EXCEL

Excel Listeden Rastgele Eşsiz Değerler Üretme

Excel programında makro yazmadan sadece formüller kullanarak, mevcut bir listedeki değerler arasından rastgele ve tekrar etmeyen bir liste oluşturmak istiyorsanız bir dizi Excel formülünü birlikte kullanmak zorundasınız. Aşağıdaki formülleri kullanarak bir excel listesinde rastgele eşsiz değerler üreten formülü indirilebilir Excel bağlantısında bulabilirsiniz. Ayrıca uygulamanın yapılış videosu içinde youtube adresinden videoyu izleyebilirsiniz.

Tekrarsız Rastgele değerler üreten excel uygulamasında kullanılan formüller

S_SAYI_ÜRET: 0’dan büyük veya eşit ve 1’den küçük rastgele bir sayıyı eşit dağılımla döndürür. Çalışma sayfası her hesaplandığında yeni bir rastgele gerçek sayı döndürülür.

RANK.EŞİT: Sayılar listesinde sayı derecelendirmesini verir: boyutu listedeki diğer değerlere bağlıdır; birden fazla değerde aynı derecelendirme varsa bu değer kümesinin üst derecelendirmesi verilir.

İNDİS: İNDİS işlevi, tablo veya aralığın içindeki bir değeri veya değerin başvurusunu döndürür.

EĞERHATA: Bir formül bir hatayı değerlendirirse belirttiğiniz bir değeri verir; aksi takdirde, formülün sonucunu verir.

KAÇINCI işlevi, belirtilen öğeyi bir hücre aralık içinde arar ve öğenin aralıktaki göreli konumunu döndürür.

EĞERSAY işlevini, bir ölçüte uyan hücre sayısını bulmak için kullanın; örneğin, bir müşteri listesinde bir şehrin kaç kez geçtiğini bulmak için kullanabilirsiniz.

EĞER işlevini Excel’in en popüler işlevlerinden biri olan ve bir değer arasındaki beklediğiniz mantıksal karşılaştırmalar yapma olanak tanır.

EXCEL DOSYASINI İNDİR

2 Yorum

Yorum yap