Bilgisayar Genel

RAM Eklemek Bilgisayarı Hızlandırır mı?

İnsanların bilgisayarlar hakkında alışveriş yaparken konuşurken tartıştıklarını duyabileceğiniz bir konu, bilgisayarlarına ne kadar rasgele erişim belleği (RAM) eklemeleri gerektiğidir. Bir noktaya kadar, RAM eklemek normalde bilgisayarınızın belirli işlem türlerinde daha hızlı görünmesine neden olur. RAM önemlidir, çünkü programları açarken daha fazla takas alanı barındırır.

Ayrıca bilgisayar yavaşladığında en çabuk değiştirilecek parçalardan bir tanesi de belleklerdir. Eğer masaüstü bir bilgisayar kullanıyorsanız bir çok parçayı rahatlıkla değiştirebilirsiniz. Ama dizüstü bir bilgisayarda durum bundan biraz farklıdır. Bir laptopta en kolay değiştirilebilecek parça ram ve sabit disklerdir. Bilgisayarı hızlandırma için daha fazla ram ve ssd disk seçeneklerine bakabilirsiniz. Konumuz olan belleklere döncek olursak açıklamayla devam edelim.

Kelime işlemci veya Internet tarayıcısı gibi bir program çalıştırdığınızda, bilgisayarınızdaki mikroişlemci yürütülebilir dosyayı (.exe) sabit diskten çıkarır ve RAM’e yükler. Microsoft Word veya Excel gibi büyük programlar büyük miktarda bellek kullanır. Mikroişlemci aynı zamanda birden fazla uygulama tarafından kullanılan paylaşılan bir dizi dinamik bağlantı kitaplığını (DLL) çeker. DLL’ler daha fazla megabayt alır.

Bilgisayar ram belleği

Bilgisayar ram belleği

Ardından mikroişlemci, bakmak istediğiniz veri dosyalarına yüklenir; bu, birden fazla belgeye bakıyorsanız veya çok fazla grafik içeren bir sayfaya göz atıyorsanız toplamda birkaç megabayt olabilir. Böylece büyük bir uygulama 100 megabayt RAM veya daha fazlasını kolayca alabilir, bu da yeterli bellek yoksa sisteminizi önemli ölçüde yavaşlatabilir. Makinenizde, herhangi bir zamanda aşağıdaki uygulamaların çalışması olabilir:

  • Bir kelime işlemci
  • Bir e-tablo
  • Bir e-posta programı
  • Bir çizim programı
  • Üç veya dört tarayıcı penceresi
  • Bir faks programı
  • Bir Sosyal Platform Oturumu

Tüm bu uygulamaların yanı sıra, işletim sisteminin kendisi de biraz yer kaplıyor. Her şeyin birlikte makinenizden daha fazla RAM’e ihtiyacı olabilir. Tüm ekstra RAM alanı nereden geliyor?

Bellek Yetersiz Olduğunda Dosyalar Nerede Saklanır?

Bilgisayarınızın RAM’indeki ekstra alan, sanal bellek yöneticisi (VMM) adı verilen önemli bir işletim sistemi bileşeni tarafından oluşturulur. VMM RAM’e bakar ve şu anda gerekli olmayan bölümleri bulur. RAM’in bu bölümlerini sabit diskteki takas dosyası olarak adlandırılan bir yere yerleştirir. Örneğin, son 45 dakika içinde e-postaya bakmamış olsanız bile, e-posta programınızı açık tuttuğunuzu varsayalım. VMM, e-posta programının .exe, DLL ve verilerini oluşturan tüm baytları sabit diske taşır. Buna programı değiştirmek denir. E-posta programını bir sonraki tıklattığınızda, VMM tüm baytlarını sabit diskten değiştirir ve muhtemelen işlemde başka bir şeyi değiştirir. Sabit disk RAM’e kıyasla nispeten yavaş olduğu için, bir şeyleri içeri ve dışarı değiştirme hareketi fark edilir bir gecikmeye neden olur.

Yani cepleriniz boşalana veya bilgisayarınız daha fazla tutamayacak kadar RAM eklemeye devam etmeli misiniz? Çok az miktarda RAM’iniz varsa (örneğin 256 megabayt), VMM her şeyi yapmak için her zaman şeyleri içeri ve dışarı değiştirir. Bu durumda, bilgisayarınız tarama yapıyormuş gibi hisseder. Daha fazla RAM ekledikçe, yalnızca yeni bir program yüklediğinizde veya pencereleri değiştirdiğinizde değiştirmeyi fark ettiğiniz bir noktaya gelirsiniz. Bilgisayarınızda, makinede çalışan yazılımdan daha fazla RAM bulunduğunda, VMM’nin bol miktarda alanı vardır ve hiçbir şeyi değiştirmediğini asla görmemelisiniz. Bundan sonra, daha fazla bellek eklemenin bir etkisi olmaz.

Bilgisayar ram belleği

Bilgisayar ram belleği

Photoshop, bazı derleyiciler, çoğu film düzenleme ve animasyon paketleri gibi bazı uygulamalar işlerini yapmak için büyük miktarlarda RAM’e ihtiyaç duyar. Onları çok az RAM’e sahip bir makinede çalıştırırsanız, sürekli olarak değişir ve çok yavaş çalışırlar. Değiştirmeyi ortadan kaldırmak için yeterli RAM ekleyerek büyük bir hız artışı elde edebilirsiniz. Bu tür programlar yeterli RAM’e sahip olduktan sonra 10 ila 50 kat daha hızlı çalışabilir.

Yorum yap