Programlama

2022’de Öğrenebileceğiniz En İyi Programlama Dilleri

Bilgi teknolojisi ve veri bilimi sektörleri programlama dilleri üzerine inşa edilmiştir. Yaratıcı uygulamalar oluşturmak için yazılım geliştiriciler ve veri bilimciler çeşitli programlama dilleri kullanır. Bu yazıda, bir yazılım geliştiricisi veya veri bilimcisi olarak kariyerinize bir adım önde başlayabilmeniz için “2022’nin başında öğrenilecek en iyi 10 programlama dili”ni gözden geçireceğim.

1. Python

Python, en iyi programlama dilleri söz konusu olduğunda listenin başında yer alır. Tüm ihtişamıyla Python, basitliği ve uyarlanabilirliği nedeniyle geliştiriciler ve veri bilimcileri arasında son derece popülerdir. Python, web ve masaüstü uygulamaları oluşturmak için kullanılabilir. Grafik kullanıcı arabirimi, makine öğrenimi modelleri, ağ sunucuları ve çok daha fazlasını içeren masaüstü uygulamaları da yapmak mümkündür.

2. R

R, ilk olarak 1993 yılında piyasaya sürülen çok paradigmalı bir programlama dilidir. Dinamik diziler üzerine kurulmuştur. Mac OS, Linux ve Windows dahil olmak üzere tüm büyük işletim sistemlerinde çalışır. R benzersizdir çünkü hem istatistiksel hem de grafiksel bir ortam olarak hizmet eder.

3. Java

Sunucu tarafı uygulama geliştirme söz konusu olduğunda, Java tartışmasız kraldır. Mobil uygulamalar, web uygulamaları, oyunlar, web sunucuları ve uygulama sunucuları gibi yazılımlar oluşturmak için kullanılan sınıf tabanlı nesne yönelimli bir programlama dilidir. Java, geleneksel olarak Android uygulamaları oluşturmak için en popüler programlama dili olmuştur.

4. C#

Microsoft, C# programlama dilini yarattı. C#, çok yönlü ve açık kaynak olan nesne yönelimli programlama (OOP) dilidir. En yaygın kullanım alanları arka uç geliştirme, oyun geliştirme, web/masaüstü uygulama geliştirme ve Windows telefonları için mobil uygulama geliştirmedir. Bunu çalıştırmak için The.net çerçevesi kullanılır.

5. C++

C++, 1980’lerin başında Bell Laboratories’den Bjarne Stroustrup tarafından C’nin bir uzantısı olarak oluşturulan genel amaçlı, platformlar arası bir programlama dilidir. Sonuç olarak, OOP’lerin zorunlu ve genel programlama dillerinin özellikleri C++’da birleştirilmiştir. C++, geliştiricilere bellek ve sistem kaynakları üzerinde büyük miktarda kontrol, hız ve verimlilik sağlayarak yüksek performanslı programlar tasarlamalarına ve oluşturmalarına olanak tanır.

6. Kotlin

Kotlin, genel amaçlı, statik olarak yazılmış bir programlama dilidir. Birincil amacı JVM olduğundan, mimarisi Java ile tamamen uyumludur. Ayrıca javascript veya yerel koda göre derlenerek Android uygulamalarının geliştirilmesini önemli ölçüde daha hızlı ve daha verimli hale getirir. Sonuç olarak, kotlin’in Android geliştirmede umut verici bir geleceği var.

7. Javascript

Javascript, çok paradigmalı, üst düzey bir web programlama dilidir. Hem bildirimsel hem de zorunlu nesne yönelimli programlama tekniklerini destekler. Metin verileri, düzenli ifadeler ve standart veri yapılarının tümü Javascript’in uygulama programlama arabirimleri (API) tarafından desteklenir. HTML ve CSS ile birlikte internete güç veren üç temel teknolojiden biridir.

8. Typescript

Typescript, olanaklarını geliştirmek için javascript ekleyen yerleşik bir oop dilidir. Türler, nesne formlarını belirlemenize ve tanımlamanıza izin vererek, TypeScript’in kodunuzu kontrol etmesine ve daha iyi belgeler sunmasına olanak tanır. TypeScript, iyi tanımlanmış bir sözdizimi ve birkaç hata ile büyük ölçekli programlar oluşturabilir. Microsoft, 2012’de TypeScript oluşturdu ve bu, dünyanın en hızlı büyüyen dillerinden biri değil.

9. Scala

Scala, en iyi oop ve işlevsel programlama dillerini belirli bir yüksek dilde harmanlayan, güvenli, genel amaçlı bir Java sanal makine dilidir. Sağlam statik tip tasarıma sahiptir. Büyük ve karmaşık uygulamalardaki hataların azaltılmasına ve ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Scala’daki JVM ve javascript çalışma zamanları, ölçeklenebilir ve yüksek performanslı sistemler oluşturmayı kolaylaştırır.

10. Swift

Apple, Objective C’nin yerini almak için derlenmiş bir genel amaçlı çok paradigma programlama dili olarak Swift’i yarattı. Swift, Apple’ın Cocoa ve Cocoa Touch çerçeveleriyle birlikte çalışır. Swift, mevcut Objective C koduyla kolayca çalışabilir.

Son düşünceler

2022’de patlama yapacağını düşündüğüm tüm popüler programlamaları listeledim. Ayrıca Go Lang, Dart, PHP, Rust gibi birçok iyi programlama dili de oldukça popüler.
Bu makaleyi okuduğunuz için teşekkür ederim, bunun gibi daha fazla makale okumak için beni takip etmeyi unutmayın. Başkaları için yararlı bulursanız, bu hikayeyi arkadaşlarınızla da paylaşabilirsiniz.

Yorum yap