Javascript

JavaScript’te Date Nesnesiyle Çalışmak

Geçerli tarihi JavaScript’te almak basit bir iştir. Dil, geçici değerleri almak için her türlü yöntemle önceden yüklenmiş olan uygun bir Date nesnesine sahiptir. Sözdizimi yeterince basit ve metotların adları çoğunlukla, oldukça sezgiseldir. Aşağıdaki örneklerde, size geçerli yıl, ay, gün, saat… değerini milisaniyeye indirmek için JavaScript’in Date nesnesinde nasıl çalışacağınızı göstereceğim!

JavaScript Güncel Tarihi Alma

Geçerli tarihi JavaScript’te almak için, JavaScript’in Date nesnesi prototipini oluşturmak için yeni anahtar kelimeyi kullanın.

Console ekranını açarsanız aşağıdaki gibi tarih nesnesini göreceksiniz.

Bu, haftanın geçerli günü, geçerli ay, ayın geçerli günü, geçerli yıl ve hatta 24 saat biçiminde geçerli saattir. “GMT” biti Greenwich Ortalama Saati anlamına gelir; ve +03:00 yerel saatiniz GMT’den saat cinsinden hesaplanıyor. Vikipedi’den alıntılanan “Greenwich Ortalama Saati (GMT), Londra’nın Greenwich’teki Kraliyet Gözlemevi’nde ortalama güneş zamanıdır.” Koordinatlı Evrensel Zaman (UTC) ile ilgilidir.

* Ayrıca, yukarıda belirtilen yöntemi kullanarak alınan değerlerin, bilgisayarınızın / cihazın sistem ayarlarına bağlı olduğunu unutmayın. Bilgisayarınızın saat ayarlarını değiştirin ve yöntemin ne zaman döneceğini değiştirirsiniz.

Pekala, tarih bilgisi hazır ve almak için bizi bekliyor! Peki onu nasıl ayrıştırıyoruz?

JavaScript Haftanın Gününü Alma

Not: Günlerin numara karşılığı olarak değer döndürür. Pazar:0, Pazartesi:1 ….. Cumartesi:6 dır.

 

JavaScript Ay Değerini Alma

Yine aynı tarih değişkenini kullanarak yılın aylarını öğrenmek için getMonth() metodunu kullanmalıyız. (Yukarıdaki açıklamada dediğim gibi metot isimleri sezgiseldir bir tanesini öğrendiğinizde diğerleri de benzer şekilde isimlendirilmiştir.

Not: Günlerde olduğu ayların sayı karşılıkları belirtilmiştir. Ocak:0, Şubat:1 …… Kasım:10, Aralık:11 olarak ayarlanmıştır.

 

JavaScript Ayın Gününü Alma

İçinde bulunduğumuz ayın hangi gününde olduğunu öğrenmek istersek getDate() metodunu kullanmamız gerekiyor.

 

JavaScript Zamanı Alma

Tahmin ettiğinizi düşünerek yazıyorum. Zamanı öğrenmek içinde getTime() metodunu kullanmak gerekiyor. Bunu yazınca bir saat öğreneceğinizi düşündüğünüzü tahmin ederek bu açıklamayı yazıyorum. Maalesef doğrudan bir zaman öğrenme şansınız yok! getTime() yazdığınızda 1 Ocak 1970 00:00:00 UTC’den bu yana geçen milisaniyelerin sayısını yazdırmış olacaksınız. Zamanı öğrenmek isterseniz.

Kabaca bu saniyeleri kullanarak zamanı öğrenmek isterseniz. Bir yıldaki saniye miktarını hesaplayıp bunu elinizdeki değere böldüğünüzde 1970 yılından bugüne kadar geçen süreyi elde etmiş olacaksınız.

365*24*60*60 yaklaşık olarak = 31540000000 saniye /yıllık

1539466226837 ms / 31540000000 ms/yıl = yaklaşık 48,8 yıl

1970 + 48 yıl = yıl 2018 yapar.

Ama merak etmeyin yılı hesaplamak istiyorsanız. Onunda bir metodu var. Doğru tahmin etttiniz. getYear()

JavaScript Yılı Alma

getYear() metodu ve getFullYear() metodu ile yıl cinsinden tarih bilgisini okuyabilirsiniz. İki metod arasındaki fark yorum satırı ile gösterilen bölümlerde gösterilmiştir.

 

JavaScript Saati Alma

Bu aşamadan sonraki yazılarım get… şeklinde olduğunu farkettiğinini düşünerek yazıları sadece örneklendirerek açıklıyorum. Saat bilgisini almak için getHours() kullanılır.

 

JavaScript Dakikayı Alma

getMinutes metodu ile dakika bilgisini öğrenebilirsiniz.

 

JavaScript Saniye Bilgisini Öğrenme

 

 

Yorum yap

Web Tasarım & Programlama sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et