C# C# Windows Form Örnekleri Programlama SQL Server

C# Veritabanından ComboBox’a Veri Çekme (SQL Server)

Bu yazımızda Sql Server’ da bulunan kutuphane isimli veritabanında bulunan kitap tablosundaki kayıtların Combobox’a çekilmesini sağlayacak örnek bir uygulama oluşturacağız.

Projemizde kullanacağımız kitap tablosu aşağıdaki gibi olacak
kitap_vt

Formumuzu basit bir şekilde tasarlıyoruz.

Screenshot_11

Kodlarımızı yazmaya aşağıdaki satırı ekleyerek başlıyoruz.

Form yüklendiğinde Combobox içine kitap isimlerinin doldurulmasını sağlamak için Form_Load olayına;

 

Kodlarımızı tamamladıktan sonra projemizi çalıştırarak Combobox kontrolüne Kitap isimlerinin çekildiğini görüyoruz.

 

Ayrıca C# dilinde yazılmış daha fazla örnek ve konular için C# Dersleri yazısını yada sağ üstte bulunan site içinde arama panelini kullanabilirsiniz.

13 Yorum

 • Merhaba hocam benim projemde farklı farklı 3 adet combobox ım var üçünü de bu şekilde aynı form load ın içine yazdığımda hata veriyor. Yardımcı olur musunuz yapmamda

   • Personel projemde ayrı ayrı cinsiyet medeni hal ve organizasyon verilerini comboboxta listelemem gerekiyor nasıl yapabilirim?

 • Hocam iyi günler birden fazla combobox ekleyemiyorum yardımcı olabilir misiniz? şimdiden çok teşekkür ederim

 • Merhaba benim bir sorum olacaktı. Ben aynı combobox’a Öğretmen tablomdaki öğretmen adı ve soyadını birleştirerek yazmak istiyorum. Bir kaç yol denedim fakat olmadı. Yardımcı olabilir misiniz?

  • ad ve soyad alanı olduğunu düşünürsek yukarıdaki kodlarda while döngüsünü aşağıdaki şekilde yazarsanız istediğiniz gibi olacaktır.

   while (dr.Read())
   {
   comboBox1.Items.Add(dr[“ad”]+” “+dr[“soyad”]);
   }

 • İyi günler. Rahatsız etmiyorsam size C# ve Mssql ile ilgili haftalardır çözemediğim soruyu soracağım.
  Şimdi ben veteriner otomasyonu hazırlıyorum. C# ve Mssql ile alakalı da çok fazla bir bilgim yok. Benim bu projemde Kullanıcı girişi yapıldığında Anasayfa’ya gelecek buraya kadar tamam. Daha sonra HayvanBilgi, SahipBilgi, RandevuListesi formları olacak.
  HayvanBilgi alanında tür ve ırk alanlarım olacak örneğin combobox da kedi alanını seçtiğimizde kedi ırklarının ırk combobox’unda listelenmesi gerekiyor. Bunu nasıl yapabilirim ?

Yorum yap