Bilgisayar Genel Programlama

API Nedir?

API (Application Programming Interface), bilgileri bir uygulamadan diğerine getiren bir yazılım aracıdır. Her uç nokta için bazı güvenlik önlemlerini korurken uygulamaların birbirleriyle iletişim kurmasını sağlar.

Örneğin, web tarayıcınız tarafından depolanan verileri bir mobil uygulamaya güvenli bir şekilde aktarmak için bir API kullanılabilir.

API’nin Türleri Nelerdir?

  • Open API (diğer adıyla Public API) : Minimum kısıtlama ile geliştiriciler ve diğer kullanıcılar tarafından herkesin kullanımına açık API’lerdir. Kayıt, API Anahtarı veya OAuth kullanımını gerektirebilir veya tamamen açık olabilirler. Verilere veya hizmetlere erişmek için harici kullanıcılara odaklanırlar.
  • Internal API (diğer adıyla Private API) : Harici kullanıcılardan gizlenir ve yalnızca dahili sistemler tarafından açığa çıkarılır. Internal API’ler, şirket dışındaki tüketim için değil, daha çok daha iyi üretkenlik ve hizmetlerin yeniden kullanımı için farklı dahili geliştirme ekiplerinde kullanılmak üzere tasarlanmıştır.
  • Partner API : Stratejik iş ortaklarına veya stratejik iş ortakları tarafından sunulan API’lerdir. Herkese açık değildir ve bunlara erişmek için özel yetkilere ihtiyaçlar vardır. Open API’ler gibi, Partner API’ler de buzdağının görünen kısmıdır çünkü bunlar en görünür olanlardır ve şirket sınırlarının ötesinde iletişim kurmak için kullanılırlar.
  • Composite API : Composite API’ler birden çok veri veya hizmet API’sini birleştiren API’lerdir. Bir API oluşturma aracının API düzenleme yetenekleri kullanılarak oluşturulurlar. Geliştiricilerin tek bir aramada birkaç uç noktaya erişmesine izin verir.

REST API ve SOAP API Nedir?

API, programların birbirleriyle nasıl iletişim kurduğunu belirleyen belirli bir dizi kural iken, REST ve SOAP API’ler, API’nin nasıl sunulacağını tanımlar.

Her biri işlevsellik açısından benzerdir ancak birkaç temel farklılıklarla birbirlerinden ayrılırlar.

REST (Representational State Transfer), geliştiricilerin bir API oluştururken izledikleri kurallar kümesidir. REST, JSON (JavaScript Object Notation) kullanılarak okunur. Bu kurallardan biri, API’nin kullanımı kolay ve geliştiriciler için anlamlı olacak şekilde tasarlanması gerektiğidir.

REST API hakkında daha detaylı bilgi almak için Rest API Nedir? İsimli yazımızı inceleyebilirsiniz.

SOAP (Simple Object Access Protocol), web hizmetleri için başka bir tasarım modelidir. REST API’nin kullandığı tipik JSON yerine, XML (Extensible Markup Language) kullanır. XML, makine ve insan tarafından okunabilir şekilde tasarlanmıştır.

Remote API Nedir?

Remote API‘ler, bir iletişim ağı aracılığıyla etkileşim kuracak şekilde tasarlanmıştır.

“Remote” da API tarafından işlenen kaynakların istekte bulunan bilgisayarın dışında bir yerde olması demektir.

En yaygın kullanılan iletişim ağı internet olduğundan çoğu API web standartlarına göre tasarlanmıştır. Remote API’lerin tümü web API değildir, ancak web API’lerin Remote olduğunu söylemek doğru olur.

API’nın Avantajları Nelerdir?

iPhone için bir uygulama geliştirmek istediğinizi varsayalım. Apple’ın işletim sistemi, her işletim sisteminin yaptığı gibi, geliştirme sürecini kolaylaştırmak için çok sayıda API sağlar.

Örneğin, bir veya daha fazla web sayfasını göstermek için bir web tarayıcısı eklemek istiyorsanız, kendi web tarayıcınızı yalnızca uygulamanız için sıfırdan programlamanız gerekmez. Uygulamanıza bir WebKit (Safari) tarayıcı nesnesi yerleştirmek için WKWebView adında bir API kullanırsınız.

iPhone kamerasından fotoğraf veya video çekmek istiyorsanız kendi kamera arayüzünüzü yazmanız gerekmez. iPhone’un yerleşik kamerasını uygulamanıza yerleştirmek için kamera API’sini kullanırsınız. Bunu kolaylaştıracak API’ler olmasaydı, uygulama geliştiricilerinin kendi kamera yazılımlarını oluşturmaları ve kamera donanımının girdilerini dönüştürmeleri gerekirdi.

Yorum yap