MYSQL

MySql Nedir?

Bu eğitim, şu soruyu yanıtlamanıza yardımcı olur: MySQL nedir? MySQL neden dünyanın en popüler açık kaynaklı veritabanıdır?

MySQL’i anlamak için önce veritabanını ve SQL’i anlamanız gerekir.

Veritabanı (database) Nedir?

Her gün verilerle uğraşıyorsunuz…

Favori şarkılarınızı dinlemek istediğinizde akıllı telefonunuzdan çalma listenizi açıyorsunuz. Bu durumda, oynatma listesi bir veritabanıdır.

Bir fotoğraf çekip Facebook gibi bir sosyal ağda hesabınıza yüklediğinizde, fotoğraf galeriniz bir veri tabanıdır.

Ayakkabı, giysi vb. satın almak için bir e-ticaret sitesine göz attığınızda, alışveriş sepeti veritabanını kullanırsınız.

Veritabanları her yerdedir. Peki veritabanı nedir? Tanım olarak, bir veritabanı yalnızca yapılandırılmış bir veri topluluğudur.

Doğası gereği birbiriyle ilişkili veriler, örneğin bir ürün, bir ürün kategorisine aitti ve birden çok etiketle ilişkilendirildi. Bu nedenle ilişkisel veritabanı terimini kullanıyoruz.

İlişkisel veritabanında, tablolar kullanarak ürünler, kategoriler, etiketler vb. verileri modelleriz. Bir tablo sütunlar ve satırlar içerir. Bir elektronik tablo gibidir.

Bir tablo, örneğin bire bir ve bire çok ilişkiler gibi bir ilişki kullanarak başka bir tabloyla ilişkilendirilebilir.

Önemli miktarda veriyle uğraştığımız için veritabanlarını, tabloları vb. tanımlamanın ve verileri daha verimli bir şekilde işlemenin bir yoluna ihtiyacımız var. Ayrıca veriyi bilgiye dönüştürmek istiyoruz.

İşte burada SQL devreye giriyor.

SQL – ilişkisel veritabanı dili

SQL, yapılandırılmış sorgu dili anlamına gelir.

SQL, veritabanına erişmek için kullanılan standartlaştırılmış dildir.

SQL üç bölümden oluşur:

  1. Veri tanımlama dili, veritabanını ve nesnelerini, örneğin tablolar, görünümler, tetikleyiciler, saklı yordamlar vb. tanımlamanıza yardımcı olan ifadeleri içerir.
  2. Veri işleme dili (DML), verileri güncellemenize ve sorgulamanıza olanak tanıyan ifadeler içerir.
  3. Veri kontrol dili, bir kullanıcıya veritabanındaki belirli verilere erişmesi için izinler vermenize olanak tanır.

Artık veritabanı ve SQL’i anlıyorsunuz ve sıradaki soruyu yanıtlama zamanı…

MySQL Nedir?

My, MySQL’in kurucu ortağı Monty Widenius’un kızının adıdır.

MySQL’in adı My ve SQL, MySQL’in birleşimidir.

MySQL, ilişkisel veritabanlarını yönetmenize izin veren bir veritabanı yönetim sistemidir. Oracle tarafından desteklenen açık kaynaklı bir yazılımdır. Bu, MySQL’i bir kuruş ödemeden kullanabileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca isterseniz kaynak kodunu ihtiyaçlarınıza göre değiştirebilirsiniz.

MySQL açık kaynaklı bir yazılım olmasına rağmen, premium destek hizmetleri almak için Oracle’dan ticari bir lisans sürümü satın alabilirsiniz.

MySQL, Oracle Database veya Microsoft SQL Server gibi diğer veritabanı yazılımlarıyla karşılaştırıldığında oldukça kolaydır.

MySQL, UNIX, Linux, Windows vb. çeşitli platformlarda çalışabilir. Bir sunucuya veya hatta bir masaüstüne kurabilirsiniz. Ayrıca MySQL güvenilir, ölçeklenebilir ve hızlıdır.

Web siteleri veya web uygulamaları geliştiriyorsanız MySQL iyi bir seçimdir. MySQL, Linux, Apache, MySQL ve PHP’yi içeren LAMP yığınının önemli bir bileşenidir.

Yorum yap