BitCoin

Kripta Para Nedir?

Kripto Para Birimi Tanımı ve Örnekleri

Kripto Para Nedir?

Bitcoin en eski ve en iyi bilinen kripto para birimidir.1 Teoride, ABD doları gibi devlet tarafından verilen para birimleri yerine kullanılabilir. Ancak, henüz tüccarlar tarafından geniş çapta kabul görmemiştir. Bitcoin’e olan ilginin çoğu yatırımcılardan gelir.

Kripto Para Nasıl Çalışır?

Bitcoin fikri, bir bankanın müdahalesi olmadan paranın el değiştirmesine izin vermekti. Bunun yerine, tüm işlemlerin benzersiz bir kriptografik imzası olacak ve tartışılmaz bir kaydın oluşturulmasına izin verecektir.

Bitcoin’in gelişinden bu yana, Ethereum ve Ripple gibi diğer birçok kripto para birimi sahneye çıktı.

İşte kripto para biriminin nasıl çalıştığı ve yatırım portföyünüze nasıl uyabileceği hakkında bilmeniz gerekenler.

Kripto para birimi, ortalama bir kişi için mantıklı bir yatırım olmayabilir. Ondan hızlı bir şekilde para kazanmak mümkün olsa da, değerler de oldukça değişkendir, bu yüzden kazanabildiğin kadar çabuk para kaybedebilirsin.

Bununla birlikte, bazı uzmanlar kripto para birimini değerli metaller, özel sermaye, koleksiyonlar ve büyük borsalarda kolayca bulunmayan diğer yatırımlarla bir araya getirilmiş “alternatif” bir yatırım olarak görüyor.

Halihazırda oldukça büyük miktarda paranız ve çeşitli yatırımlarınız varsa, kripto para birimi gibi küçük bir alternatif satın alım yatırımı eklemek portföyünüzü daha da çeşitlendirmenize yardımcı olabilir.

Önemli Olaylar

Elektronik para kavramı 1990’lardan beri var. Bitcoin 2009’da ortaya çıkana kadar kripto para birimlerinin çeşitli versiyonları geldi ve yıllar boyunca fazla dikkat çekmeden geçti.

Bitcoin’in kesin tarihi bir gizemle örtülmüştür, ancak icadı Satoshi Nakamoto (şimdi Craig Steven Wright olarak da bilinir) tarafından yazılan bir beyaz kağıda kadar uzanmaktadır.

Bitcoin’in vizyonu, bankaların veya diğer aracıların katılımını gerektirmeyen merkezi olmayan bir para birimi sistemi oluşturmaktı. Para birimi, blok zinciri olarak bilinen temel teknolojiye sahip dağıtılmış bir defter kullanarak çalışacaktır.

Artıları

Yüksek Getiri Potansiyeli
Yatırımın geri dönüşü garanti edilemez. Ancak, özellikle Bitcoin’in değeri, son yıllarda dikkate değer bir büyüme ve oynaklık gördü. 2016’nın sonunda Bitcoin’e 10.000 dolar yatırım yapan biri, yatırımlarının Aralık 2019’da 75.000 doların üzerine çıktığını görecekti.8

Çeşitlendirme Sunar
Yukarıda bahsedildiği gibi, kripto para birimi, bir portföyü potansiyel olarak, zaten yatırmış olabileceğinizden farklı olarak geliştirebilir. Kripto para biriminin getirileri, hisse senetleri gibi diğer varlık sınıflarıyla nispeten ilişkisiz görünmektedir. Bu nedenle, çeşitlendirici olarak mütevazı bir miktar kullanmak, genel getirilere katkıda bulunabilir veya daha büyük kayıpları önleyebilir.

Eksileri
Muazzam Oynaklık
Kripto para birimine yatırım yapıyorsanız, çılgın bir yolculuğa çıkın. Son yıllarda değeri önemli ölçüde arttı ve azaldı. Örneğin, Aralık 2017’de bir noktada, bir bitcoin 14.000 $ ‘dan fazla değerlendi. Daha sonra 2019’un başında 3.600 doların altına düştü ve o yılın Temmuz ayında 12.000 doların üzerine çıktı.

Anlaşılması Zor Olabilir
Genel olarak aşina olduğunuz şeylere yatırım yapmak iyi bir fikirdir. Örneğin bir şirkete yatırım yapıyorsanız, ne yaptığını ve nasıl para kazandığını anlamak önemlidir.

Bununla birlikte, kripto para biriminin giriş ve çıkışlarını anlamak, fiziksel bir ürün veya hizmetten farklı olarak dijital ve sanal bir para birimi olduğu için zor olabilir. Yatırımcılar, yatırım yapmadan önce blok zinciri ve kripto ile ilişkili diğer terimleri anlamaya ihtiyaç duyabilir (ve isteyebilir).

Satın Almak Daha Zor Olabilir
Kripto yatırımları büyük borsalarda işlem görmez, bu nedenle onları hisse senedi gibi herhangi bir aracı kurumdan satın alamazsınız. Genel olarak, bunları dijital cüzdan kullanarak çevrimiçi bir takas yoluyla satın almanız gerekir.

Değerleme için Ölçüt Yoktur
Hisse senetleri veya gayrimenkul gibi geleneksel varlıkların aksine, kripto para birimine nasıl doğru bir şekilde değer verileceği konusunda tek tip bir anlayış yoktur. Bu, yatırımın gerçekten değerinden daha fazlasını ödeyip ödemediğinizi bilmenizi çok zorlaştırır.

 

Yorum yap