PHP

PHP Form Kullanarak Tablo Oluşturma

Daha önceki PHP tablo oluşturma örneğini geliştirerek PHP Form kullanarak tablo oluşturma işlemi örneği hazırladım. Yine önceki yazıda olduğu gibi bu yazıda da bazı açıklamaları adım adım yazacağım. Yazının sonunda uygulamanın tüm kodlarını bulabilirsiniz.

Adım 1: Öncelikle Sayfada Form nesneleri içinde gönderilen veriler için hangi sutun ve satir isimlerini kullandım. Ayrıca sayfayı GET yöntemi ile gönderdiğimi de açıklamam gerekiyor. Bu verilerden yola çıkarak sayfa yenilendiğinde yada yeniden yüklenme isteği olduğunda gelen veriler var mı bunları kontrol etmem gerkiyor. Aşağıdaki iki satırlık kod ile GET yöntemi ile satır ve sutun değerleri gönderildiyse o değerleri local bir değişkene alıyor. Şayet her hangi bir değer gönderilme durumu yoksa local değişkenlerin içinde 0 değerini aktarıyor.

 

Adım 2: Bu adımda yukarıda kontrollerini yaptığım değişkenleri gönderen HTML formunu ve değişkenlerin içindeki değerleri yazdıran value içindeki PHP kodlarını yazıyorum.

 

Adım 3 (Tüm Kodlar): Bu aşamada PHP Tablo Oluşturma örneğinde kullandığım PHP kodları ile bu yazıdaki kodları birleştirip PHP Form ile Tablo oluşturma işlemi için gerekli kalan kodları yazıyorum.

 

Yorum yap