Javascript

JavaScript Sayı Tahmin Oyunu (Tutulan Sayıyı Bilgisayar Bulsun)

Bu örnekte Javascript ile kullanıcının aklından tuttuğu sayının bilgisayar tarafından bulunmasını sağlayacağız.

Kullanıcının Tuttuğu Sayıyı Bilgisayarın Tahmin Etme Örneğinin Çalışma Mantığı Şu Şekildedir.

  • Başla butonuna basıldığında bilgisayar 0 ile 100 arasında bir sayı söyler.
  • Eğer bilgisayarın tuttuğu sayı kullanıcının zihnindeki sayıdan küçükse kullanıcı yukarı  butonuna basarak bilgisayarın daha yüksek bir sayı söylemesini ister.
  • Eğer bilgisayarın tuttuğu sayı kullanıcının zihnindeki sayıdan büyükse kullanıcı aşağı butonuna basarak bilgisayarın daha düşük bir sayı söylemesini ister.
  • Bilgisayar bu iki aralıkta tahmin aralığını daraltarak kullanıcının hangi sayıyı tuttuğunu tahmin etmeye çalışır.
  • Eğer kullanıcının zihnindeki sayı bilgisayarın tuttuğu sayı ile eşleşirse tebrikler deyip, tahmin sayısını ekrana yazacaktır.

Oyunun Demosu için TIKLA

HTML: Örneğimiz için HTML kodlarımız şu şekilde oluşturuyoruz.

 

CSS: Nesnelerin ekranda düzgün görünmesi için gerekli CSS düzenlemesi

 

 

JS: Uygulamanın iskeletini oluşturan javascript kodları. Önce kodların tamamını yazalım sonra adım adım açıklamalarını yaparız.

 

JavaScript Kodlarının açıklamasını yapalım.

Bilgisayarın tahmin aralığını belirtmek için ustSayi ve altSayi değişkenlerini kullanıyoruz. Sayac her tahminde 1 sefer artacaktır. pctutulan değişkeni içinde ise bilgisayarın tuttuğu sayıyı saklayacağız.

 

Ekrandaki HTML elementlerini kontrol etmek için nesneleri getElementById ile seçiyoruz.

pcTahmin fonksiyonu her çalıştığında sayacı 1 arttırıp istenilen aralıkta rastgele bir sayı üretmek için kullanılmaktadır. durum.innerHTML ile tahminini durum etiketinde göstermektedir.

 

basla nesnesine tıklandığında sayı tahmin aralığını 0 ile 100 arasına çekip pcTahmin() fonksiyonu ile bilgisayarın rastgele bir sayı üretmesini sağlıyoruz.

 

Bilgisayarın tuttuğu sayı küçükse yukarı butonuna tıklayıp, bilgisayarın tahmin etmesi için alt sınırı az önce söylediği sayı yapıp, tekrar tahmin etmesini istiyoruz.

 

Bilgisayarın tuttuğu sayı büyükse aşağı  butonuna tıklayıp, bilgisayarın tahmin etmesi için üst sınır az önce söylediği sayı yapıp, tekrar tahmin etmesini istiyoruz.

 

Tutulan sayıyı bilgisayar doğru olarak bildiyse onayla butonuna basıp ekrana tahmin sayısını yazdırıyoruz. Pasif moda çekilen  basla butonunu da aktifleştiriyoruz.

 

Yorum yap

Web Tasarım & Programlama sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin