükemmel fotoğraf kalitesi- Fotoğraf baskısına yönelik mürekkep püskürtmeli yazıcılar, canlı renkler, yüksek kontrastlı ve neredeyse hiç pikselleşme olmayan resimler basmak suretiyle harika sonuçlar üretebilir. Fotoğraflarınızı bastırmak için profesyonel bir fotoğraf yazıcısına gitmenize neredeyse hiç gerek yok.

Eksileri

 • Daha az verimli mürekkep kullanımı- Mürekkep püskürtmeli yazıcılar, oldukça verimsiz mürekkep kullanımları nedeniyle yazdırırken daha yüksek sayfa başına maliyete sahiptir. Mürekkep püskürtmeli yazıcılarla karşılaştırıldığında lazer yazıcılar tonerleriyle çok daha verimlidir.
 • Büyük belgelerin daha yavaş yazdırılması- Birden çok sayfa içeren bir belgenin yazdırılması, mürekkep püskürtmeli yazıcıda lazer yazıcıya göre biraz daha uzun sürer.
 • Temizlemesi zor- Bir mürekkep püskürtmeli yazıcıyı temizlemek kolay bir iş olmadığı gibi temiz de değildir. Mürekkep püskürtmeli kartuşlar bazen sızdırabilir ve mürekkep, giysiler ve eller de dahil olmak üzere temas ettiği hemen hemen her şeyi lekeleyebilir.

Genel olarak, mürekkep püskürtmeli yazıcı tüketiciler için en yaygın seçimdir. Bir elektronik mağazasını ziyaret ederken, lazer yazıcılardan daha geniş bir mürekkep püskürtmeli yazıcı yelpazesi görmek mümkündür. Günümüzde tüketiciler, en düşük başlangıç ​​maliyetiyle kaliteli baskı arıyorlar ve inkjet yazıcılar bu kriterlere uyuyor.

Laser Printer (Lazer Yazıcılar)

İki tür lazer yazıcı mevcuttur:

 • Temel belge yazıcısı.
 • Fotokopi, tarayıcı ve yazıcı (All-in-One).

Yalnızca Word belgesi, Excel elektronik tablosu veya web sayfası gibi belgeleri yazdırmanız gerekiyorsa, temel lazer yazıcı iyi bir seçenektir. Fiyat skalasının alt ucundaki lazer yazıcılar yalnızca siyah beyazdır. Renkli lazer yazıcılar da vardır, ancak genellikle birkaç kat daha yüksek bir fiyat etiketine sahiptirler.

Belgelerin kopyalarını almanız, bir belgeyi bilgisayara taramanız ve belgeleri yazdırmanız gerekiyorsa, Hepsi Bir Arada lazer yazıcı iyi bir seçimdir. Temel lazer yazıcıda olduğu gibi, Hepsi Bir Arada sürümlerin çoğu siyah beyazdır. Lazer renkli yazıcılar mevcuttur ancak fiyatları daha yüksektir.

Laser Yazıcı Artıları ve Eksileri

Lazer yazıcılarla sahip olmanın ve kullanmanın artıları ve eksileri vardır.

Artıları

 • Tonerin daha verimli kullanımı- Bir lazer yazıcı, mürekkep püskürtmeli yazıcı mürekkebi kullanımına kıyasla toner kullanımında daha verimlidir. Bir lazer yazıcının sayfa başına maliyeti önemli ölçüde daha düşük olabilir, bu da yazıcının ömrü boyunca toplam sahip olma maliyetinin daha düşük olması anlamına gelir.
 • Daha yüksek baskı hızları- Bir lazer yazıcı, bir mürekkep püskürtmeli yazıcıdan dakikada (ppm) daha fazla sayfa yazdırabilir.
 • Temizleme Kolaylığı- Toner mürekkep gibi lekelenmez ve lazer yazıcıyı temizlemek, mürekkep püskürtmeli yazıcı kadar zor değildir.
 • Mükemmel baskı kalitesi- Bir lazer yazıcı, hem siyah beyaz hem de renkli olarak mükemmel baskı kalitesi üretebilir. Renkli veya renksiz yazdırılan belgeler, genellikle bir mürekkep püskürtmeli yazıcıda yazdırılan aynı belgelerden daha fazla, çok keskin görünür.

Eksileri

 • Daha yüksek toner kartuşu maliyeti- Toner kartuşları, mürekkep püskürtmeli kartuşlardan bazen iki kat daha pahalıdır. Ancak, mürekkep püskürtmeli kartuşlardan daha uzun süre dayanırlar.
 • Daha büyük fiziksel boyut- Lazer yazıcıların boyutları yıllar içinde küçülmüş olsa da, genellikle mürekkep püskürtmeli yazıcılardan biraz daha hantaldırlar ve dar alanlara, hiç değilse, o kadar kolay sığmazlar.
 • Gürültülü- Lazer yazıcılar kullanım sırasında gürültülü olabilir ve bu durum rahatsız edici olabilir.
 • Renkli için yüksek maliyet- Lazer yazıcılar, fotoğraf ve hatta genel olarak renkli baskı yapmak isteyen tüketiciler için yaygın seçenekler değildir. Daha pahalıdırlar ve mükemmel kalitede renkli baskılar yapabilmelerine rağmen, çoğu tüketici daha düşük fiyat nedeniyle bir mürekkep püskürtmeli yazıcıyı tercih eder.

Genel olarak, lazer yazıcılar belge yazdırma, kopyalama ve tarama için mükemmeldir. Uzun vadeli sahip olma maliyetiyle, mürekkep püskürtmeli yazıcıları geride bıraktılar. Temel ev kullanımı için favori olmayabilirler, ancak bir ev ofisi veya ayarı veya hatta bir iş ortamı için daha iyi bir seçimdir.

Sonuç

Bir mürekkep püskürtmeli yazıcı ve bir lazer yazıcı arasında karar verirken, tüketicinin her iki yazıcı türünün de artılarını ve eksilerini tartması gerekir. Sonuç olarak, belirleyici faktör olarak başlangıç ​​maliyeti düşebilir ve inkjet yazıcı genellikle bu savaşı kazanır. Ancak, uzun vadeli sahip olma maliyeti önemliyse, lazer yazıcı dikkate alınmalıdır.

Fotoğraf baskısı yüksek önceliğe sahipse, mürekkep püskürtmeli yazıcı mantıklı bir seçimdir. Mürekkep kullanımı bir lazer yazıcıdaki toner kadar verimli olmasa da, mürekkep püskürtmeli yazıcılar daha ucuzdur.

Kopyalama ve tarama yeteneği açısından, bu kategoride bir şanstır. Yazdırma ve kopyalama yalnızca siyah beyaz ise, lazer All-In-One (Hepsi Bir Arada) yazıcı kullanmak faydalı olabilir. Renk gerekliyse, mürekkep püskürtmeli All-In-One yazıcı muhtemelen daha iyi bir seçenektir.

Yorum yap